YEREL
Giriş Tarihi : 20-06-2024 17:51   Güncelleme : 06-07-2024 14:00

ADYÜ'nün Yer Aldığı Proje TÜBİTAK Tarafından Desteklenmeye Değer Görüldü

Adıyaman Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Osman Ayaş’ın araştırmacı olarak yer aldığı “2D:YBa2Cu3O7-x (2D:grafen ve borofen) Süperiletken Nanofiberlerin Üretilmesi: Mekanik ve Süperiletken Özelliklerinin Geliştirilmesi” başlıklı proje, TÜBİTAK Araştırma Destek Programları Başkanlığı – Deprem Bölgesi Üniversiteleri Özel Çağrısı- BİNBİRÇABA kapsamında 1.645.000 TL bütçe ile 1 yıl süreyle desteklenmeye değer görüldü.

ADYÜ'nün Yer Aldığı Proje TÜBİTAK Tarafından Desteklenmeye Değer Görüldü

Proje kapsamında 2D:YBa2Cu3O7-x (2D: grafen, borofen) şeklinde süperiletken nanofiber malzemeler üretileceği; bu malzemelerin enerji transferinde taşıma kayıplarını minimize etmek; manyetik rezonans, proton terapi gibi tıbbi uygulamaların hassasiyetinde iyileştirme sağlamak, savunma sanayi ve enerji verimli yeni teknoloji alanlarında kullanılmak gibi önemli stratejik ve ekonomik katkılar sağlayacağı bildirildi.
Projeye ilişkin açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Ayaş: "Projenin yürütücülüğünü Çukurova Üniversitesinden Prof. Dr. Ahmet Ekicibil üstlenmiştir. Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Karadağ ve Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Akyol projemizde araştırmacı olarak görev yaparken, birer yüksek lisans ve doktora öğrencisi ile bir doktora sonrası araştırmacının da bilgi birikiminin geliştirilerek ülkemizin yetişmiş insan gücüne katılması planlanmaktadır." dedi.

Ömer KarakuşÖmer Karakuş