SİYASET
Giriş Tarihi : 29-12-2020 02:48   Güncelleme : 29-12-2020 02:48

Milletvekili Tutdere Kuşakkaya Göletini Sordu!

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesiyle, merkeze bağlı Göztepe ve Şerefli köyü dahilinde yapılması planlanan Kuşakkaya Göleti ve Sulama Projesi’ni bir kez daha meclise taşıdı.

Milletvekili Tutdere Kuşakkaya Göletini Sordu!

 

Tutdere ayrıca 2021 yılında Kuşakkaya Göleti için ödenek ayrılıp ayrılmayacağını ve ne kadar ödenek ayrılacağını sordu.

“Sözleşme imzalandı, ancak bir türlü eyleme geçilemedi”

Yazılı soru önergesinde sürece ilişkin gelişmeleri açıklayan milletvekili Tutdere, “Adıyaman Merkez  Göztepe ve Şerefli Köyü dahilinde yapılması planlanan Kuşakkaya Göleti ile ilgili 07.09.2016 tarihinde “Adıyaman ili merkez, ilçesi Göztepe Köyü ve Şerefli Köyü sınırları dahilinde mevkiindeki DSİ 20. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan Kuşakkaya Göleti İnşaatında Kullanılacak Malzeme Ocakları, Yıkama-Eleme Tesisi ve Hazır Beton Santrali projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan dosyayı PTD Dosyası incelenmiş ve değerlendirilmiştir ÇED Yönetmeliği'nin 17. maddesi gereğince Kuşakkaya Göleti inşaatında kullanılacak malzeme ocakları, yıkama-eleme tesisi ve hazır beton santrali projesine valiliğimizce 'çevresel etki değerlendirmesi gerekli değildir' kararı verilmiştir.” şeklinde karar alınmıştır. 2017’de ise Adıyaman-Merkez Kuşakkaya Göleti ve sulaması proje yapım işi sözleşmesi DSİ 20. Bölge Müdürlüğü ile yüklenici firma arasında imzalanmıştır. Ancak aradan geçen uzun yıllara rağmen Kuşakkaya Göletiyle ilgili eyleme geçilememiştir” dedi.

“Somut herhangi bir adım olmaması bölgede yaşayan yurttaşlarımızı derinden sarsmakta”

Ayrıca konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Tutdere, “Bakanlık ve Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü tarafından bu göletin inşaatına bugüne kadar başlanamamıştır. Geçtiğimiz yıl TBMM Genel Kurulu’ndan ilgili Bakanlığa ve DSİ Genel Müdürlüğü’ne Kuşakkaya Göletinin yapılmasıyla ilgili çağrıda bulunmuştuk. 2016 yılında projesi hazırlandı, 2017’de sözleşmesi imzalandı, 2018’de planlama raporları tamamlandı, 2019’da artık eyleme geçilmesini bekliyoruz demiştik. Ancak artık 2020 yılını bitirmiş olmamıza rağmen somut herhangi bir adım olmaması bölgede yaşayan yurttaşlarımızı derinden sarsmakta, insanlarımızın sisteme olan güvenlerini en aza indirmektedir” dedi.

“Kuşakkaya Göleti ve sulaması için 2021 yılında ne kadar ödenek ayıracaksınız?”

Bahsi geçen gölet ve sulama projesi tamamlandığında Kuşakkaya, Göztepe, Şerefli başta olmak üzere civar köylerde yaşayan ve üreten yurttaşlarımızın en büyük sıkıntısı olan sulama konusunda rahatlamaları ve üretimin sürekliliği sağlanacaktır diyen Tutdere, Bakan Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle, Kuşakkaya Göleti ve Sulaması Projesinin hangi aşamada olduğunu, bugüne kadar bitirilememe gerekçelerini, projenin hangi tarihte yapılacağını ve göletin yapım işine ne zaman başlanıp bitirileceğini ve 2021 yılında ne kadar ödenek ayrılacağını sordu.

Tutdere ayrıca bakanlığın cevabı gelir gelmez bu cevabı da kamuoyuyla paylaşacaklarını ve başta bölge halkı olmak üzere Adıyamanlıları bu konuda bilgilendireceklerini kaydetti.