YEREL
Giriş Tarihi : 10-10-2021 00:36   Güncelleme : 17-10-2021 00:55

Nemrut Dağı Baştan Aşağı Yenileniyor

UNESCO tarafından dünya kültür mirasları arasında yer alan Nemrut Dağı’nın zirvesine yerli ve yabancı turistlerin daha rahat bir şekilde ulaşabilmesi için merdivenler yapılıyor.

Nemrut Dağı Baştan Aşağı Yenileniyor

 

Tarihi mekana uygun bir şekilde yapılan merdivenlerle dünyanın 8. harikası olarak bilinen Nemrut Dağı’na ulaşım daha rahat bir şekilde gerçekleşiyor.

“Umarız bu alana biran önce teleferikte yapılır”

Geçmiş yıllardaki yolu kullanan turistler, gazetemize açıklamada bulunarak yeni yapılan yolla rahat bir şekilde Nemrut Dağı’na ulaştıklarını ifade ederek; “2206 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağı gerçekten de görülmesi gereken bir tarihi mekandır. Ancak geçmiş yıllarda gelmiş olduğumuz bu alana ulaşmak oldukça zordu. Oldukça dik bir yolu olan Nemrut Dağı’na ulaşmak için nefes nefese kalıyorduk. Bugün dahi insan Nemrut Dağı’na ulaşmak için zaman zaman yolda durmak zorunda kalıyor. Böylesine devasa bir tarihi alanı görmek için gelen yerli ve yabancı turistler için yolun yeniden düzenlenmesi doğru bir karar. Çünkü geçmiş dönemlerde insanların bu dağa ulaşmak için yaşadıklarını herkes çok iyi bilir. Bir defa o tarihlerde bu yol oldukça tehlikeli bir yapıya sahipti. Yıllar sonra gelmiş olduğumuz Nemrut Dağı’na ulaşmaya dakikalar kala yapılan yeni yolda yürüyerek, zirveye ulaşmak oldukça güzel bir duyguydu. Çünkü geçmiş yıllarda bu yolun bozuk olması nedeniyle birçok yaşlı ve kronik rahatsızlığı bulunan kişi Nemrut Dağı’na ulaşmadan yarı yoldan dönmek zorunda kalıyordu. Yurt dışından gelen bir turistin bu tarihi alanı görmek için gelmesine rağmen zirveye çıkmadan dönmesi kadar üzücü bir durum söz konusu olamaz. Fakat yıllar sonra geldiğimiz Nemrut Dağı’nda yolların yapıldığını görmek bizleri ziyadesiyle mutlu etti. Bugün buraya çıkarken, yaşlı ve kronik hastalığı olan kişilerin dinlene dinlene zirveye çıktığına şahit olduk. Umarız bu alana biran önce teleferikte yapılır. Çünkü böylesine bir tarihi mekana teleferik yapılması şattır. Bu konuda yetkililerin atacakları adımla turist sayısında artış yaşanacaktır” şeklinde konuştular.

Haber: Fatma Karakuş