GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-07-2021 03:12   Güncelleme : 13-08-2021 01:03

Bu Kadar Da Olmaz Dedirten Görüntü!!!

Adıyaman’da üstü açık bir şekilde Atatürk Barajı’na akan lağım sularının bulunduğu alana giden CHP Adıyaman Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Buluş, Başkan Yardımcısı Engin Doğan, vatandaşın feryadını dile getirdi.

Bu Kadar Da Olmaz Dedirten Görüntü!!!

 

Lağım sularının kokularından ve haşerelerden şikayetçi olan vatandaşların, CHP’li siyasilerden olaya el atmasını istemelerinin ardından, Başkan Hüseyin Buluş, Başkan Yardımcısı Engin Doğan şehir merkezinden üstü açık bir şekilde Atatürk Barajı’na aktarılan lağım sularının bulunduğu alana gitti.

“Üstü açık bir şekilde akan bu lağım suları insanlarımızın sağlığını tehlikeye atıyor”

Hiçbir şekilde arıtma tesisine girmeden olduğu gibi Atatürk Barajı’na karışan lağım sularının insan hayatını tehlikeye attığını söyleyen Başkan Hüseyin Buluş; “Adıyaman’da bizlere gelen şikayetler üzerine lağım sularının üstü açık bir şekilde Atatürk Barajı’na katıldığı alanlara geldik. Yardımcım Engin Doğan ile birlikte şehrimizin birden fazla yerinde lağım sularının direkt olarak Atatürk Barajı’na aktarıldığına şahit olduk. Vatandaşlarımızın bizlere tarif ettikleri lağım sularının baraja aktığı yerlere giderek bu kötü kokunun boyutlarına şahitlik ettik. Bu lağım sularının üstü açık bir şekilde aktığı alanlar ne yazık ki, şehir merkezimizdeki mahallelerdir. Bu mahallelerden üstü açık bir şekilde akan lağım suları, içerisinde canlıların yaşadığı Atatürk Barajı’na karışıyor. Bu barajda tutulan balıkların bu kirli sulardan dolayı temiz olduğunu düşünmek mümkün değil. Ayrıca hafta sonlarında Atatürk Barajı’na giden birçok vatandaşımız balık tutuyor. Böylesine kötü kokuların ve lağım sularının aktığı barajda oluşan çevre kirliliği de olayın ayrı bir boyutudur. Bu sorunların yanında Adıyaman’ın şehir merkezinden üstü açık bir şekilde akan bu lağım suları insanlarımızın sağlığını tehlikeye atıyor. Kötü kokulardan bunalan vatandaşlar artık bu soruna çözüm bulunmasını istiyorlar. 2023 Türkiye’sinde Adıyaman’da insanlarımızın karşılaştıkları bu manzaraların bir an önce çözüme kavuşturulması gerekmektedir” dedi.

“Günümüz Türkiye’sine bu görüntüler artık yakışmıyor”

Lağım sularından dolayı ortaya çıkan çevre kirliliğinden rahatsız olan vatandaşların sesine kulak verilmesi gerektiğini savunan Buluş; “Adıyaman’da farklı noktalardan Atatürk Barajı’na katılan bu lağım suları aynı zamanda zararlı böceklerin üremesine neden oluyor. Bizlere ulaşan birçok insanımız evlerinin yakınlarından geçen bu lağım suları nedeniyle zararlı haşere ve böceklerle karşılaştıklarını söylüyorlar. Hatta çoğu zaman bu böceklerin ve zararlı hayvanların kendi evlerine kadar girdiğini belirtiyorlar. Bu durum karşısında yetkililerin zaman kaybetmeden bu soruna el atmaları gerekiyor. Günümüz Türkiye’sinde bu gibi görüntülerin artık olmaması gerekir. Ancak Adıyaman’da böylesine bir görüntü var. Yetkililer şimdiye kadar bu konuda bir çözüm yolu bulmamışlar. Ülkemizin en büyük barajlarının başında gelen Atatürk Barajı’na arıtılmadan bu lağım sularının baraja aktarılmasının kabul edilebilir bir yanı yoktur. Doğayı korumak her ne kadar vatandaşların göreviyse aynı zamanda bu görev yetkililere de aittir. Bu sorunun bugüne kadar çözülememiş olması da çokta anlaşılır bir durum değil. Günümüzde doğayı korumak konusunda sürekli olarak açıklama yapan yetkililerin bu alana gelerek bu sorunu yerinde görmeleri gerekir. Şehir merkezimizde bulunan Atatürk Barajı’nın bu şekilde kirletilmesine göz yumulmasını ne halkımız nede bizler kabul edebiliriz. Bu sorun çözüme kavuşana kadar takipçisi olmaya devam edeceğiz. CHP’li siyasiler olarak her zaman halkımızın sorunlarını gündeme getirdik. Bundan sonra da bu sorunları gündeme getirerek takipçisi olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Haber: Ömer Karakuş