SİYASET
Giriş Tarihi : 14-05-2021 01:01   Güncelleme : 21-05-2021 01:52

Nazif Atalay’dan Gündeme Dair Açıklamalar

Bir dönem Adıyaman Mali Müşavirler Odası Başkanlığı yapan siyasetçi ve Mali Müşavir Nazif Atalay, “İlin temel sorunları ve çözümleri” hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu.

Nazif Atalay’dan Gündeme Dair Açıklamalar

 

Röportajda önemli konulara vurgu yapan Atalay, ilimizdeki eğitim, tarım, sulama, turizm, istihdam ve ekonomik sorunların çözüm yolları için siyasilerin ve yetkililerin bir an önce atması gereken adımlar hakkında bilgiler verdi.

 Nazif Atalay, yaptığı tespit ve öneriler ile Adıyaman'ın sorunlarına olan duyarlılığını ve hakimiyetini göstermiş oldu.

Adıyaman’da sürekli halkın içerisinde olan ve zamanının büyük bir bölümünü halk ile istişarelere ayıran Atalay, ilin sorunlarının çözümsüz olmadığını vurguladı.

Ve işte Nazif Atalay ile yapmış olduğumuz röportajın detayları.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Kısaca özgeçmişimi şöyle anlatayım. İlk, orta ve lise eğitimimi güzel memleketim Adıyaman'da tamamladıktan sonra ön lisansımı Selçuk Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Muhasebe bölümünde, lisans eğitimimi ise Eskişehir Üniversitesi İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde tamamladım. 2002 yılında serbest muhasebeci olarak kendi işimi kurdum. 2007 yılında da serbest muhasebeci mali müşavir belgesini, 2013 yılında KGK Bağımsız Denetçi belgesini aldım. Halen mali müşavir olarak çalışmaktayım. Evli ve 3 çocuk babasıyım.

İlk sivil toplum örgütüyle tanışmanız nasıl oldu? Biraz geçmişe gidersek o günlere dair neler söylemek istersiniz?

1998 yılında serbest muhasebecilik belgemi aldıktan sonra Adıyaman Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası’nın bütün alt komisyonlarında uzun yıllar görev aldım. 2010 yılında mali müşavir arkadaşlarımızla birlikte Adıyaman Mali Müşavirler Odası’nın yönetim kuruluna aday olduk. 2013 yılının Temmuz ayında arkadaşlarımızın iradeleri ve teveccühleri ile başkanlık görevine geldik. İki dönem Adıyaman Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın yönetim kurulu başkanlığını yaptım. 2012 yılında 3 bin 500 metrekarelik bir arsayı AK Partimizin Genel Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekilimiz Sayın Ahmet Aydın beyin yoğun çaba ve destekleri ile Milli Emlak’tan odamıza tahsis ettik. Bu manada Sayın Ahmet Aydın’a şahsım ve teşkilatım adına teşekkür ederim. Bizim üst birliğimiz olan TÜRMOB’dan 1 milyon 500 bin TL’ye yakın bir para talep ettik. Bu talebimiz sonrasından odamıza düzenli olarak her ay 50 bin TL para geldi. Bu parayla arsayı aldıktan sonra Seyfettin Bilen ve arkadaşlarımızla birlikte odamızın temelini attık. Seyfettin Bilen’in siyasete girmesinden sonra bodrumu, üç katlı binası ve terası olan beş katlı binayı yaptık. Şu anda hizmet veren odamızın binası Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en modern hizmet binasıdır. Bu binanın yapım aşamasında emeği olan Seyfettin Bilen başkanımız başta olmak üzere bütün emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Adıyaman Mali Müşavirler Odası’na bağlı olan iki yüze yakın meslek mensubu arkadaşlarımız var. Gaziantep Mali Müşavirler Odası’nın 2500’e yakın, Şanlıurfa’nın 850’ye yakın, Van’ın 1000’e yakın, Diyarbakır’ın ise 2500’e yakın meslek mensubu var. Bölgemizin en görkemli hizmet binası Adıyaman Mali Müşavirler Odası’nın hizmet binasıdır. Bu hizmet binasını hibe şeklinde yaptık. Üst çatı kuruşumuz olan TÜRMOB her yıl üye sayımız ve ciromuza göre 50 bin TL odamıza aktardı. 10 yıl içerisinde bizim odamızın borcu bitmiş oldu. Bu şekilde hizmet binamızın mülkiyeti Adıyaman Mali Müşavirler Odası’na aittir. Türkiye’de meslek grubumuza bağlı olan 77 oda var. 77 oda içerisinde 74’ünün hizmet binası TÜRMOB’a aittir. Ama 3 odanın tapusu ise kendilerine aittir. Bu 3 oda İzmir, Samsun ve Adıyaman illerindeki odalardır. Bugünün rakamıyla odamızın mülkiyet bedeli 15 milyon TL’dir.

Adıyaman Mali Müşavirler Odası’nın başkanı olduğunuz dönemlerde ilimizin hangi sorunlarını dile getirdiniz?

O dönemlerde teşvik konusunda ve yatırım teşvik belgesiyle ilgili olarak girişimlerimiz olmuştu. 1995 yılında Adıyaman’ın 4325 sayılı teşviki vardı. Daha sonra 5565 sayılı teşvik devam etmişti. 2015 yılında ne yazık ki; Adıyaman teşvik paketinde 5. bölgeye alınmıştı. O tarihte Adıyaman Mali Müşavirler Odası olarak dosyalar hazırlamıştık. Dönemin Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş’ın yanına giderek hazırlamış olduğumuz dosyaları kendisine vererek 45 dakika boyunca teşvikle ilgili olarak bilgiler sunmuştuk. Vali Mahmut Demirtaş’a sunmuş olduğumuz dosyalar Cumhurbaşkanlığına, Başbakanlığa ve ilgili bakanlıklara gönderilmişti. İlerleyen bir zamanda iade-i ziyaretimize gelen dönemin Valisi Mahmut Demirtaş, “Bana sunduğunuz dosyalar Cumhurbaşkanına, Başbakana ve ilgili bakanlara kadar ulaştı. Bana verdiğiniz dosyalar sayesinde Adıyaman teşvikte en kısa zamanda 6. bölgeye alınacaktır” demişti. Oda olarak ilimizin sorunlarının çözümü için yürüyüş yaparak pankartlar asmıştık. Hatta o dönemde Adıyaman ili olarak Malatya’nın bir ilçesi olmak istediğimizi belirtmiştik. Çünkü o dönemde Malatya ili teşvikte 6. bölgedeyken, Adıyaman ili 5.bölgedeydi. Adıyaman’da OSB’de birçok fabrika sahibi o tarihte fabrikalarına kilit vurarak teşvikin faydalandırıldığı Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman gibi illere gitmişti. Bağırırsak sesimiz Şanlıurfa’ya gidiyor. Adıyaman ile Şanlıurfa arasında yer alan köprüden sonra Şanlıurfa iline yapılacak olan yatırımda teşvikten faydalanılıyordu. O dönemde bir sigortalı personel için 40 TL ödenirken, Adıyaman ise 440 TL ödeniyordu. Arada 11 katlık bir fark vardı. Böyle bir durum karşısında Şanlıurfa ile rekabetin olması mümkün değildi. Oda olarak yapmış olduğumuz girişimlerden sonra bu sorunun çözümüne çok ciddi katkılarımız olmuştu. Bugün Mardin, Şanlıurfa, Batman illeri teşvikten hangi hakları elde ediyorlarsa Adıyaman ili de aynı şekilde teşvikten o şekilde faydalanıyor. Bugün teşvik yasasında yeni yatırım için düşük ödeme yapılması söz konusudur. Dışarıdan makineler getirildiğinde KDV ve ÖTV ödenmiyor. O makinelerin ulaşım hizmetleri bile teşvike dahildir. 500 bin TL bir ciro olursa 10 yıl boyunca 215 TL sigorta bedeli ödenir. Asgari ücret üzerinden personel çalıştırılırsa 130 TL ödeme söz konusudur.

Siyasete adım atma kararınız nasıl oluştu?

Oda başkanlığı yaptığım dönemlerde siyasete girme düşüncemi ilk önce arkadaşlarımla, daha sonra ailemle paylaştım. Almış olduğum olumlu yöndeki desteklerden sonra siyasete adım atmaya karar verdim. Adıyaman Belediye Başkanlığı için ilk müracaat tarihim 8 Kasım 2018’di. Bu tarihte AK Parti il başkanlığı binasında başvuru yaptığımda 600 kişi bana destek vermek üzere oradaydı. Bazı aday adayları beraberindeki 10 kişiyle birlikte başvurusunu yaparken benim başvuru anımda bana halktan yoğun bir destek vardı. Benim Adıyaman’a ayrı bir sevdam var. Allah kısmet etmiş olsaydı, ekibimizle birlikte ezber bozan bir belediyecilik yapacaktık. Her gün sabah namazında camide namaz kıldıktan sonra esnafı ve halkı ziyaret ederek belediyeye gelecektik. Adıyaman Belediyesi adına sabahın ilk ışıklarından itibaren yapacağımız bu ziyaretlerle halkımıza direk olarak ulaşarak sorunlara çözüm bulacaktık. Halkımızla iç içe ezber bozan bir belediyecilik yapmak gerekiyordu. Adıyaman’ın gelişmesi için ekibimizle birlikte çok önemli projelerimiz vardı. Başvuru yaptığımızda 14 aday adayı vardı. O aday adaylarının hepsinin başımızın üstünde yeri var. Aday adaylığımız döneminde projelerimizi halka anlatmak ve ulaştırmak için kitapçıkta basmıştık. Adıyaman ili için devasa projelerimiz vardı. İlimize 5 ayrı yerde yapmayı düşündüğümüz battı-çıktı projelerimiz de vardı. Bizleri destekleyen ve iki iş adamı iki battı-çıktıyı yapma sözünü bizlere vermişti. Bu battı-çıktıları yapınca Adıyaman Belediyesi’nin kasasından bir kuruş bile çıkmayacaktı. Hata belediye meclisinden alacağımız kararla bu battı-çıktıları ilimize kazandıran iş adamlarının isimlerini altın harflerle yazacaktık. O dönemde adaylık Süleyman Kılınç başkanımıza verildi. Süleyman Kılınç başkanımız değerli bir siyasetçidir, büyüğümüzdür. Kendisi Adıyaman için çalışıyor. Çalışmalarından dolayı Süleyman başkanıma çok teşekkür ederim. Bu manada üzerimize ne düşerse yapmaya hazırız.

Adıyaman Belediye başkanlığına talip olduğunuzda ne gibi projeleriniz vardı?

Adıyaman ilimize ayrı bir hava katacak olan 5 ayrı battı-çıktı projemiz vardı. Projemizde yer alan battı-çıktılar üniversite kavşağında, eski hükümet binasının önündeki kavşakta, yeni hükümet binası önünde, Dursun Camii önündeki kavşakta, hastane kavşağında yer alacaktı. Bu battı-çıktıları 5 yıl içerisinde yapmayı planlıyorduk. Zaten Millet Bahçesi projesi Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Süleyman Kılınç başkanımızın büyük bir gayretleriyle yapılıyor. Bu projede bizim projemizin içerisindeydi. Ayrıca dağdan gelen yağmur sularının önünü kesmek içinde bir projemiz vardı. Göreve geldiğimizde halkla iç içe olacaktık. Ekibimizle birlikte ezber bozan bir belediyecilik yapmayı düşünüyorduk. Belediye başkanlığı görevi Süleyman Kılınç başkanımıza verilince hiçbir şekilde ne bir kırgınlığımız ne de küstüğümüz oldu. Belediye başkanın adının belirlendiği tarih 23 Kasım’dı. Adaylığın Süleyman Kılınç başkanımıza verilmesi anından itibaren 4 ay boyunca her akşam seçim karargahında bulunduk. Hatta AK Parti’ye oy vermeyi düşünmediklerini söyleyen kişilerin evlerine giderek AK Parti ve Süleyman Kılınç başkanımız için oy istedik. O dönemde sahada çalıştık, bugünde sahada çalışıyoruz. Şu anda bizim bir ekibimiz var. Ekibimizle birlikte her gün halkımızı ziyaret ediyoruz. Yapmış olduğumuz bu ziyaretlerden çok olumlu dönüşler almaktayız.

Ekibinizle birlikte yaptığınız ziyaretlerde halkın siyasilerden beklentileri nelerdir?

 Yaptığımız bir ziyarette bir lokanta esnafımızın yanına gittik. Daha sonra Alevi Kültür Dernekleri Adıyaman Şube Başkanı Rıza Tanrıverdi’yi ziyaret ettik. Yapmış olduğumuz bütün ziyaretlerde insanlarımız pandemi sürecinin biran önce son bulmasını istiyorlar. Bu sürecin bütün dünyada son bulması gerekiyor. Ziyaret ettiğimiz Adıyamanlı bir lokantacı esnafımızın pandemiden önce yanında 20 personel çalışırken, şimdi ise 3 personelle müşterilerine hizmet veriyor. Kısa çalışma ödeneği Mayıs ayının sonuna kadar uzatıldı. Hükümetimiz bir şekilde yardım yapıyor ama taşıma su ile değirmen dönmez. Bir an önce pandemi sürecinin son bulması gerekiyor. Adıyaman’da üretime dayalı sanayinin gelişmesi için OSB’deki hizmet alanın genişletilmesi gerekiyor. Artık birinci organize sanayi bölgesi yeterli olmadığı için ivedi bir şekilde ikinci ve üçüncü OSB’lerin açılması gerekiyor. Yeni OSB’lerin açılmasıyla birlikte işsizlik sorununa da çözüm bulunacaktır. İŞKUR aracılığıyla Adliye Sarayı’na alınacak olan 9 personel için 5 binden fazla kişi başvuruda bulunuyor. Bu konu ülke gündemine bile düştü. Bu durum Adıyaman açısından üzücü bir olay. Adıyaman’ın kalkınması ve işsizlik sorununun çözümü üretime dayalı sanayiden geçmektedir. Mali müşavir arkadaşlarımızın şöyle bir söz vardır; “Vergi vermek helal kazancın tacı, ekonominin ise ilacıdır.” Adıyaman’da 200 meslek mensubumuz gecelerini gündüzlerine katarak ülke ekonomisine katkıda bulunuyorlar. Devletten bir kuruş para talep etmeden kendileri çalışarak ülke ekonomisine katma değer sağlıyorlar. Bu sebeple meslek mensubu arkadaşlarıma ne kadar teşekkür etsem azdır.

Sizce Adıyaman’ın acilen çözüm bekleyen sorunları nelerdir?

Sözlerime başlarken bir konuda Süleyman Kılınç başkanıma çağrıda bulunuyorum. Kesinlikle Altınşehir bölgesini imara açmasın. Altınşehir bölgesi imara açılacağına şehrin kuzey bölgesinde Karadağ alanı var. Mutlaka Karadağ Ormanlık alanı imara açılmalıdır. Bu konuda Kahramanmaraş, Malatya illerini örnek verebiliriz. Bu illerde şehir dağlık alanlara taşındı. Karadağ alanı hem temiz havası hem de görüntüsü itibariyle güzel bir konumdadır. Gömükan ve Koçali barajları bir gün faaliyete geçecek. Bu barajlar faaliyete geçtiğinde Adıyaman’ın arazileri cazibeli su ile kuzeyden güneye doğru sulanacaktır. Bu şekilde susuz araziler suya kavuşacaktır. Günümüze baktığımızda Altınşehir bölgesi beton yığınları haline dönüşmüş durumda. Geçmiş dönemlerde odamızı ziyaret eden dönemin belediye başkanı F. Hüsrev Kutlu’ya da bu konuyu aktarmıştık. Fakat ne yazık ki; bu konuda bir gelişmenin olmadığını görüyoruz. Tarıma elverişli bölge olan Altınşehir bölgesi ne yazık ki; beton yığınları için imara açılıyor. Bir gün Gömükan ve Koçali barajları faaliyete geçtiğinde sulanacak arazi bulunmayacak. Bizden sonraki nesiller geçmişte yapılan projelere baktıklarında hayal kırıklığına uğramasınlar. Altınşehir bölgesi mevcut halinden daha fazla şekilde imara açılırsa ilerleyen bir dönemde “tarıma elverişli arazi” diye bir şey kalmayacaktır. Sulu tarımın biran önce hayata geçmesi gerekiyor. Susuz araziler suyla buluştuğu zaman bir araziden birden fazla ürün elde edilecektir. Tarıma dayalı sanayinin gelişmesi işsizliği azaltacaktır. Adıyaman’da iş bulamayan birçok insanımız ırgat olarak farklı illerde çalışıyorlar. Her yıl ırgat olarak farklı illere giden insanlarımız ne yazık ki; kaza yapıyorlar. Kimi kazalar ölümle bile sonuçlana biliniyor. Adıyaman’daki araziler sulu tarımla buluştukları vakit insanlarımız il dışına ırgat olarak çalışmaya gitmeyecektir. Ayrıca Adıyaman’da ikinci organize sanayi bölgesinin acilen açılması lazım. Bir de ilimizde yeni meslek liseleri açılmalıdır. Ara personel yetişmesinde bu okulların çok büyük katkıları olacaktır.

İkinci OSB’nin ilin ekonomisine katkısı ne olacaktır?

Adıyaman’da yapımı devam eden ve proje aşamasında olan barajların toprakla buluşması halinde ilin ekonomisine katkı sağlanacaktır. Açılacak olan ikinci organize sanayi bölgesiyle birlikte tarıma dayalı sanayi entegre tesis şeklinde çalışacaktır. Bu tesislerde insanlarımız istihdam edileceği için halkımız bundan sonra ırgat olarak il dışına gitmeyecektir. Bu sebeple Adıyaman ilinin sulu tarımla buluşması elzemdir.

Adıyaman’da turizmin gelişmesi için ne gibi adımların atılması gerekiyor?

Turizm alanında ne yazık ki Adıyaman sınıfta kalmıştır. Geçmiş yıllarda her yıl Komagene festivalleri olurdu. Bu festivalin ilimizdeki turizmin tanıtımına katkısı oldukça fazlaydı. Bir de geçmiş dönemlerde araçlarıyla birlikte günlerce Adıyaman iline gelen turistler vardı. Turizmde bir canlılık olmadığı için otel sahiplerinin durumları da hiç iyi değil. Türkiye’de yeri kesinleşmiş olan iki sahabeden biri olan Safvan Bin Muattal’ın kabri Samsat ilçemizde yer alıyor. İnanç turizminde yapılacak olan tanıtımlarla ilimizin turizminde canlılık yaşana bilinir. Yetkililer şehrimizin yanı başında bulunan Perre Antik Kent için girişimde bulunmalılar. Perre Antik Kent’in gün yüzüne çıkması için Adıyaman Kültür Ve Turizm Müdürü Mustafa Ekinci yoğun bir şekilde çalışıyor. Bakanlık nezlinde yapılacak projelerle bir an önce Perre Antik Kenti’n gün güzüne çıkarılarak açık müze haline dönüştürülmesi gerekir. Adıyaman’da şehir merkezini ziyaret eden turistler Perre Antik Kenti’de ziyaret edebilirler. Hatta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ilimize davet edilerek Perre Antik Kent turizme kazandırılırsa turizm alanında hareketlilik yaşanacaktır. Şanlıurfa ilindeki yetkililer Göbekli Tepe’nin açılışına Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı davet ettiler. Ve açılıştan sonra Göbekli Tepe’yi büyün dünya tanımış oldu. Hatta Göbekli Tepe’nin çizgi filmi bile yapıldı. Adıyaman ili buram buram tarih kokan bir ildir. Cendere Köprüsü, Eski Kahta Kalesi, Karakuş Tepesi, Arsemia Örenyeri, Nemrut Dağı gibi önemli turizm alanları ilimiz sınırları içerisinde yer alıyor. Bu tarihi mekanların tanıtımı mutlaka yapılmalıdır. Nemrut Dağı’na teleferik neden yapılmasın? Hakkari iline teleferik yapılıyorsa Adıyaman sınırları içerisinde yer alan Nemrut Dağı’na neden yapılmasın? Malatya tarafından Nemrut Dağı’nın yakınına kadar yol yapılırken, Adıyaman tarafında ise insanlarımız araçlarını bir yere park ettikten sonra yürümek zorunda kalıyorlar. Günümüzde tur kapsamında illeri ziyaret eden birçok turist Adıyaman şehir merkezinde bile durmuyor. Barajlarımızda bulunan kanyonlar mutlaka turizme kazandırılmalıdır. Turizm bacasız sanayidir. Turizm konusunda kapsamlı bir çalıştaylar yapıldığı vakit Adıyaman’ın turizmi hak ettiği yere gelecektir.

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Günümüzde bademcilik oldukça yoğun bir şekilde tercih ediliyor. Bademin dikiminden 3 yıl sonra verim elde ediliyor. Bademin paketlenip halkın ayağına kadar gitmesi için yeni imalathanelerin hizmete açılması gerekir. Yapılacak reklamlarla Adıyaman bademi dünyaya ve ülkemize pazarlana bilinir. Bir dönem Adıyaman’da narcılık çok revaçtaydı. Ancak iyi bir entegre olmadığı için bahçe sahipleri ağaçlarını sökmek zorunda kaldılar. Adıyaman ilimizde nar ürünlerini işlemek için fabrikalar olmuş olsaydı bugün Adıyaman ili nar alanında ismi anılan bir il olacaktı. Adıyaman halkı her şeyin en iyisine layıktır. Çünkü Adıyaman ili teröre hiçbir zaman geçit vermedi.  Adıyaman ilinde huzur ortamı hakimdir. Yatırımcılarımız mutlaka Adıyaman ilimize gelerek yatırımlarını yapsınlar. Yatırım güvenli limanı ister. O limanda Adıyaman’da mevcuttur. Zaten huzurun başkenti Adıyaman’dır. Yatırımcıların yapacakları yatırımlarla işsizlik sorunu bir nebze de olsa çözüm bulacaktır.

Haber: Ömer Karakuş