YEREL
Giriş Tarihi : 14-05-2021 00:37   Güncelleme : 21-05-2021 01:51

Bursa Adıyamanlılar Derneği Başkanı Ramazan Alp Güven Tazeledi

Bursa Adıyamanlılar Derneği 6. olağan genel kurulunu yaptı. Pandemi koşulları çerçevesinde gerçekleşen kongrede Ramazan Alp başkanlığında yeni yönetim kurulu seçildi.

Bursa Adıyamanlılar Derneği Başkanı Ramazan Alp Güven Tazeledi

 

Başkan Alp yaptığı teşekkür konuşmasında; “Bursa Adıyamanlılar Derneği 1994 yılında sağlam temeller üzerine inşa edilmiş, köklü bir geçmişe sahiptir. Görevimiz doğduğumuz ve doyduğumuz iller arasında bir köprü vazifesi görerek coğrafyamızın örf, adet, gelenek ve göreneklerini, tarihi ve doğal güzelliklerini, yöresel lezzetlerini, el sanatlarını, müzik ve folklor gibi kültürel değerlerini bu kadim şehirde yaşatılmasına öncülük etmektedir. Bir anlamda ilimizin gönüllü kültür elçiliği vazifesini ifa etmeye çalışıyoruz” dedi.

Kentlerin gürültülü yaşamında yardımlaşmanın ve dayanışmanın azaldığını, aile, arkadaş, dost gibi bağların zayıfladığını belirten Alp, “Derneğimiz bu tür bağların güçlenmesine öncülük etmektedir” dedi.

Etnik, dini, siyasi gibi farklılıkları bir araya getirerek toplumsal bütünleşmeye katkı sunduklarını, dernekçiliği sosyal ve kültürel hayatın bir parçası haline getirdiklerini belirten Alp, göç eden hemşerilerinin kente tutunma, kent yaşamında ortaya çıkabilecek toplumsal çatışmaları yok etme, kent kültürüne uyum ve kent bilincinin oluşması için birlik beraberlik duyguları ile hareket ettiklerini söyledi.

Alp, derneğin son dönem de yaptığı faaliyetlerini ise şöyle sıraladı: “Harfane etkinliklerimizi seminer, söyleşi gibi bilgilendirici etkinlikler ile birleştirerek daha zengin bir hale getirdik. Kadın kollarımızı ve gençlik kollarımızı aktif hale getirdik, danışma meclisimizi oluşturduk, hemşeri dayanışmaları çerçevesinde farklı illerdeki derneklere ziyaretlere başladık. Vakıf kültürünü dernekçilikle birleştirerek öğrencilerimize burs verdik. Yüzlerce haneye erzak kolileri ve nakdi yardımlarda bulunduk. Covid 19 salgını nedeniyle birçok dernek kapısına kilit vururken biz hem dernek binamızı açık tuttuk, hem de dernekçiliği zamanın şartlarına göre farklı bir boyut kazandırarak devam ettirdik. Siyaset, sağlık, ekonomi, spor ve müzik alanında birçok kişiyle online üzeri söyleşiler düzenledik. Şu anda üzerinde çalıştığımız bir proje var. Adıyaman’daki öğrencileri Bursa’ya getirerek bu ilimizi tanıtmak, Bursa’daki öğrencileri de Adıyaman’a götürerek Adıyaman’ı tanıtmak amacındayız”

Dernekçiliğin bir ekip işi olduğunu belirten Alp, görevi kendilerine tevdi eden hemşerilerine yönetim kurulu adına teşekkür etti.