YEREL
Giriş Tarihi : 18-01-2022 20:27   Güncelleme : 27-01-2022 22:38

Kore Gazisi Mahmut Uçan’a Son Görev

Adıyaman’ın Kâhta ilçesinde yaşayan ve yaşlılığa bağlı nedenlerden dolayı dün vefat eden 91 yaşındaki Kore Gazisi Mahmut Uçan, düzenlenen askeri törenle son yolculuğuna uğurlandı.

 Kore Gazisi Mahmut Uçan’a Son Görev

 

1931 doğumlu olan Kore Gazisi Mahmut Uçan için Kâhta ilçe merkezinde askeri tören düzenlendi. 
Törene Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, Kâhta Kaymakamı Selami Korkutata, İl Jandarma Komutanı Albay Bilgihan Yeşilyurt, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Fehmi Çelik, Askerlik Şubesi Başkanı Yüzbaşı Yasin Gündoğmuş, Kahta Belediye Başkanı İbrahim Yusuf Turanlı, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimler Derneği Adıyaman Şube Başkanı Hacı Erdengi ve vatandaşlar halkı katıldı. 
Adıyaman’ın Kâhta ilçesinde yaşayan ve 6 erkek, 2 kız olmak üzere toplam 8 çocuk babası olduğu öğrenilen 91 yaşındaki Kore Gazisi Mahmut Uçan’ın Türk bayrağına sarılı naaşı askerlerin omuzlarında törenin yapılacağı Veysel Karani Camisine getirildi. Öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Kore Gazisi Mahmut Uçan’ın yakınları ve vatandaşlardan helallik alınarak cenazesi Kâhta ilçe merkezindeki Musa Peygamber mezarlığında toprağa verildi. 
Cenaze töreni sonrası Vali Mahmut Çuhadar, Kore Gazisi Mahmut Uçan’ın tabutunun üzerindeki Türk Bayrağı ile fotoğrafını oğulları Bekir ve Bedir Uçar’a takdim ederek, acılı aileye başsağlığı ve sabır diledi. 
Öte yandan Kore Gazisi Mahmut Uçan’ın hayatını kaybetmesi ile birlikte Adıyaman’da hayatta kalan 4 Kore Gazisinin kaldığı öğrenildi.