EKONOMİ
Giriş Tarihi : 19-11-2020 21:26   Güncelleme : 01-12-2020 01:35

Mehmet Tuğ Sektörün Sorunlarını Anlattı

Adıyaman’da Haber Gazetemizin ekonomi servisi tarafından başlatılan yazı dizisinde sektörlerinde öncü olan isimler yaptıkları çalışmaları ve hedeflerini okuyucularımızla paylaşıyor.

Mehmet Tuğ Sektörün Sorunlarını Anlattı

 

İş dünyasının beklentileri, hedefleri ve çalışmaları hakkında merak edilen bütün sorular alanlarında uzman olan işadamları tarafından cevaplandırılıyor. Adıyaman Organize Sanayi Bölgesi içerisinde devasa bir tesisle müşterilerine hizmet veren Meztuğ Mobilya imtiyaz sahibi Mehmet Tuğ, deneyimli personeliyle birlikte ürettikleri ürünleri yurt dışına ithal ediyor.

Mobilya sektörüyle ilgili olarak merak edilen bütün soruları yönettiğimiz işadamı Mehmet Tuğ röportajında şunları kaydetti.

 

Meztuğ Mobilya olarak hangi iş alanında ağırlıklı olarak hizmet veriyorsunuz?

 

Öncelikle sesimizi duyuran Adıyaman’da Haber Gazetesi yönetici ve çalışanlarına teşekkürü borç bilerek sektörümüz ve Adıyaman sanayisi hakkında birkaç bilgi ve önerilerimizi kamuoyuyla paylaşmak istiyorum. Bilindiği üzere Adıyaman’da tekstilden sonra mobilya sektörü gelmektedir. Bizlerde Meztuğ Mobilya olarak iki faklı ülkeye mobilya ihracatı yapmaktayız. Başlıca yaptığımız ürünler yatak odası, genç odası, yemek masası ve ofis gruplarıdır. Bu ürünlerin tamamını Meztuğ Mobilya olarak bizler üretmekteyiz.

 

Mobilya sektörünün genel durumu hakkında sizlerden bilgi alabilirmiyiz?

 

Son 5 yılda Adıyaman’ın en büyük ve en kapsamlı birkaç firması kapandı. Birkaç firmada ise işler durma noktasına geldi. Bu durumun belli başlı birkaç nedeni bulunmaktadır. Bunun bir sebebi Adıyaman’ın coğrafi bölgesi, bir diğer sebebi ise ilimizin sanayileşme ve üretim konusundaki eksiklikleridir. Bir diğer etkense kişisel ve kurumsal mesleki eğitimlerin sanayileşen şehirlere oranla daha düşük olması, sanayiden çok tarım ile uğraşan bir halkın olmasıdır. Peki “Biz neredeyiz, bu sorunlara nereden bakacağız? Adıyaman mobilya imalatçıları olarak bundan 15 yıl önce bölgede ne kadar etkindik, şimdi ne kadar etkiniz? Öncelikli bu sorulardan başlamak gerekir. Yıllar önce Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri içerisinde Gaziantep’ten sonra Adıyaman’ın mobilya sektörü çok gelişmişti. Bu söylediğim tarih bundan 15 yıl öncesidir. Bugün ise Adıyaman’daki mobilya imalatçıları olarak birçok sorunla karşı karşıya kalıyoruz. Sektörel olarak önümüzdeki bir pazarın olmaması, nakliye ücretlerinin oldukça yüksek olması en önemli sorunlarımız arasında yer almaktadır. Ayrıca nakliye alanındaki ciddi artışlar en çokta mobilya sektörünü etkilemektedir. Bu bahsettiğim konuya örnek verecek olursam İstanbul’dan Şanlıurfa’ya gelen nakile ücreti ile İstanbul’dan Adıyaman’a gelen nakliye ücretleri arasında çok büyük faklar bulunmaktadır. Bunun sebebi İstanbul’dan Adıyaman’a gelen yük araçlarının yüklerini boşalttıktan sonra yük bulamayarak, geri dönüş yapmasından kaynaklıdır. Bu sorunların yanında Adıyaman’da kalifiye personel bulamıyoruz.

 

Mobilya sektörünün genel sorunları nelerdir? Bu sorunların çözümü için önerileriniz var mı?

 

Devletimizin KOSGEB aracılığıyla ülke genelinde yaptığı desteklerden faydalanma durumumuz oldu. Fakat yerelde çok ciddi ve can alıcı sorunlarımız bulunuyor. Yerelde bulunan sorunları genelde dile getirecek sizin gibi objektif gazete ve medyaya kuruluşlarına ihtiyacımız var. Nitekim bu yerel sorunlar yüzünden birçok mobilya firması pazar bulamadığı, sanayide kendini geliştirecek argümanlar sağlanmadığı ciddi sorunlarla karşı karşıya kaldılar. Dışarıdan şehrimize pazar için müşteri getirecek birileri olmadığı gibi özel bir teşebbüste bulunacak kimse olmadı. Bölgemizde sanayi sektörü almış başını gidiyor. Adıyaman’da ise en büyük firmalar kapanmak zorunda kalıyorlar. Firmaların kapanmaması için Adıyaman’da ilgili odaların esnaf ve sanayicilere öncülük edip pazar sorununa biz çözüm üretmeleri gerekir.

 

Gazetemize verdiğiniz özel röportajdan dolayı çok teşekkür ederek, son olarak neler söylemek istersiniz?

 

Meztuğ Mobiya olarak bizim sesimizi duyurduğunuz için Adıyaman’da Haber Gazetesi ailesine çok teşekkür ederim. Gazetenizde yer alan sloganda olduğu gibi Adıyaman’ın gözü, kulağı ve sesi oluyorsunuz. Başarılarınızın devamını dilerim.

 

Röportaj: Habibe Uçar