YEREL
Giriş Tarihi : 25-05-2021 23:14   Güncelleme : 30-05-2021 18:03

Fırtına Hasara Yol Açtı!

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde görünen şiddetli rüzgar bahçelere zarar verdi. İlçede görünen fırtına sonrasında birçok bahçe sahipleri gördükleri manzara sonrasında yetkililerden yardım istedi.

Fırtına Hasara Yol Açtı!

 

Muhtarlar fırtına sonrasında Kahta Tarım Ve Orman Müdürü Zülkif Orak’a, Kahta Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü Zorlu Turanlı’ya ve Kahta Badem Birliği Başkanı Mehmet Sena Yıldırım’a durumu bildirdi.

Zarar gören badem ağaçlarının ve bağların bulunduğu alanda incelemelerde bulunan yetkililer, zararın tespit edilmesi için girişimde bulundu. Köylerinde şiddetli fırtınadan dolayı oluşan durum hakkında açıklamada bulunan çiftçiler, “Kahta ilçemizde sabah saatlerinde başlayan şiddetli rüzgar bir çok ürüne zarar verdi. Fırtınanın şiddetli olmasından dolayı çoğu köyümüzde bahçeler zarar gördü. Köy muhtarlarımız köylerinde yaşanan fırtınadan dolayı zarar gören bahçelerin durum tespiti için yetkililerin keşif yapılmasını istediler. Yapılan inceleme sonucunda çiftçilerin zararının tespit edilmesi için muhtarların Kahta Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne dilekçe verilmesi istendi. Çiftçilerin mağduriyetinin giderilmesi için yetkililerin desteklerini bekliyoruz” dediler.

Kahta Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü Zorlu Turanlı ise yapmış olduğu açıklamada, “Yapılan müracaatlar doğrultusunda Kahta Tarım ve Orman Müdürlüğü personelleri belirtilen köylere giderek tespitlerde bulunup, bahçelerde görülen zararı tutanak altına alacaklar. Çiftçilerimizin mağduriyetin giderilmesi için gereken çalışmaların biran önce başlayıp, zarar oranı belirlenmelidir. Bugün yapmış olduğumuz incelemede çiftçilerimizin badem ağaçlarının ve bağlarının fırtınadan zarar gördüğünü gördük. Fırtınadan zarar gören tüm çiftçilerimize geçmiş olsun” dedi.

Haber: Fatma Karakuş