SAĞLIK
Giriş Tarihi : 10-03-2022 01:30

Başkan Abdulkadir Bozan’dan Gündeme Dair Açıklamalar

Sağlık Der Adıyaman Şube Başkanı Abdulkadir Bozan, Adıyaman’da Haber Gazetemizi ziyaret ederek, sağlık alanındaki son gelişmeler konusunda açıklamada bulundu.

Başkan Abdulkadir Bozan’dan Gündeme Dair Açıklamalar

 

Gazetemizi ziyaret eden Başkan Abdulkadir Bozan, Gazetemiz Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ömer Karakuş’a sağlık alanında sıkça konuşulan konular hakkında bilgi verdi.

“Bu durum sağlık sektörünün yükünü arttıracaktır”

Başkan Abdulkadir Bozan, derneklerinin bilim, danışma kurulu, teşkilat ve üyeleriyle yapmış oldukları istişareler neticesinde 2022 yılında sağlığı tehdit edeceğini öngördükleri konulara şu şekilde vurgu yaptı; “COVİD 19 pandemisi; tüm dünyayı derinden sarsan, yaşam koşullarını değiştiren, alınan tedbirler ile bir türlü engellenemeyen, ekonomileri derinden etkileyen, aşıdan başka kontrol altına alacak bir yöntem bulunamayan pandemidir. Eksik bilgi nedeni ile Covid-19 aşısının olunmaması ve küresel düzeyde aşılanma oranının artırılmaması salgının daha da ilerlemesine sebep olmaktadır. Pandemi hareketsiz yaşam tarzını iyice arttırmıştır. Bu da sedanter yaşama bağlı hastalıkları tetiklemiştir. Pandemi kaynaklı olarak evden çıkamama nedeniyle sosyalleşmenin olamaması özellikle çocuklar, yaşlılar ve işsizlerde psikolojik bozukluklara yol açmaktadır. Pandemi döneminde insanların virüs bulaşma korkusuyla zamanında sağlık kuruluşlarına başvurmaması tanı ve tedavilerde gecikmelere sebep olmaktadır. Bu durum sağlık sektörünün yükünü arttıracaktır. Evde kalmak zorunda kalan kişilerin teknolojik cihazlar ile çok fazla vakit geçirmesi teknoloji bağımlılığına sebep olmaktadır. Hareketsiz yaşam ve spor yapmamak özellikle eklem, kas hastalıkları ve duruş bozukluklarına sebep olmaktadır. Pandemi nedeni ile sosyal ilişkilerin zayıflaması, ekonomik kayıplar, gelecek kaygısı strese bağlı hastalıklara sebep olmaktadır. İnsanların yalnız kalması depresyon, kişilik bozuklukları, öz bakım eksikliği, kalp damar, sindirim sistemi ve enfeksiyon hastalıklarına sebep olmaktadır. Gittikçe artan obezite, kalp, damar, tansiyon, diyabet, eklem ve enfeksiyon hastalıklarına sebep olmaktadır.”

Gazetemiz Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ömer Karakuş ise Sağlık Der Adıyaman Şube Başkanı Abdulkadir Bozan’a sağlık alanında verdiği bilgiler ve son gelişmelerden dolayı teşekkür etti.

Haber: Emine Karakuş

Ömer KarakuşÖmer Karakuş