KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 23-09-2021 10:26   Güncelleme : 24-09-2021 01:42

Enes Osman Aba’nın Yeni Kitabı Okuyucularıyla Buluşuyor

Araştırmacı yazar Enes Osman Aba’nın “Suriyelilerin Entegrasyonu ve Profilleme Çalışması” adlı yeni kitabı okuyucularıyla buluşacak.

Enes Osman Aba’nın Yeni Kitabı Okuyucularıyla Buluşuyor

 

Adıyaman’da yaşayan ve aynı zamanda köşe yazarlığı yapan Enes Osman Aba’nın son kitabının bütün hazırlıkları tamamlandı. Aba’nın üzerinde uzun zamandır çalıştığı son kitabı yakın zamanda kitap severlere sunulacak.

Araştırmacı yazar Aba, son kitabı ile Suriyeli mültecilerin, kente entegre olması ile ilgili profilleme çalışması yapıldığını, yapılan bu çalışmayla Adıyaman kent merkezi ve ilçelerinde yaşayan geçici koruma statüsündeki Suriyeliler ile hem nicel anket hem de derinlemesine görüşme tekniği kullanıldığını söyledi.

Aba, Adıyaman’da yaşayan 571 sığınmacı kadının ekonomik ve sosyal uyum çalışmalarında kullanılmak üzere eğitim, sosyal hizmetler, iş hayatı başta olmak üzere profil çalışmaları yapılarak entegrasyon süreciyle ilgili doneler elde edilip bir veri tabanı oluşturulduğunu belirterek; “Gerçekleştirilen ekonomik ve sosyal uyum profil taraması kapsamında elde edilen bilgiler doğrultusunda detaylı bir analiz raporu hazırlandı. Dört aylık saha araştırması sonucunda ortaya çıkan bu kitabım ile sorunlara çözüm odaklı öneriler sunulmuştur. Bu kitabımın hazırlanma sürecinde editörlük hizmeti veren Sosyolog Murat Sertpolat ile sosyal çalışmacı arkadaşlarım Memet Sonuç ve Levent Seyrek’e teşekkür ederim” dedi.

Enes Osman Aba kimdir?

Gazeteci-yazar. 1979, Adıyaman doğumlu Adıyaman Lisesini bitirdikten, Anadolu Üniversitesinde öğrenim gördükten sonra Anadolu Üniversitesi ’Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi. Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına atandı. Basın ve proje koordinatörü olarak çalışmaya devam ediyor. AGİG (Anadolu Genç İnisiyatif Girişimi) Platformunun Basın sözcülüğünü üstlendi. Eskisaray Spor Kulübü Yöneticiliği yaptı. Gökkuşağı Derneğinde bir süre seminerler verdi. Yaşamını ve çalışmalarını Adıyaman’da sürdürmektedir.

2008’de Doğu-Batı Buluşmalarına, Muhafazakâr Düşünce Dergisinin 6 Aralık 2014 tarihinde Ankara’da düzenlediği “Türkiye’de Muhafazakâr Düşünceyi Etkileyen Düşünürler Sempozyumu’na” davet edildi.

Mim ve Gökkuşağı dergilerinde yazdı. Birçok gazete ve haber sitesinde köşe yazarlığı yaptı; din, din & mitoloji, genel konular kategorilerinde eserler yazdı. bir yazardır.

Rusya’da düzenlenen III. Uluslararası Akademik Çeşitlilik İçinde Birlik Proje Yarışmasında ‘Yaşam Merkezlerinde Dezavantajlı Çocuklara Yönelik Atölye Çalışmaları’ proje sunumu birinci oldu.

ESERLERİ:

Ruha’da Aşk (2014), Ali-i Hızır (2017).

Kaynakça: Ali-i Hızır" kitabı çıktı (haberturk.com, 2 Mayıs 2017), Ali-i Hızır" kitabı çıktı (milliyet.com.tr, 2 Mayıs 2017), Enes Osman Aba (Bilgi teyidi, Ekim 2018).

Haber: Fatma Karakuş