GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-06-2021 01:34   Güncelleme : 24-06-2021 00:43

Alperen Ocaklarından Yetkililere Çağrı!

Alperen Ocakları Adıyaman Şube Başkanı Kürşat Sarı, Suriyeli mültecilerin, kağıt toplayıcı Türkmen sığınmacılara saldırmasına tepki gösterdi.

Alperen Ocaklarından Yetkililere Çağrı!

 

Alperen Ocakları Adıyaman İl Başkanı Kürşat Sarı, "Bugün ilimizde meydana gelen Suriyeli çöp toplayıcıların, kardeş oldukları öğrenilen Türkmen çöp toplayıcılara demir zincir, boru ve sopalarla saldırmasına tepki göstererek, yetkilileri 'Suriyeli Terörüne' karşı önlem almaya davet etti.

Alperen Ocakları Adıyaman İl Başkanı Kürşat Sarı yaptığı açıklamada, "Altınşehir Mahallesi Üniversite Kavşağı'nda hurda toplayan Suriyeliler, bölge meselesi nedeniyle Türkmenlere saldırmışlardır. Çıkan tartışma kısa sürede büyüyerek, sopalı kavgaya dönüşmüştür. Meydana gelen kavgada, vücutlarının çeşitli yerlerine sopa darbesi alan Türkmen kardeşlerimiz Zülfikar Sofiali, Mustafa Sofiali ve Muhammed Sofiali yaralanmışlar ve daha sonra yine Suriyeliler tarafından, Türkmen kardeşlerimizin hurda toplama araçlarının lastikleri kesilerek kullanılamaz hale getirilmiştir. Bu olay kabul edilemez. Eğitimsiz, başıboş Suriyeli gruplar artık kontrolden çıkmaya başlamıştır. Toplumumuzda güvenlik ve ahlaki problemlere yol açması kaçınılmaz pek çok kriminal hadiseyle anılmaya başlayan Suriyeliler gettolar oluşturarak çeteleşmeye başlamıştır. Suriyeli sığınmacıların zor koşullarda yaşamaları, her türlü suç ve şiddet ortamının doğup gelişmesi açısından uygun koşulları sunuyor. Eğitim almamış, düşük gelirli, dışlanmışlık hissi içinde, kimlik bunalımı yaşayan sığınmacı gençlerin, ileriki dönemlerde daha ciddi suç şebekelerinin dönüşmeleri kaçınılmazdır. Geçen gün 13 yaşındaki bir çocuğun Suriyeliler tarafında bıçaklanması ve bugün, bölge parselcisi gibi davranan grubun Türkmen soydaşlara saldırması bizleri derin endişelere sürüklemektedir" dedi.

Devlet yetkililerinin acil önlem almaz ise halkın kendi güvenliğini sağlamak için girişeceği eylemlerin çok daha olumsuz sonuçlarının olacağını vurgulayan Kürşat Sarı, "Bizler sahaya inmeden önlemler sıkılaştırılmalı, gerekli cezalar verilmelidir” ifadelerini kullandı.