EĞİTİM
Giriş Tarihi : 16-02-2022 21:36

ADYÜ Merkez Kampüsüne Son Üç Yıl İçerisinde 9828 Adet Fidan Dikildi

Adıyaman Üniversitesi kampüsünün daha yeşil bir çehreye sahip olması için yapılan çalışmalar hız kesmeden devam ederken, elde edilen verilere göre son üç yıl içerisinde merkez kampüs içerisindeki 40.000 metrekare alana 9.828 adet fidan dikildi.

ADYÜ Merkez Kampüsüne Son Üç Yıl İçerisinde 9828 Adet Fidan Dikildi

Üniversite Kampüsüne 2019 yılından bu yana dikilen fidanlarla birlikte toplam ağaç sayısı 35.000’e ulaştı.

Üniversitemiz Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı Park ve Bahçeler Birim tarafından yapılan açıklamaya göre; kampüs alanına sadece son üç yıl içinde meyve, sedir, meşe, ladin, çınar gibi 40 türde 9.828 muhtelif ağaç ve fidan dikimi yapıldı.

Merkez kampüs haricinde Besni Mimarlık Fakültesine 1.225 adet, Kahta MYO’ya 425 adet, Besni Belediyesine 2.510 adet,  Diş Hekimliği Fakültesine 100 adet, İl Emniyet Müdürlüğüne 100 adet ve Hasancık mevkiine 50 adet olmak üzere toplamda 4.410 adet fidan çeşitli yüksekokul, kurum ve kuruluşlara hibe edildi.

ADYÜ, Çevre Dostu Üniversiteler Sıralamasında Zirveye Doğru İlerliyor

Adıyaman Üniversitesi, gerçekleştirilen yeşillendirme çalışmaları ile birlikte “GreenMetric” tarafından belirlenen 2021 Çevre Dostu Üniversiteler sıralamasında yükselişe geçerek dünya sıralamasında 714. sıradan 567. sıraya, Türkiye sıralamasında ise 48. sıradan 42. sıraya yükselme başarısı gösterdi.

Açıklanan rapora göre Adıyaman Üniversitesi, yapı ve altyapıda 925 puan, enerji ve iklim değişikliğinden 1025 puan, atıklarda 975 puan, su kullanımında 400 puan, ulaşımda 750 puan, eğitim ve araştırmada 1050 puan, toplamda ise 5125 puan alarak, Dünya üniversiteleri arasında 567., Türkiye'de ise 42. sırayı elde ederek önemli bir başarının altına imza attı.

GreenMetric Nedir?

GreenMetric’in 2021 yılında Endonezya Üniversitesi tarafından kurulduğu ve üniversitelerin yeşil kampüs ve sürdürülebilirlikle ilgili mevcut durumlarını ve politikalarını değerlendirerek, dünya çapındaki üniversiteler ile karşılaştırıldığı bildirildi.

GreenMetric ayrıca, üniversite yöneticilerinin ve paydaşlarının ilgisini çekmek suretiyle küresel iklim değişikliği, enerji ve su tasarrufu, atık geri dönüşümü ve yeşile ulaşım ile mücadeleye teşvik etmektedir.

Rektör Turgut, “Temiz Bir Çevrede Yaşamak En Az Eğitim Kadar Önemlidir”

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut, daha yeşil bir üniversite için çalışmaya devam ettiklerini ifade ederek, “Kampüsümüzü yeşillendirmek ve daha temiz bir çevrede yaşamak en az eğitim kadar önemlidir. Bu nedenle ağaçlandırma ve yeşillendirme çalışmalarına devam ediyoruz.  Üniversitemizi sadece akademik faaliyet merkezi olarak değil, aynı zamanda fiziki görüntüsü ile de öğrencilerimizin gözüne hitap edecek, isteyerek dolaşabilecekleri, keyifli zaman geçirecekleri ve kendilerinde çevre bilincini de geliştirmek amacıyla kampüs alanımızı yeşillendiriyoruz.” dedi.

 

Ömer KarakuşÖmer Karakuş