YEREL
Giriş Tarihi : 27-12-2022 22:40   Güncelleme : 07-01-2023 02:23

Drejan Dernekler Federasyonu İstanbul’da Kuruldu

Drejan aşireti mensubu 8 dernek temsilcisi aldıkları karar sonrası birleşerek kısa adı (DREJAN-FED) Drejan Dernekler Federasyonu’nu kurdu.

Drejan Dernekler Federasyonu İstanbul’da Kuruldu

Türkiye’nin en büyük aşiretlerinden biri olan Drejan aşiretine bağlı 8 dernek yönetimi İstanbul’da bir araya gelerek, tüm dernekleri bir çatı altında toplayan Drejan Dernekler Federasyonu’nun resmi kurulumunu gerçekleştirdi.

Drejan Dernekler Federasyonu kurucusu iş insanı Adnan Çoban başkanlığından İstanbul’da bir araya gelen dernek başkanları ve yöneticileri İstanbul Derjanlar Federasyonu’nun kurulumu için resmi başvuru için imzalarını attılar.

Drejan Dernekler Federasyonu kurucusu başkanı iş insanı Adnan Çoban; “Artık Türkiye’nin en büyük aşiretlerinden biri olan aşiretimizin derneklerini daha aktif hale getirmek, daha organize ve birlik ve beraberlik içerisinde hareket edebilmek için bir çatı altında yanı Drejan Federasyonu altında birleştirdik. Bundan sonra çok daha güçlü bir Drejan birlikteliğine şahit olacağız. Bundan sonra bizler özellikle İstanbul ve bölgesinde yaşayan tüm hemşerilerimizin yanında olacağız. Drejanlılar olarak daha organize ve birlik ve beraberlik içerisinde olarak sesimizi daha güçlü çıkartacağız. Özellikle başta Malatya olmak üzere Drejan aşireti mensuplarının çok yoğun olduğu Adıyaman, Sivas, Tokat, Elazığ, Konya, Kırşehir, Ankara, Şanlıurfa gibi yurt içinden ve yurt dışındaki hemşerilerimizi bir araya getirmek, bir birinden haberdar etmek ve tanışmak için yoğun bir çalışma yapacağız. Federasyonumuz adına oluşturacağımız kurul ve birimlerle Türkiye Cumhuriyeti’nin bugün ki arşivleri ve özellikle Osmanlı arşivlerinden yararlanılarak Drejan aşiretinin geçmişi ve bugünüyle ilgili bir akademik çalışma içerisinde olacağız. Drejanlıların yoğun bir coğrafyada yaşadığını geçmiş büyüklerimizden sürekli duyuyor ve dinliyorduk. Türkiye içinde ve dışında bulunan akraba aşiretimizin temsilcilerini bulup onların izlerini süreceğiz” dedi.

Adnan Çoban, açıklamasının devamında; “Drejan Dernekler Federasyonu’nun kurulmasında birçok arkadaşımızın, hemşerilerimizin büyük gayretleri oldu. Özellikle Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı ve Kalespor Kulüp Derneği yöneticisi Hamit Özpolat’a, gazeteci Hidayet Özpolat’a ve Anadolu Basın Birliği yönetim kurulu üyesi Hekimhan Taşoluk ve Kaymak Köyleri Dernek Başkanı Zeki Dağ’a ve Malatya Dilekliler Yardımlaşma ve Kültür Derneği adına Ali Karadoğan’a teşekkür ederim. Bu kardeşlerim çok uzun zamandır bu federasyonun kurulması için çok mücadele ettiler. Hep bir araya geldiğimizde federasyonun kurulmasını uzun zamandır düşünüp tartışıyorduk. Ama kısmet bugünlereymiş. Bu federasyonun kurulmasında emeği geçen tüm Drejanlılara, dernek başkan ve yöneticilerime çok teşekkür ediyor, Allah çıktığımız bu yolda inşallah bizleri mahcup etmez” diye konuştu.

Drejan Dernekler Federasyonu (DREJAN-FED) kurucuları şu isimlerden ve dernek temsilerinden oluştu; “Avcılar Malatyalılar Derneği Başkanı Adnan Çoban, Malatya Dilekliler Yardımlaşma ve Kültür Derneği Ali Karadoğan, Kalespor Kulüp Derneği yöneticisi Hamit Özpolat, Hekimhan Taşoluk ve Kaymak Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Zeki Dağ, Anadolu Basın Birliği Derneği yöneticisi Yusuf Özpolat, Kamıştaş Derejanlılar Derneği Başkanı  Mehmet Kolay,  Drejanlılar Derneği Başkanı Hakan Koca,  Genç Drejanlılar Yardımlaşma Derneği Başkanı Oktay Çelik”                  

              

Ömer KarakuşÖmer Karakuş