SİYASET
Giriş Tarihi : 19-11-2020 23:02   Güncelleme : 02-12-2020 01:35

Adıyaman-Malatya Yolu Rafa Mı Kaldırıldı?

Yaklaşan kış mevsimiyle birlikte sürücülerin yürekleri ağzında yolculuk yaktıkları Adıyaman-Malatya karayolunun bir türlü normal startlarda bir yola dönüşmemesi tehlikeleri beraberinde getiriyor.

Adıyaman-Malatya Yolu Rafa Mı Kaldırıldı?

 

Rakamı yüksek bir alandan engebeli bir şekilde geçen yolun günümüz koşullarına uygun olmadığını söyleyen CHP Adıyaman Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Buluş, bu yolun yapılacağı konusunda siyasilerin sürekli olarak tarih verilmesine rağmen bir türlü bir gelişmenin olmadığını hatırlattı.

“Adıyaman-Malatya karayolu günümüz koşullarına cevap vermemektedir”

Adıyaman ile Malatya arasındaki yolun dağlık bir alandan geçmesinden dolayı zaman zaman kaya parçalarının yola düştüğünü ifade eden Başkan Hüseyin Buluş; “İlimiz sınırları içerisinde yer alan Adıyaman-Malatya karayolunun bir türlü yapılmaması akıl alınır bir şey değildir. Bu yolun günümüz koşullarına uygun olmamasından dolayı her yıl bu yolda ölümlü ve yaralanmalı kazalar yaşanmaktadır. Bu yolun durumu ne yazık ki, AK Parti milletvekilleri tarafından dikkate alınmamaktadır. Rahmetli Cumhurbaşkanlarımızdan Turgut Özal’ın başbakan olduğu dönemde yapılan bu yol hiçbir değişiklik yapılmadan sürücüler tarafından aynı şekilde kullanılmaktadır. 30 yıl önce yapılan bir yolun yeniden dizayn edilmesi gerekirken, bu yol adeta kaderine terk edilmiştir. Bundan birkaç yıl öncesine kadar virajlı olan bu yolda bariyerlerin olmamasından dolayı eğitimcileri taşıyan bir araç şarampole yuvarlanarak ölümlü bir kaza yaşanmıştı. Bu kazanın dışında da sürekli olarak bu yolda ölümlü ve yaralanmalı kazalar yaşanmaktadır. Bütün bu kazalara rağmen Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yeni bir yolun yapımı için girişimde bulunulmaması başlı başına bir handikaptır. Bizler toplum olarak yolların medeniyet getirdiğini sürekli olarak söyleriz. Ancak Türkiye’nin kimi illerine yollar yapılırken Adıyaman-Malatya karayolu ise günümüz koşullarına cevap vermemektedir. Eğer bir yere hizmet yapılacaksa bu hizmet iller gözetmeksizin yapılmalıdır. Bazı illere yollar yaparken, iki ili birbirine bağlayan bir yolun kaderine terk edilmesi ise kabul edilir bir durum değildir. İnsanların yoğun olarak kullandığı bu yolun acilen normal standartlara uygun bir şekilde yapılması gerektiğini AK Partili siyasilere bir kez daha hatırlatıyoruz. Sizler sürekli olarak yolların yapımı ile tanıtım ve reklam yaparken bir zahmette bu yolun yapımı içinde elinizi taşın altına koyun. 1980’li yılların ortalarında yapılan bir yolun halen aynı şekilde kullanılması ne kadar doğru olabilir ki? Bundan birkaç yıl önce yaptıkları açıklamalarda tünellerle bu yolu açacaklarını söyleyen AK Partili siyasilere kamuoyu adına birkaç sorumuz olacak. Tünellerle donatılmış, modern bir şekilde yapılacak olan bu yolun ihale tarihi ve iş bitiş tarihi ne zamandır? Bu yolun bugüne kadar modern bir şekilde hizmete açılmamasının sebebi nedir? Bu konuda kamuoyunu aydınlatırlarsa çok iyi olur. CHP olarak bizler bu konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

Haber: Ömer Karakuş