GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-09-2021 10:37   Güncelleme : 10-10-2021 01:26

Çil Ailesi İçinden Çıkılmaz Halde!

Adıyaman merkeze bağlı Palanlı Köyü sakinlerinden Çil ailesi, bedensel ve zihinsel engelli çocuklarının tedavileri için evlerine gelemeyen ambulansın yolunun parke taşı yapılmasını istiyor.

Çil Ailesi İçinden Çıkılmaz Halde!

Kendi imkanlarıyla evlerinin arka kısmındaki patika yolu iş makinesiyle açan Çil ailesi yolun geri kalan kısmının devlet büyükleri tarafından yapılmasını talep ediyor.

41 yaşındaki bedensel ve zihinsel engelli Reşit Çil adlı çocuğunun tedavisi için gelen sağlık görevlilerinin ambulansı belirli bir yere park ettikten sonra evlerine geldiğini söyleyen baba Celal Çil, kendilerine üvey evlat muamelesi yapıldığını söyledi.

“Biz bu Türkiye’de yaşamıyor muyuz?”

Köylerinin Adıyaman merkeze 8 kilometre uzaklıkta olduğunu söyleyen baba Celal Çil, evlerine ulaşımın sağlanması için yetkilere çağrıda bulunarak; “66 yaşındayım, engelli bir oğlum var. Oğlumun ismi Reşit’tir. Evimin bulunduğu yerde bir ulaşım alanı bulunmadığı için ambulans evimin önüne gelemiyor. Bizimde gücümüz yok ki; evimizin önüne kadar yol açalım. Yaşadığımız bu sorundan dolayı çok zor durumdayız. Yetkililere sesleniyorum. Bize yardımcı olsunlar. Ambulans evimizin üst kısmında yer alan yolda duruyor, evimizin yolu olmadığı için gelemiyor. Çocuğum engelli olduğu için ambulansa kadar kaldıramıyoruz. Bende bel fıtığından ameliyat olduğum için engelli oğlum Reşit’i sırtıma alamıyorum. Çok zor bir durumdayız. Hiç kimse bu sorunumuza çözüm bulmuyor. Adıyaman-Malatya karayolundan belirli bir noktaya kadar bir kepçe tutarak yolun bir bölümünü açtık. Bundan sonrasında da yolu açmak için maddi gücümüz olmadığı için yol yarım kaldı. Anayol ile evimize kadar olan yolu bir türlü ulaşıma açmadılar. Adıyaman ile Palanlı Köyü arası 8 kilometredir. Her taraf parke taşı olmuş, peki neden bizlere hizmet gelmiyor? Bu sorumuz nasıl çözülecek bende anlamış değilim. Biz bu Türkiye’de yaşamıyor muyuz? Bir hakkımız yok mu? Yetkilere sesleniyorum. Bizlere yardımcı olun” dedi.

“Bir anne olarak yetkililere sesleniyorum, benim bu feryadıma kulak versinler”

Engelli oğlu Reşit Çil için evlerinin yolunun yapılmasını yetkililerden isteyen anne Ayni Çil, “1981 doğumlu olan oğlum Reşit Çil doğuştan bedensel ve zihinsel engellidir. Oğluma ben bakıyorum. Eşim bel fıtığı ameliyatı olduğu için oğlumu kaldıramıyor. Bir anne olarak oğlumun tedavisi için köyümüze gelen ambulansların kapımızın önüne kadar gelememesi beni derinden üzüyor. Oğlum kilo olarak ağır olmamış olsa araçların beklediği alana kadar ben sırtlardım. Fakat oğlum yaşı itibariyle de ayağa kalkamadığı için ambulans evimizin üst kısmında beklemek zorunda kalıyor. Devletimiz ülkemizin her yerine yollar yapıyor. Ancak Adıyaman’a 8 kilometre uzaklıkta olan köyde yaşamamıza rağmen yolumuz yapılmıyor. Ben bu yolu engelli oğlumun tedavisinin olması için istiyorum. Bir anne olarak yetkililere sesleniyorum, benim bu feryadıma kulak versinler. Bir insanın evine giden yolu yapmak çok zor değil. Oğlum ne zaman hasta olsa ambulans evimize kadar gelemiyor. Bu sorunun çözümü için yetkililerden yardım bekliyoruz. Çok mağdur durumdayız. Umarım yetkililer sesimizi duyarlar” diye konuştu.

Haber: Ömer Karakuş