SİYASET
Giriş Tarihi : 14-05-2021 01:11   Güncelleme : 21-05-2021 01:50

Duyan Koştu! 9 Kişilik İşe 5217 Başvuru

Adalet Bakanlığı tarafından Adıyaman’a alınacak olan 9 kişilik temizlik görevlisi alımı için rekor sayıda başvuru gerçekleşti. 9 kişinin alınacağı temizlik görevlisi için 5 bin 217 kişi başvuruda bulundu.

Duyan Koştu! 9 Kişilik İşe 5217 Başvuru

 

İYİ Parti Adıyaman Merkez İlçe Başkanı Hakan Karaaslan, Adıyaman’da bir kamu kurumuna alınacak olan 9 kişilik personel için 5217 kişinin başvuru yapmasıyla ildeki işsizlik oranın ortaya çıktığını söyledi.

“Bu sorunun nasıl çözülebileceği konusunda çalışmalar yapılmalı, projeler üretilmelidir”

Adıyaman’da işsizlik oranında her geçen gün artış yaşandığını söyleyen Başkan Hakan Karaaslan, Adalet Bakanlığı tarafından Adıyaman’a alınacak olan temizlik işçiliği için yoğun bir başvurunun gerçekleştiğini belirterek; “Adalet Bakanlığı’nın Türkiye İş Kurumu üzerinden Adıyaman’da açtığı 9 kişilik temizlik görevlisi kadrosuna 4 günde rekor başvuru yapıldı. Başvuru süresi 15 gün olsa istatistiksel olarak ne kadar başvuru olacağı belli olacak. Listeye baktığımızda başvuranların 156’sı lisans, 987’si ön lisans, 1143’ü üniversite mezunu olmak üzere toplamda 5217 kişi işe girmek için başvuruda bulunmuştur. 600 bin nüfuslu Adıyaman’da sadece İş Kur’a kayıtlı 35 bin civarında işsizimiz var. Tabii ki bu rakamların içinde ümidini kesmiş olan ümitsiz insanlarda bulunmamaktadır. Adıyaman’ımız için “yeter” deme vakti gelmiş ve geçmektedir. İlimiz bu tabloyu hak etmemektedir. Bu sorunun nasıl çözülebileceği konusunda çalışmalar yapılmalı, projeler üretilmelidir. Artık konuşma zamanı geçmiş, icraat zamanı gelmiştir. Süslü kamu binaları işsizliğin önünü kesmemektedir. İşsizlik ülkemizin en büyük sorunu olduğu gibi Adıyaman’ımız içinde en büyük sorunlardan biridir. Çünkü Adıyaman’ımız ülkemizdeki diğer iller gibi gelişmekte olan bir ildir.  Gençlerimizin ırgatta veya turizm zamanı dışarda heder olmasına çözüm bulmak siyasetçilerin görevidir” dedi.

“Turizme verilecek destek ve teşvikler ile dünyadan turizm payımızı alabiliriz”

Adıyaman’ın bir turizm şehir olması gerekirken, turizmden istenilen payını alamayan iller arasında yer aldığını ifade eden Başkan Karaaslan; “Turizm hükümetin bölgesel politikaları arasında teşvikler ile desteklenip çözüm bulunabilecek bir platformdur. Çünkü Adıyaman’ımızın her tarafı buram buram tarih kokuyor. Turizme verilecek destek ve teşvikler ile dünyadan turizm payımızı alabiliriz. Böylesine bir çalışma ile Adıyamanlı gençler kendi memleketlerinde iş bulamadıkları için il dışına çalışmaya gitmeyeceklerdir. Gençlerimize iş olanakları sağlanmazsa genç işsiz sayısına her gün yenisi eklenecektir. Halkın seçmiş olduğu milletvekillerinin Adıyaman’ı olması gereken seviyelere getirmeleri için üzerine düşen görevleri yerine getirmeleri gerekir. İlinde genç işsiz sayısında artış yaşandığını gören vekillerin bu sorunu nasıl çözebilecekleri konusunda proje üretmeleri gerekir. Kişi ayırt etmeksizin yoksula, mağdur insanlara mutlaka ulaşılmalıdır. Adıyaman’ın ekonomik olarak gelişmesi için yeni projeler üretilmeli, gençlerin önünü açacak olan çalışmalara imza atılmalıdır” diye konuştu.

Haber: Habibe Uçar