KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 07-11-2021 23:21   Güncelleme : 09-11-2021 12:50

İbrahim Tatlıses Müzik Müzesi’ne Yoğun İlgi

Şanlıurfa’da Harrankapı’da bulunan İbrahim Tatlıses Müzesi’ne Türkiye’nin farklı illerinden gelen turistler yoğun ilgi gösteriyor. Yakın bir tarihte restore edildikten sonra halkın hizmetine açılan müzeyi ziyaret eden vatandaşlar adeta geçmişe doğru yolculuk yapıyor.

İbrahim Tatlıses Müzik Müzesi’ne Yoğun İlgi

 

Şanlıurfa Belediyesi tarafından İbrahim Tatlıses’in isminin verildiği müzede aynı zamanda Şanlıurfalı sanatçılara ait plaklar ve kıyafetler sergileniyor.

“Böylesine sanat müzelerini ziyaret edince insan bir hayli duygulanıyor”

Adıyaman’dan Şanlıurfa iline giderek İbrahim Tatlıses Müzesi’ni ziyaret eden vatandaşlar, “2011 yılında açılışı yapılan İbrahim Tatlıses Müzik Müzesi’nde, Şanlıurfalı sanatçıları yakından tanımak mümkün. Müzik müzesinde günümüzde sanat hayatına devam eden sanatçıların yanı sıra vefat eden sanatçıların resimleri mumdan yapılmış heykellerle sergileniyor. Müzede geçmişten günümüze çalgı aletleri sanatçıların fotoğrafları ve onların hayatını anlatan yazılarda sergileniyor. Bu müzenin açılışına İbrahim Tatlıses gelmişti. O gün televizyon kanallarında izlediğimiz haberlerin sonrasında bir gün bu müzeyi ziyaret etmek istiyorduk. Açılışı yapılan müzeyi ziyaret etmek bugüne nasipmiş. Bugün ziyaret ettiğimiz bu müzede geçmişe doğru bir yolculuk yaptık. Böylesine sanat müzelerini ziyaret edince insan bir hayli duygulanıyor. Çünkü ülkemizde bestekarlar ve sanatçılar kolay kolay yetişmiyorlar. Türkülerin harmanladığı il olarak bilinen Şanlıurfa iline gittiğimizde her yer buram buram tarih kokarken, bugün gezmiş olduğumuz müzede sergilenen sanatçıların kıyafetleri de biz ziyaretçilerin dikkatini çekti. Bu gibi müzelerin her ilde olması gerektiğini düşünüyoruz. Ülkemizin her ilinde ulusal ve yerel bestekarların, sanatçıların isimleri bu gibi müzelerde yaşatıla bilinir. Şanlıurfa ilinde örnek bir müze olarak hizmete açılan bu müzeyi Şanlıurfa’ya gelen vatandaşların ziyaret etmesi gerekir. Müzik ve sanat adına açılan bu müzede İbrahim Tatlıses’le birlikte Şanlıurfa ilinin yetiştirmiş olduğu sanatçıların plaklarına, kıyafetlerine ve müzik aletlerine rastlamak mümkün. Bizler bu müzeyi ziyaret ettik. Bütün vatandaşların bu müzeyi görmelerini tavsiye ediyoruz” şeklinde konuştular.

Haber: Fatma Karakuş