DÜNYA
Giriş Tarihi : 25-05-2021 23:05   Güncelleme : 30-05-2021 18:03

Buluş’tan Mescid-i Aksa’ya Yönelik İsrail Saldırılarına Sert Tepki!

CHP Adıyaman Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Buluş, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırısına sert tepki göstererek; “İsrail askerlerinin, Mescid-i Aksa’da namaz kılan Filistinli Müslümanlara saldırısı ve yaptıkları işkence, insan haklarına, din ve vicdan hürriyetine aykırı bir uygulamadır” dedi.

Buluş’tan Mescid-i Aksa’ya Yönelik İsrail Saldırılarına Sert Tepki!

 

İsrail askerlerinin, Mescid-i Aksa’da namaz kılan Filistinli Müslümanlara saldırmasını, işkence etmesini kınayan Başkan Hüseyin Buluş, “Mescid-i Aksa’da namaz kılan, ibadet eden Filistinli Müslümanlara saldıran, eziyet eden, katliam yapan İsrail Devleti’ne destek veren Amerika’yı, Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Türkleri, soykırım yapmakla suçlayan Amerika Başkanı Joe Biden’ı şiddetle kınıyorum” diye konuştu.

“İsrail Devleti’ne destek veren Amerika’yı, Amerika Başkanı Joe Biden’ı şiddetle kınıyorum”

İsrail’in yaptığı saldırılara tepki gösteren Başkan Hüseyin Buluş; “İsrail sınırları içinde yer alan Kudüs, Mescid-i Aksa, Müslümanlar için kutsal bir mekandır. Müslümanlar, Müslümanlar için kutsal olan günlerde Mescid-i Aksa’ya gidererek ibadet edeler. Bu davranış ve uygulama, Müslümanlar için bir gelenektir. Filistinli Müslümanlar, Ramazan ayının son Cuma namazını kılmak için Mescid-i Aksa’da namaz kılmak için toplandılar. İsrail askerleri, Mescid-i Aksa’da namaz kılan Filistinli Müslümanlara saldırdılar, işkence ettiler.  İsrail askerlerinin, Mescid-i Aksa’da namaz kılan Filistinli Müslümanlara saldırısı ve yaptıkları işkence, insan haklarına, din ve vicdan hürriyetine aykırı bir uygulamadır. Dünyada 57 İslam ülkesi var. Ve bu İslam ülkelerinin 1 milyar 700 milyon nüfusu var. İsrail ise 4.5 milyon nüfusu olan bir ülkedir. İsrail’in, çevresi Müslüman ülkelerle çevrilidir. Dünyanın en büyük emperyalist gücü olan Amerika’nın en büyük düşünce kuruluşu olan Rockefeller düşünce kuruluşunun yöneticileri, eğiticileri, ABD üniversitelerinin önde gelen bilim adamları, ABD’nin önde gelen iş adamları Yahudi’dirler. Sırtını ABD’ye dayayan 4.5 milyon nüfusa sahip olan İsrail, Filistinlilerin şahsında 1 milyar 700 milyon nüfusu olan 57 İslam ülkesine meydan okumaktadır. Amerika ise Filistinlilere saldıran, çocuk, kadın, erkek ayırımı yapmadan katliam yapan İsrail’e sahip çıktı, destek verdi. Osmanlı Devleti sınırları içinde yaşayan Ermeniler, 1915 yılında Osmanlı toprakları üzerinde bağımsız devlet kurma çalışması başlattılar. Osmanlı ordusu ile Osmanlı sınırları içinde bağımsız bir Ermeni devleti kurmak isteyen Ermeniler arasında çatışma yaşandı. Osmanlı askerlerinden ve Ermenilerden ölenler oldu. Türkiye’nin üzerine bulunduğu coğrafyasının jeopolitik ve jeostratejik konumunu, kendisi için fırsata çevirmek, Ortadoğu bölgesine egemen olmak isteyen Amerika, Türkiye Cumhuriyeti’ne NATO’ya üye olmasını önerdi. Türkiye 18 Şubat 1952 tarihinde Amerika’nın isteği ile NATO’ya üye oldu. Amerika bu tarihten başlayarak Türkiye’yi yönlendirmeye ve denetlemeye başladı.  ABD Başkanı Joe Biden, Ermenilerin isteği ile 24 Nisan gününü “Soykırım günü” olarak ilan etti, Türkiye Cumhuriyeti’ni Ermenilere soykırım yapmakla suçladı. Mescid-i Aksa’da namaz kılan, ibadet eden Filistinli Müslümanlara saldıran, eziyet eden, katliam yapan İsrail Devleti’ne destek veren Amerika’yı, Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Türkleri, soykırım yapmakla suçlayan Amerika Başkanı Joe Biden’ı şiddetle kınıyorum” dedi.

Haber: Ömer Karakuş