GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-03-2022 00:58

Kızılin-Besni Yolu Alarm Veriyor..!

Besni’nin en çok araç trafiği olan yollarının başında gelen Kızılin -Besni arasındaki yaklaşık 40 km yol, keskin virajları ve darlığı ile her yıl birçok kazaya sebep oluyor.

Kızılin-Besni Yolu Alarm Veriyor..!

 

En son 2013 yılında yolda incelemelerde bulunan Karayolları Bölge Müdürlüğü yetkililerinin ardından aradan geçen zaman içerisinde yolda bir kaç küçük düzenlemenin dışında kapsamlı bir çalışma yapılmadı.

“Her gün binlerce araç bu yoldan Besni’ye geliyor”

Her yıl onlarca kazanın meydana geldiği aşağı yazı olarak tabir edilen ve on binlerce nüfusu ilçemize taşıyan Kızılin-Beşyol-Üçgöz, Besni yolu artık trafik yoğunluğunu kaldırmıyor. Birçok yerinde tek şeride düşen ve keskin virajları bulunan yaklaşık 40 km’lik yolun acilen genişletilmesi gerekiyor. Yol çevresinde bulunan onlarca köydeki binlerce vatandaş, köy minibüsleri, okul servisleri ve özel araçlarıyla sabah Besni´ye gelip akşam köylerine dönüyor. Yolda geçtiğimiz yıllarda küçük düzeltmeler yapılmasına rağmen bu yol artık Trafik yoğunluğunu kaldırmıyor. Bu yolda neredeyse Gaziantep yolu kadar trafik yoğunluğu bulunuyor.

“Yol en az 2 şerit olacak şekilde genişletilmeli”

2013 yılında Karayolları 8. Bölge Müdürü Besni’ye gelmiş bu yolda da incelemelerde bulunmuştu. O ziyaretin ardından bugüne kadar yolda herhangi bir iyileştirme çalışması yapılmadı. Trafik yoğunluğu ve sık sık yaşanan kazalar da göz önüne alındığında yolu kısmi olarak düzeltmek yerine en az 2 şerit olacak şekilde genişletilmesi ve keskin virajlar ile kör noktaların da ortadan kaldırılması gerekiyor.

Hal böyle iken yol bugüne kadar neden yapılmadığı, Karayolları bölge müdürünün gidişinin ardından bu yol ile ilgili proje yapılıp yapılmadığı bilinmiyor. Yapıma başlanması için çok büyük kazaların mı olması, illaki birilerinin bu kazalarda can vermesi mi gerekiyor. Son olarak Besni Kaymakamlığı tarafından başlatılan çalışmalarla bölgenin turizm merkezi haline gelmesi planlanıyor. Kızılin, bölge turizmine kazandırılacaksa bu yolda tur otobüsleri nasıl gidecek? Bölgede yaşayan vatandaşlar yolun bir an önce yapılmasını talep ediyor.

Kaynak: www.besniekspres.com

Ömer KarakuşÖmer Karakuş