GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-05-2022 21:23   Güncelleme : 13-05-2022 01:25

Metin Göktepe Ödülünü Ömer Karakuş Aldı

İlki 1998 yılında verilen Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri’nin 25’incisi, İstanbul’da düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Adıyaman’da Haber Gazetemiz Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ömer Karakuş’un 29 Ekim 2021 tarihinde gazetemize yayınlanan “Sulama Kanalı Mı, Süs Kanalı Mı? Yetkililer Kanal Yaptı, Suyu Unuttu!!!” başlıklı özel haberi jüri tarafından yılın yerel haberine layık görüldü.

Metin Göktepe Ödülünü Ömer Karakuş Aldı

25. Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri kapsamında yılın yerel haber ödülünü kazan Gazetemiz Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ömer Karakuş ve meslektaşlarının ödülleri, Metin Göktepe’nin doğum gününde Beşiktaş’ta bulunan Akatlar Kültür Merkezi’nde verildi.

Törene Metin Göktepe’nin annesi Fadime Göktepe, ablası Meryem Göktepe, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Gökhan Zeybek, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş, DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren, Evrensel Gazetesi çalışanları ve çok sayıda gazeteci katıldı.

Celal Başlangıç, Hale Gönültaş, İpek Özbey, Mehveş Evin, Murat Sabuncu, Nazım Alpman, Serpil İlgün ve Zana Kaya’dan oluşan jürinin belirlediği ödüller, Evrensel muhabiri Metin Göktepe’nin doğum gününde verildi.

Sunuculuğunu Gazeteci Nazım Alpman’ın üstlendiği bu yılki ödül töreninde Metin Göktepe’nin çektiği fotoğrafların yer aldığı “Metin’in objektifi” adlı sine vizyon gösterildi. Adıyaman’dan ressam Mahmut Yıldız, çizdiği Metin Göktepe tablosunu Fadime Göktepe’ye verdi. Çok heyecanlı olduğunu söyleyen Yıldız, “Metin abi öldüğünde ben 21 yaşındaydım. Ölüm haberini duyduğumda çok üzülmüştüm. O zaman askerdeydim, ne diyeceğimi bilemiyorum, çok duygulandım” dedi.

Mahmut Yıldız’ın konuşmasından sonra ödül törenine geçildi. Adıyaman’da Haber Gazetemizde yayımlanan “Sulama Kanalı Mı, Süs Kanalı Mı? Yetkililer Kanal Yaptı, Suyu Unuttu!!!” başlıklı haberiyle Yerel Gazetecilik Ödülü’ne layık görülen Ömer Karakuş, ödülünü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Genel Sekreteri Sibel Güneş’in elinden aldı.

Ödül töreninde kürsüde konuşma yapan Ömer Karakuş, “Metin Göktepe biz genç gazeteciler için önemli bir isim. Gerçekten Metin Göktepe’nin haberlerine baktığımız zaman özgürce haber yapan, araştırma yapan bir isim. Metin Göktepe vefat ettiğinde ben ortaokul ikinci sınıf öğrenciydim. Haberlerde Metin Göktepe’nin vefat ettiğini duyunca çok derinden etkilenmiştim. Aynı duygu selini bugün de yaşıyorum” ifadelerini kullandı.

Ödül töreninin ardından Metin Göktepe’nin doğum günü dolayısıyla Göktepe’nin annesi Fadime Göktepe, ödülü alanlarla birlikte Metin’in doğum günü pastasını kesti. 25. Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri kapsamında yılın yerel haber ödülünü kazanan Gazetemiz Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ömer Karakuş’u, Metin Göktepe’nin annesi Fadime Göktepe, yakınları, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş, gazeteci Barış Yarkadaş ve programa davet edilen misafirler tebrik etti.

Öte yandan ödül töreninde gazetecilerden Arjin Dilek Öncel, Şehriban Aslan, Serkan Alan, Meral Danyıldız farklı dallarda birincilik ödülü alırken, bu yılki yarışmada fotoğraf ödülünü Hasan Doğan kazandı.

25. Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri’nde yılın yerel haber ödülünü layık görülen Ömer Karakuş’un 29 Ekim 2021 tarihinde gazetemizde yayınlanan haberi şu şekildeydi.

           “Sulama Kanalı Mı, Süs Kanalı Mı?  Yetkililer Kanal Yaptı, Suyu Unuttu!!!”

DSİ Genel Müdürlüğü tarafından 2000’li yılların başlarında Adıyaman’da bazı ova köylerinin sulu tarımla buluşması için yapılan sulama kanallarında bir türlü su geçmeyince şimdilerde bu kanalları bulmak için iz sürmek gerekiyor.

Adıyaman merkeze bağlı olan Karıcık Köyü ile Akpınar Köyü’nün Çınar ve Haraba mezraları arasındaki arazilere döşendikten sonra bir türlü suyla buluşmayan kanallar, çürümeye yüz tutmuş bir şekilde bekliyor.

Kimi çiftçilere göre Çamgazi Barajı’ndan gelecek olan suyun yetersiz olması kimi çiftçilere göre ise elektrik bedelinin oldukça yüksek olması nedeniyle başı boş bir şekilde bırakılan sulama kanallarının ne zaman suyla bulacağı üreticiler tarafından en çok merak edilen konular arasında yer alıyor.

“Bu kadar büyük bir milli servetin toprak altında olması hiçte doğru değil”

Köylerindeki arazilerinin sulu tarım ile buluşması için bu kanallardaki toprakların temizlenmesi gerektiğini hatırlatan çiftçiler, “Bu kanallar 2000’li yılların başlarında yapıldı. Ancak aradan geçen zamana rağmen bu sulama kanallarında suyun aktığını hiç görmedik Bu kanalların şekilde bırakılması nedeniyle tarlalardaki topraklar direk olarak su kanallarının kaybolmasına neden oldu. Bu sebeple bu su kanallarının birçoğu ortak altında kalmış durumda. Bu kadar büyük bir milli servetin toprak altında olması hiçte doğru değil. Bu kanallarda suyun akmasıyla birlikte biz çiftçiler belki de yılda birden fazla ürünü kaldırmış olacağız. Bu şekilde ülke ekonomisine katkımız olacak. Fakat bu sulama kanallarında su olmayınca bizlerde kuru tarımı yapmak zorunda kalıyoruz. Şimdiye kadar bu kanalların bu şekilde bırakılması doğru bir uygulama değil. Bir türlü suyun akmadığı bu kanalların büyük bir oranı toprağın altında olduğu için bu kanalları yeniden temizlemekte uzun bir süre alacaktır. Böylesine milli servetlerin korunarak yeniden biz çiftçilerin hizmetine açılması tek beklentimizdir. Yanı başımızda bulunan Şanlıurfa ilinde sulama kanallarında yılın 12 ayında su akarken, bizim sulama kanallarımız ise toprağa gömülmüş vaziyette duruyor. Böylesine bir manzarayı ne zaman görsek üzülüyoruz. Bu kanalların uzun bir zamandır kullanılmamasıyla birlikte çürüme olasılığı da var. Betona su değmediği zaman ya o beton çürür yada çatlar. Böylesine bir durumun yaşanmaması için yetkililerin Adıyaman merkeze bağlı olan Karıcık ve Akpınar köyünün Çınar ve Haraba mezraları arasındaki su kanallarını yeniden temizletmeleri gerekiyor” dediler.

“Bu köylerde yaşayan çoğu insan bu sudan faydalanamıyor”

Adıyaman’da sulama kanalları için kullanılan elektrik bedellerinin oldukça yüksek olmasından şikayetçi olan çiftçiler ise Şanlıurfa ilinde bulunan çiftçilerin Adıyaman ilindeki çiftçilerden daha ucuza elektrik kullandıklarını ileri sürerek; “Adıyaman’ın ova köylerinde sulu tarım tam olarak faaliyete geçmiş değil. Adıyaman iline sınır olan Şanlıurfa ilinde yıllar önce su tarıma geçilirken, ilimizde ise sulu tarım adına gözle görülür bir proje yoktur. Yıllar önce faaliyete geçen Çamgazi Barajı’nın yakınlarında bulunan bazı köyler ancak bu sudan faydalanmaktalar. Bu köylerde yaşayan çoğu insan bu sudan faydalanamıyor. Bunun bir sebebi de sulu tarımda elektrik bedellerinin oldukça yüksek olmasıdır. Bu konuda bir çalışma yapılması gerekiyor. Şanlıurfa ilin de nasıl olurda çiftçilere ucuza elektrik veriliyorsa aynı şekilde Adıyamanlı çiftçilere de bu uygulama uygulanmalıdır. Bu konuda ilgililerden ve siyasilerden yardım bekliyoruz. Sulu tarımla birlikte Adıyaman ilimizde tarıma dayalı sanayi de gelecektir. İşsizlik oranlarında düşüş yaşanacaktır” ifadelerini kullandılar.

Haber: Fatma Karakuş