GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-10-2021 01:18   Güncelleme : 31-10-2021 02:16

Engellilere Kaldırım Engeli!!!

Adıyaman Belediyesi tarafından yapılan engelli kaldırım girişleri her ne hikmetse engelliler tarafından kullanılamıyor. İsmi “engelli yaya kaldırımı” olan yerlerde engellilerin bu kaldırımları kullanması neredeyse mümkün değil gibi.

Engellilere Kaldırım Engeli!!!

 

Şehir merkezinde gelen engelliler bu yolu kullanamadıkları gibi çoğu zaman yaya kaldırımı yerine caddelerde ilerlemeyi tercih ediyorlar. Yaya kaldırımlarının giriş bölümünde yapılan yağmur suyunun akması için oluşturulan alan engellilerin araçlarının iniş ve çıkışlarına engel oluyor.

“Yaya kaldırımlardaki engelli geçiş noktaları sadece süs görevini görüyor”

Adıyaman’da engellilerin kaldırımları kullanmasının mümkün olmadığını söyleyen Milliyetçi Çalışanlar Derneği Başkanı Mustafa Kemal Işıkay, “Türkiye’nin hangi iline giderseniz gidin engelliler için hazırlanış olan kaldırımlar görürsünüz. Adıyaman ilimizde bulunan yaya kaldırımlardaki engelli geçiş noktaları sadece süs görevini görüyor. Bu kaldırımların engellilerin kullanması mümkün değil. Çünkü bu kaldırımların giriş kısımlarında yağmur sularının bir güzergâhtan gitmesi için bir alan yapılmış. Bu kısımdan geçip yaya kaldırımdan inmek mümkün değil. Adıyaman Belediyesi’nin yetkilileri bu kaldırımları hiç görmüyorlar mı? Allah aşkına bir gün gelsinler de bu kaldırımları bir incelesinler. Atatürk Bulvarı’ndaki sağlam kaldırımları yerinden sökerek yeniden yeni kaldırım taşları döşeyen yetkililer ne hikmetse bu kaldırımları görmüyorlar. Ayrıca Adıyaman’da yaya kaldırımlarının giriş ve çıkış bölümlerine uygunsuz araç park eden sürücülere ne demeli. Bu sürücülerden dolayı yaya kaldırımlarını sadece seyrediyoruz. Aynı zamanda bende engelli akülü araç kullandığım için engellilerin sorunlarını en iyi bilenlerdenim. Dünyanın her yerini gezin engellilerin sorunlarının ciddiye alınmayana tek ilin Adıyaman olduğunu görürsünüz. Allah aşkına Atatürk Bulvarında üst geçitler yapılmış. Bu üst geçitleri engellilerin kullanması mümkün değil. Ne bir yaşlı, ne engelli, nede çocuklu bir aile bu üst geçitleri kullanabiliyor. Bir üst geçit yapıyorsunuz ne yürüyen merdiveni var nede asansörleri çalışıyor. O kadar ki süs olarak üst geçitler yerinde duruyor. Bu sorunların çözümü için yetkililerin gerekeni yapması gerekiyor. Aksi takdirde engelliler sorunlarıyla hayatlarını devam ettirmeye devam ederler. Nede olsa bizler Adıyaman’da yaşayan bireyler olarak bu sorunların çözülmeyeceğine alıştık. Bu sorunların çözümü konusunda pekte umutlu olduğumuzu söyleyemem” dedi.

Haber: Ömer Karakuş