YEREL
Giriş Tarihi : 16-10-2021 23:33   Güncelleme : 31-10-2021 02:16

Dernek Başkanı Basri Bener’den Açılışa Davet

17 Ekim Pazar günü saat 11:00’da açılışı yapılacak olan Adıyaman Balyanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin bütün hazırlıkları tamamlandı.

Dernek Başkanı Basri Bener’den Açılışa Davet

 

Derneklerinin açılış programı hakkında açıklamada bulunan Adıyaman Balyanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Basri Bener, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını ifade ederek, bütün Adıyaman halkını dernek açılış programına davet etti.

“Derneğimizin faaliyetleri kapsamında festivallerimiz olacak”

Gazetemize açıklamada bulunan Adıyaman Balyanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Basri Bener, sosyal ve kültürel etkinliklere ağırlık verecek olan bir sivil toplum örgütü olduklarını ifade ederek; “Derneğimizin kurulum aşamasında Adıyaman merkezde bulunan esnaflarımızı ziyaret etmiştik. Mersin ve Gaziantep illerinde Balyanlıların derneği var. Bu dernekler bizim dernekten ayrı derneklerdir. Adıyaman ilimizde de Balyanlılara ait bir derneğin eksikliğini hissederek derneğimizi kurmuş olduk. Balyan halkını bir çatı altında buluşturmak için derneğimizi faaliyete geçirdik. Derneğimizin kuruluş aşamasında esnaflarımızla, halkımızla görüşmelerimiz olduktan sonra mahalle toplantılarımız oldu. Dernek olarak “Balyan için ne yapabiliriz?” bu konunun üzerinde çalışıyoruz. Bu konuda birtakım projelerimiz var. Derneğimizin kuruluş aşamasında sıradan bir dernekten ziyade insanlara faydalı olabilmek adına yola çıktık. Halkımızın ve Avrupa’daki gurbetçilerimizin desteğiyle Gaziantep ilindeki derneğimizde 3 yıldan bu yana 40 öğrencimize burs veriliyor. Bu öğrenciler üniversite öğrencileridir. Aynı çalışmayı Adıyaman’da da hayata geçirmeyi düşünüyoruz. Adıyaman’da Balyan’a bağlı 8 köyümüz var. Bir beldemiz var, beldemize bağlı olan 6 mahallemiz var. Adıyaman’da şehir merkezinde Karapınar’da, Güzelevler’de ve Özelevler’de yoğun bir şekilde Balyan halkı yaşamakta. Balyan halkının nüfus yoğunluğu neredeyse bir ilçe nüfus yoğunluğuna eş değerdir. Bütün Balyan halkının nüfusunu topladığımızda bu sayı 15 binden fazla bir sayıyı buluyor. Dernek olarak bu nüfus yoğunluğunu bir çatı altında toplayıp sosyal ve kültürel etkinlikler düzenlemek istiyoruz. Derneğimizin faaliyetleri kapsamında festivallerimiz olacak. Devlet destekli projelerimiz hazırlık aşamasında. Yönetimimiz bu projelerin hayata geçmesi için yoğun bir şekilde çalışıyor. Bu çalışmaları bütün üyelerimizin desteğiyle yapmayı hedefliyoruz” dedi.

“Dernek açılışımızdan sonra ev, köy ve mahalle toplantılarımız olacak”

Dernek faaliyetleri hakkında açıklamada bulunan Başkan Basri Bener, “Derneğimize katılım oranı yüzde 90’larda. Bu oran bizleri mutlu ediyor. Bu oranı daha yükseklerde tutmaya çalışacağız. Dernek olarak felsefemiz “halka hizmet, hakka hizmettir” Bizim felsefemiz budur. Toplumumuzu bir adım öne götürmek için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Adıyaman bir tütün kentidir. Balyan halkının yüzde 90’ı tütünle uğraşmaktadır. Halkımıza hizmet etmek adına çalışmalarımızı derneğimiz çatısı altında yürüteceğiz. Burası Balyanlıların evidir. Aynı zamanda Adıyamanlılarında evidir. Herkesi derneğimize bekleriz. Derneğimiz kesinlikle hiçbir parti ile organik bir bağa sahip değildir. Derneğimizin tüzüğü gereği siyasallaşmaya izin verilmeyecektir. Her yıl Nisan ve Mayıs aylarında tut festivalini düzenleyeceğiz. Bu festivali Gürlevik’te gerçekleştireceğiz. Üç ayrı derneğimizle birlikte KKTC’de Gürvelik Aile Birliği Dayanışma Derneği’de bu etkinliğimizin içerisinde olacak. Avrupa’daki gurbetçilerimizle beraber bu festivali düzenleyeceğiz. Bu festivalimizin ev sahipliğini Balyan halkı yapacaktır. Tut meyvesi Balyan bölgesinde yaygın olduğu için festivalimizde tut meyvesini ön plana çıkaracağız. Düzenleneceğimiz etkinliklerle tut meyvesinin Balyan’la anılmasını sağlayacağız. Bu şekilde tut meyvesi ve pekmezimiz Balyan’la anılacak. Bölgemizde elektrik üretmek için su tribünlerini kullanacağız. Bölgemizin coğrafyası bu söylediğim projeye uygundur. HES’ler kurulmadan bölgemizde elektrik üretimini sağlayacağız. Bu konuda devlet yetkilileriyle görüşerek projemizi kendimiz hazırlayacağız. Gürlevik’in kaynak suyundan bir arıtma tesisi kurarak, hazır su projemizi gerçekleştireceğiz. Gürlevik veya Balyan markalı hazır içme suyu tesisini kurmayı hedefliyoruz. Bu su 81 ile ulaşacak. Bu şekilde Balyan sadece Adıyaman ile tanınmayacak. Suyuyla, coğrafyası ve etkinliklerle tanınacak. Adıyaman’a bir marka daha kazandırmış olacağız. Birlikten güç doğar. Bu kente sözümüz var, Adıyaman’ı en iyi şekilde temsil edeceğiz. Derneğimizin açılışı 17 Ekim Pazar günü saat 11:00’da olacaktır. Bütün halkımız derneğimizin açılışına davetlidir. Derneğimizin adresi Adıyaman merkeze bağlı olan Eskisaray mahallesi 703. Sokak No:20’dir” diye konuştu.

Haber: Ömer Karakuş