YEREL
Giriş Tarihi : 27-12-2022 22:50   Güncelleme : 07-01-2023 02:23

İstanbul Gazeteciler Federasyonu (İGAFED) Kuruldu

İstanbul Gazeteciler Federasyonunun Kurucu Genel Başkanlığı’nı Uluslararası Dijital Medya Derneği Başkanı ve Kanal34 Yönetim Kurulu Başkanı Ordu Aybastılı Adil Koçalan, Genel Başkan Yardımcılığını Habertürk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yavuz Yılmaz, yönetim kurulu üyeliklerini Adnan Bulut, Ahmet Durkaya, Ufuk Güngör, Hilmi Karayiğit ve Sefai Uzunyurt yapacak.

İstanbul Gazeteciler Federasyonu (İGAFED) Kuruldu

İstanbul Gazeteciler Federasyonu (İGAFED) Yönetim Kurulu Genel Başkanı Adil Koçalan, medyada önemli bir değişim sürecinin yaşandığını belirterek, “Haberciliğin temel ilkelerinin yanına hız eklendi, Türkiye’de habercilik tıpkı yaşam gibi online hale geldi. Bizlerde gazeteciler olarak, bu duruma kayıtsız kalamazdık. Olağandışı bir şekilde büyümeye başlayan mecranın amacı dışına taşmaması gerekiyordu. Meslektaşlarımızla, “birlikten kuvvet doğar” düsturuyla sektördeki bölünmüş yapıyı toparlamak, değer kazandırmak adına süreci bir çatı kuruluşa taşımanın zamanına eriştiğimize karar verdik. İstanbul Gazeteciler Federasyonu (İGAFED) kuruluşunu gerçekleştirdik. Kuruluş aşamasında emeği geçen tüm dernek başkanlarımıza ve yönetim kurulu arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Henüz ilk gününde Ankara’dan Avrasya Medya ve İletişim Konfederasyonu (AVKON) Genel Başkanı Şakir Gürel’in teşrifleri ile kuruluş pastasını kestik, projeleri konuşmaya başladık. Federasyonumuzun, meslektaşlarımıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Avrasya Medya ve İletişim Konfederasyonu (AVKON) Genel Başkanı Şakir Gürel’de, “Mesleğimizin geleceğine yön verecek, internet gazetecilerinin çalışma hayatı içinde yerini sağlamlaştırmak için mücadelemizi sürdüreceğiz. Çalışan meslektaşlarımız, tıpkı yazılı, görsel ve işitsel medyalarda olduğu gibi aynı özlük haklarına internet gazetecisi olarak da sahip olmaları için çalışacağız. Bu şekilde merdiven altı olarak tabir edilen internet sitelerinin yerini kurumsal internet medyaları alacak, ülke vizyonuna katma değer sağlayacaktır. Amacımız yazılı veya görsel basını yok etmek değil, yol arkadaşı olarak gazetecilik mesleğine hızlı bir şekilde katkı sağlamaktır. AVKON, İstanbul Gazeteciler Federasyonu (İGAFED) ile gücüne güç katmıştır. Meslektaşlarımıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” şekilde konuştu.

İstanbul Gazeteciler Federasyonu (İGAFED) Genel Başkan Yardımcısı Habertürk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yavuz Yılmaz, “Gazeteciliğin kamusal bir yönü olan bir meslek olmasından dolayı gazetecinin topluma karşı örnek olma sorumluluğu var. Bu meslekte çalışan gazetecilerin çalışma ilişkileri ve koşullarının toplumsal yararı gözetecek şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Meslektaşlarımızın sorunlarını çözecek, alternatif çözümler getirecek, ulusal ve uluslararası düzeyde sektörel ilişkiler kurarak gazetecilik mesleğinin gelişmesine değer kazanmasına hep birlikte gayret edeceğiz. Türkiye’de ve diğer ülkelerde basın emekçilerinin karşılaştıkları bu sorunlar nedenleri ve çözüm önerileri ile birlikte ortaya koyacağız. Tüm medya çalışanlarının iş, sağlık, eğitim ve sosyal haklar başta olmak üzere hayatlarını kolaylaştıracak projeler geliştireceğiz” açıklamasında bulundu.

Adil Koçalan kimdir?

Adil Koçalan, 1965 Ordu doğumludur. 6 kardeşin ilk çocuğudur. İlk, orta ve lise eğitiminden sonra İstanbul’a yerleşir. İnşaat sektöründe faaliyetlerine başlatan Koçalan, medya sektöründe fotoğraf çekmeyi çok sevdiği için mesleğe ilk adımını atar. 1994 yılında medya sektörüne giriş yapan Koçalan, kısa bir süre sonra kendi şirketini kurar, (Ordu Yaşam Gazetesi’ni) çıkarır. Daha sonra, 2000-2005 yılları arasında “Yurtta İstanbul Haber” gazetesini çıkarır. Koçalan, memleketine ve memleketinin insanlarına son derece düşkündür. Aynı anda Radyo Çağ’da ‘Ordu’nun Dereleri’ adlı radyo programını yapmıştır. Koçalan, mesleğini yaparken, çok sevdiği memleketi Ordu’ya faydalı olmak adına, pek çok kurum ve kuruluşun yönetiminde bulunmuştur.

Koçalan’ın şimdiye kadar yapmış olduğu görevleri şu şekildedir; “İstanbul Gazeteciler Cemiyeti (Yönetim Kurulu), İstanbul Yerel Yayıncılar Birliği (Başkan), Ordu Yaşam Gazetesi (Kurucusu-İmtiyaz Sahibi), Yurtta İstanbul Haber Gazetesi (Kurucusu-İmtiyaz Sahibi), İhlas Haber Ajansı (İHA) (Koordinatör), Kanal 6 (İş ve yaşam programı yapım koordinatörü), TGRT Üreten Türkiye Programı (Yapımcı), FOX Üreten Türkiye (Yapımcı), SOLO Stream (Türkiye temsilciliği), GNS Haber Ajansı Türkiye temsilciliği, Türkiye’de ilk defa IPTV dijital yayın sistemi kurdu. EGE TÜRK TV(Kurucu-ortak), Bizim Ocak TV (Kurucu), İstanbul Medya Yayın Grubu (Kurucusu, sahibi), İstanbul Star Medya A.Ş. (Kurucusu, sahibi), EURO NEWS MEDIA LONDRA (Kurucusu, sahibi), ASKON TV (Kurucu), Kanal34 Radyo, Radyo Türk, İstanbul Radyo Star (Kurucu sahibi), News 34 (Kurucu, imtiyaz sahibi), Kanal34 TV (Kurucu sahibi), TVMOR (Kurucu sahibi), BRÜKSELTÜRK TV (Kurucu sahibi), HÜR TV (Kurucu sahibi), OBKD Ordu Basın Kuruluşları Derneği Başkan Yardımcısı, Uluslararası Dijital Medya Derneği (Başkan), Euro34 TV (Kurucu Sahibi) Türkiye’nin dünyaya açılan TV kanalı”

Ömer KarakuşÖmer Karakuş