GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-07-2021 02:37   Güncelleme : 04-08-2021 02:14

Mesire Alanı Bakımsız Kaldı

Bir yıla aşkın bir süredir devam eden pandemi süreci nedeniyle vatandaşın ziyaret etmediği Vali Mahmut Demirtaş Beşpınar Mesire Alanı kimliği belirsiz kişiler tarafından tahrip edildi. Adıyaman’ın güzide mekanları arasında yer alan Vali Mahmut Demirtaş Beşpınar Mesire Alanı şimdilerde kaderine terk edilmiş bir durumda ziyaretçilerini bekliyor.

Mesire Alanı Bakımsız Kaldı

 

Vali Mahmut Demirtaş Beşpınar Mesire Alanı’nı ziyaret ederek, vurdum duymaz vatandaşlar tarafından tahrip edilen mesire alanı hakkında açıklamada bulunan siyaset adamı ve harita mühendisi Mithat Solgun; “Adıyaman için çok önemli olan bu projeyi daha inşaatı devam ederken, o zaman İl Özel İdaresi Genel Sekreteri olan sayın Kenan Doğan gezdirip anlatmıştı. O günden sonra bu alanı bir türlü görme fırsatımız olmadı. Geçen günlerde kendisi de eski bir Köy Hizmetleri İl müdürü olan değerli arkadaşım Reşit Bilgin’le beraber hem biraz yürüyüş ve spor yapmak, hem de bu önemli projenin bitmiş halini görmek için bu piknik ve mesire alanına gittik. Bu proje Mardin Valisi olan Adıyaman eski Valisi Sayın Mahmut Demirtaş’ın üzerine titrediği çok önemli bir projeydi. Sayın valimiz Mahmut Demirtaş’ın isminin de verildiği “Vali Mahmut Demirtaş Beşpınar Mesire Alanı” büyük ölçüde tamamlanmış. 1300 dönümlük büyük bir alana yapılan bu mesire ve piknik alanında her ayrıntı düşünülmüş. Yeşil alanlar, ağaçlandırma alanları, sosyal alanlar, dinlenme alanları, göletler, su kanalları, şelaleler ile Adıyaman’da büyük bir ihtiyacı karşılayacak olan güzel bir proje hayata geçirilmiş. Mesire alanının güney tarafı ise birçok branşın yer aldığı bir spor kompleksi olarak düşünülmüş. Spor kompleksinin içerisinde çok güzel 2 adet voleybol sahası, 2 adet tenis kortu, 1 adet çocuk oyun alanı, 2 adet basketbol sahası, 1 adet spor aletleri alanı, 2 adet kapalı halı saha var. Bu spor alanlarının çevresinde de yaklaşık 1 kilometre uzunluğunda 5 şeritli yumuşak malzemeden yapılmış yürüme pisti de bulunmakta. Ayrıca dolaplı soyunma ve giyinme odaları, LW, WC’lerde bu alanda mevcut. Bu projeye emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Ancak bu proje ile ilgili izlenimlerim kısaca olacak” dedi.

“Bu tesis adeta terkedilmiş vaziyette duruyor”

Mesire alanı içerisinde göze çarpan sorunlara dikkat çeken Mithat Solgun; “Şimdilerde mesire alanı bakımsız olduğu gibi koca alanda hiçbir görevli yok. Mesire alanı içerisinde çok fazla yabani ot var.  Hatta bu alanda 1 metre boyunda dikenli otlar bile var. Bu otlar her tarafı kaplamış. Öyle ki yürüyüş bandında bile bu otlar çıkmış. Çay yatağından çıkarılan ve çayın kenarına dökülen balçık yığını çok çirkin bir görüntü oluşturmuş. Kapalı futbol sahasının tenteleri yer yer yırtılmış, rüzgarın etkisiyle sağa sola savrulmuş. Spor alanlarının yanındaki soyunma ve giyinme binasının pencere camları kırılmış. Bu tesis adeta terkedilmiş vaziyette duruyor. Atıl vaziyette bırakılmış, adeta terkedilmiş yabani otlarla dolu boş alanlar hemen göze çarpıyor. Öncelikle bu alanın etrafı tel örgülerle çevrilip, giriş ve çıkışlar kontrollü bir biçimde turnikelerden geçilerek yapılmalıdır. Dere yatağındaki balçık sorununa DSİ İl Müdürlüğü ve Çevre Müdürlüğü yetkilileri işbirliği yapılarak çözüm bulabilir. Şu andaki uygulama pek uygun değil zaten. Piknik alanında atıl vaziyette bırakılan boş yerlerde en kısa zamanda ağaçlandırılmalıdır. Mesire alanın Mahmut Ensari dağının piknik alanına bakan tarafına bir şelale yapılması, ışıklandırılması çok güzel bir görsellik oluşturur. Bu anlattığım çalışmalar mutlaka dikkate alınmalıdır. Bu alana girişler cüzi miktarda da olsa mutlaka ücretli olmalıdır. Vatandaştan kişi başına 50 ila 100 kuruş, araç başına ise 3 ila 5 TL alınmalıdır. Bir mekanı mekan yapan en önemli husus temizlik, intizam ve düzendir. Bu alan 1300 dönümlük bir alandan oluşuyor. Bu boyutta bir parkın ve yeşil alanın her gün bakımı gerekir. Bu bakımda personel ile olur. Bu nedenle buraya bir ziraat veya peyzaj mühendisi ve en az 10-15 personel verilmelidir. Ayrıca yeterli sayıda güvenlik personeli de bu alanda bulunmalıdır. Tabi ki bu personeller için bir de idare binası şarttır. Geçtiğimiz yıl yolum Eskişehir’e düşmüştü. Orada büyük bir park vardı. Pırıl pırıl olan o parkta çimler tertemizdi. Yerlerde bir tane çöp, kağıt parçası yoktu. Güvenlik görevlileri devriye geziyordu. Bizim bu parkımız da neden böyle bir yer olmasın. Sayın Valimiz Mahmut Çuhadar’ın ve Sayın Genel Sekreterimiz Sami Işık’ın bu konuya ilgilenmelerini temenni ediyorum” diye konuştu.

Haber: Habibe Uçar