GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-11-2021 11:50   Güncelleme : 11-11-2021 02:25

Malatya Tarihe Ve Turizme Sahip Çıkıyor

Adıyaman’dan Nemrut Dağı’na ulaşım konusunda bir çözüm bulunmazken, Malatya ili ise Nemrut Dağı’nın zirvesine kadar yol yaparak turistlerin rahat bir şekilde yolculuk yapmasını sağladı.

Malatya Tarihe Ve Turizme Sahip Çıkıyor

 

Adıyaman tarafından Nemrut Dağı’na ulaşım konusunda yolun oldukça engeli olması nedeniyle teleferik ihtiyacı her yıl gündeme gelse bile bir türlü ilerleme sağlanmıyor.

Yaşlı ve kronik hastalığı olan hastalar Adıyaman tarafından Nemrut Dağı’na çıkarken zaman zaman yol kenarına konulan beton banklarda dinlenmek zorunda kalıyor.

“Yerli ve yabancı turistler yakın bir mesafeden dağın zirvesine ulaşıyorlar”

Nemrut Dağı’na daha kolay bir şekilde ulaşmak için Malatya ili tarafından yapılan yolu gören Adıyamanlı vatandaşlar gazetemize şu şekilde açıklamada bulundular; “Nemrut Dağı gerçekten de görülmesi gereken bir tarihi mekan. Ancak Adıyaman’dan Nemrut Dağı’na gelen bir yerli ve yabancı turistler, haliyle zorlu bir yolculuk sonrasında zirveye ulaşıyorlar. Malatya ili tarafından yapılan yolun Nemrut Dağı’na yakın olması nedeniyle yerli ve yabancı turistler yakın bir mesafeden dağın zirvesine ulaşıyorlar. Adıyaman ilinden gelen turistlerin de kolay bir şekilde Nemrut Dağı’na çıkabilmesi için biran önce teleferik projesinin hayata geçmesi gerekiyor. Ülkemizde birçok ilde teleferikle yerli ve yabancı turistlere hizmet verilirken, 2021 Türkiye’sinde halen Adıyaman’da böyle bir proje hayata geçmiş değil. Bu konuda siyasilerin ve ilgili kurumların bir çalışma başlatması gerekiyor. Adıyaman ili turizm açısından çok geniş bir alana sahip bir ildir. Ancak bu alanların tanıtımları yeteri kadar yapılmıyor. Ülkemizin birçok yerinde yer alan tarihi mekanlardan daha çok alanı içinde barındıran Adıyaman ilinin tanıtım konusunda eksikleri var. Bu konuda siyasiler ve ilgili kurumlar biran önce proje üreterek, ilin turizmine katkı sağlamalıdır. Ayrıca bu konuda bütün siyasileri ve ilgili kurumları göreve davet ediyoruz”

Haber: Ömer Karakuş