YEREL
Giriş Tarihi : 21-07-2021 18:58   Güncelleme : 13-08-2021 01:05

Büro Memur Sen’in Yeni Yönetimi Basınla Buluştu

Büro Memur Sen’in Adıyaman Şube başkanlığına seçilen Mahmut Ergen, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte basın açıklaması düzenledi.

Büro Memur Sen’in Yeni Yönetimi Basınla Buluştu

 

Yeni yönetimleriyle birlikte basınla bir araya gelen Büro Memur Sen Adıyaman Şube Başkanı Mahmut Ergen, sendikalarının vizyonuna ve misyonuna değindi.

24 Haziran tarihinde Büro Memur Sen’in Adıyaman Şubesinin 6. olağan genel kurulunu gerçekleştirdiklerini ifade eden Başkan Mahmut Ergen, “Seçimli genel kurulda 2 aday yarıştık. Seçimde ben ve ekibim yönetim kuruluna seçildik ve görevimize başladık. Seçime katılım %95 düzeylerindeydi. Seçimde bizlere teveccüh gösteren, göstermeyen tüm delege ve üye arkadaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Bugün itibariyle 705 üyesi bulunan büyük bir aileyiz. Sendikamızın bugünlere gelmesinde büyük emeği bulunan Kadir Özşahin Başkan ve ekibinin payı büyüktür. Kadir Özşahin Başkan ve arkadaşlarının 120 üye ile almış olduğu üye sayısı bugün 705’dir. Hizmetlerinden dolayı başkanıma ve bugüne kadar sendikamıza emeği geçen tüm arkadaşlarına teşekkür ediyorum. İnşallah bizlerde bize teslim edilen bu bayrağı daha yukarılara taşımak için elimizden gayreti göstermeye çalışacağız” dedi.

“Yaşanan ekonomik sıkıntılar biz kamu çalışanlarını da vurmuş, alım gücümüz azalmıştır”

Sendikalarının faaliyet alanının büro, bankacılık ve sigortacılık hizmetleri kolu kapsamına giren kamu kurum ve kuruluşları ve bu işyerlerinin eklentilerini de kapsadığını söyleyen Başkan Mahmut Ergen, “Büro Memur Sen hizmet kolunda kamuda en çok faaliyet gösteren hizmet koludur. Faaliyet gösterdiğimiz bazı hizmet kolları Hazine ve Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı olmak üzere yaklaşık 7 bakanlık 50’ye yakın kurul ve kuruluşta faaliyetlerimiz sürdürmekteyiz. Durum böyle olunca her kurumun kendine has sorunları vardır. Diğer hizmet kolları kendi bakanlıktaki kamu çalışanlarının sorunları ile uğraşırken iken, biz ise 7 bakanlıktaki kamu çalışanların sorunları ile uğraşmak zorunda kalmaktayız.  Büro Memur Sen olarak Türkiye genelinde 2013 yılından beri çalışanları temsilen tek yetkili sendikayız. İlimizde ise 1996 yılından itibaren yani kurulduğumuzdan bu yana tek yetkili sendikayız. Bizim hizmet sınıfımız 657 sayılı devlet memurları kanununda genel idare hizmetler sınıfında yer almaktadır. Özellikle eşit işe eşit ücret gayesi ile çıkarılan 666 sayılı kanun hükmünde kararnamenin en çok mağdur ettiği hizmet sınıfı genel idare hizmetler sınıfı olmuştur. Genel idare hizmetler sınıfında bulunan personellerin fazla çalışma ücretleri, ikramiye gibi ücretler kaldırılmış yerine herhangi bir ücret getirilmemiştir. Covid 19 salgını nedeniyle yaşanan ekonomik sıkıntılar biz kamu çalışanlarını da vurmuş, alım gücümüz azalmıştır. Örnek verecek olursak 5. dönem toplu sözleşmesinde kamu işvereni ve kamu görevlileri hakem kurulunca 2021 yılı için %3 + %3 zam verilmiştir. Pazartesi açıklanan 1,94’lük Haziran ayı enflasyon oranıyla 2021 yılı ilk altı aylık enflasyon farkı 5,45 olmuş, böylelikle 1 Temmuz 2021 itibariyle % 8,45’lik bir artış olmuştur. Bu zam değil, enflasyon kaynaklı memurun kaybıdır. Gelir dağılımındaki makas açılıyor, orta sınıf eriyor. Önümüzde 6. dönem toplu sözleşme var, toplu sözleşme masasına oturacağız” diye konuştu.

“Toplu sözleşme ikramiyesi yüzde yüz oranında arttırılmalıdır”

Ergen, sendika olarak masadaki önceliklerini şu şekilde sıraladı; “Memur maaşına yüzdelik zam oranı değil, verilecek zam oranı üzerinden gerçekleşen enflasyon üzerinden ne kadar verilecek onun mücadelesini vereceğiz. Toplu sözleşme ikramiyesi yüzde yüz oranında arttırılmalıdır. Yetkili sendikaya dayanışma aidatı ödenmelidir. Siyasi partilerde olduğu gibi Sendikalara baraj sistemi getirilmelidir. Aksi takdirde her gün yedi kişi bir araya gelerek yeni sendika kurmaktadır. Buda bizim pazarlık gücümüzü kırmaktadır. Şu anda kurulan sendika sayısı 200’ü aşmış durumdadır. Bu konuyla ilgili olarak yeniden düzenleme yapılmalıdır. 3600 ek göstergesi tüm kamu personelini kapsamalıdır. Yardımcı hizmetli sınıfı kaldırılmalı veya yardımcı hizmetli personellere ek gösterge verilmelidir. Yan ödeme oranlarının, özel hizmet tazminatı ile ek ödeme puanlarının arttırılması gerekmektedir. Sözleşmelilere kadro verilmesi ve görevde yükselme sınavının açılması gibi konuları takip etmek için ben ve ekibim tüm gücümüzle gayret göstermeye çalışacağız.”

Haber: Ömer Karakuş