EKONOMİ
Giriş Tarihi : 19-11-2020 21:23   Güncelleme : 01-12-2020 01:35

Adıyaman’da Çarşı Esnafı Fırsatçılara Tepkili!

Adıyaman’da sonbahar mevsimi içerisinde başlayan kış mevsimi hazırlıklarıyla birlikte esnaf eski günlerini arar oldu.

Adıyaman’da Çarşı Esnafı Fırsatçılara Tepkili!

 

Yıllar evvel kış mevsimi kendini göstermeden önce alışveriş telaşına düşen vatandaşlar kışın tükettikleri ürünleri aylar öncesinden alırken, bu yıl ise eski günlerden eser kalmadı.

Adıyaman yöresine ait olan yemeklerde kullanılan ürünleri esnaflardan alan vatandaşların böylelikle bir defa yaptıkları alışverişle bir kış boyunca bu ürünlerle idare edeceklerini söyleyen Gençler Gıda Market sahibi Mustafa Karaman; “Farklı kültür birikimleriyle bir gıda depolama işi olan bu tatlı telaş, teknolojinin gıda üretiminde ve saklanmasında sunduğu tüm imkanlara rağmen, nesilden nesile aktarılıyordu. Özellikle zahire ürünleri, salça ve toz biber için esnaflar gece saatlerine kadar yoğun mesai yapıyordu. Sonbahar mevsimi ile birlikte eskiden vatandaşlar kışlık hazırlıklara başlarlardı. Havaların soğumasıyla birlikte vatandaş daha çokça alışveriş yapardı. Biz esnaflar olarak halkımızın ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap veriyoruz. Şuanda Adıyamanlılar kış hazırlıkları kapsamında yoğun bir telaş içerisine girmiş değiller. Kışlık ekmek yapımı için un alışverişleri, evlerde kurutulan biberlerin toz bibere dönüştürülmesi, bulgur, tarhana ve diğer bakliyat ürünleri için şuanda yoğun talep olması gerekirken, eski günleri arar olduk. Tüm olumsuzluklara rağmen halkımızın taleplerini en iyi şekilde karşılamak için gayret gösteriyoruz. Doğal ürünlerle Adıyamanlıları buluşturuyoruz” dedi.

“Bundan 2 ay evvel 18 litre yağ 148 TL iken, bugün ise 210 TL olmuştur”

Kış için istiflenen gıdalarda zam şampiyonunun yağ olduğunu belirten Karaman şunları kaydetti; “Diğer gıdalarda ortalama %50’yi bulan bir artış gerçekleşirken, yağda % 60’ün üzerindeki tırmanış vatandaşı bezdiriyor. Bundan 2 ay evvel 18 litre yağ 148 TL iken, bugün ise 210 TL olmuştur. 25 kilogramlık bulgurun torbası ise 100 TL’den 120 TL’ye çıkmıştır. Zahire dediğimiz ve vatandaşın kış günleri için alıp istiflediği bakliyat fiyatlarında da durum farklı değil. Daha 2 ay evvel kilogramı 7 TL’den sattığımız pirinç şimdi ise 12 TL olmuş. 13 TL’ye sattığımız yumurta 20 TL’ye çıkmış. Sebebi ne olursa olsun fiyat artışlarından en çok etkilenen kesim ise dar gelirli değimiz asgari ücretle çalışanlardır. Vatandaş, belirgin bir şekilde alım gücünün düşmesi ve kış aylarına girildikçe fiyatların daha da yükseleceği kaygısını yaşıyor. Kendi ücretinde bir artış olmaksızın sabit bir gelirle devam etmek zorunda olduğunun bilincindeki vatandaş, cebindeki paranın daha da erimesini önlemek için çareler aramakta. Bundan yaklaşık 2-3 ay evvel normal seyrinde giden fiyatların aniden bazı ürünlerde en az % 50’yi bulan, bazılarında ise % 60’ın üzerinde artış göstermesi ise vatandaşın bu tedirginliğini haklı çıkarıyor. Şehrimizde en çok tüketilen tahıl ürünlerinin başında gelen pilavlık ve köftelik bulgur ile pirinç almak için reyona giren vatandaş, bir hayli yüksek rakamla karşılaşıyor. Adıyaman’da yaşayan bir aile bu gıdalardan 25’er kilogramlık çuvallar halinde alırken, bugün ise aynısını söylemek mümkün değildir. Başlıca tükettiği gıdalar ise toplamda bütçesini sarsıyor. 4 kişilik bir ailenin kışlık gıda hazırlığı ortalama 2 bin TL’nin altına düşmüyor. Son artışlarla etiketlere yansıyan fiyatlar ise şöyle; “Pilavlık bulgur 5 TL, köftelik bulgur 5 TL, nohut 8 TL, pilavlık baldo pirinç 12 TL, şehriye 5 TL, döğme 4 TL, kuru fasulye 14 TL” İki ay evvelki fiyatlar ise şu şekilde; “Pilavlık bulgur 4 TL, köftelik bulgur 4 TL, nohut 6 TL, pilavlık baldo pirinç 8 TL, şehriye 4 TL, kuru fasulye 10 TL”

Haber: Fatma Karakuş