SAĞLIK
Giriş Tarihi : 27-05-2021 01:59   Güncelleme : 04-06-2021 01:50

Prof. Dr. Mustafa Çetin Sağlıklı Sohbetler Programına Konuk Oldu

SANKO Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı, SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı, Prof. Dr. Mustafa Çetin, Narkoz Sağlık Dergisinin hazırlamış olduğu Sağlıklı Sohbetler Programı’nda Mezine Sırakaya’nın konuğu oldu.

Prof. Dr. Mustafa Çetin Sağlıklı Sohbetler Programına Konuk Oldu

 

Normal kalp atışı (ritmi) nedir?

Normal kalp atışı dakika da 60-100 atım arasında oluşur ve diğer önemli özelliği düzenli olmasıdır.

Kalbimiz dört bölmeden oluşur. İki üst bölme (kulakçık-atriyum) ve iki alt bölme (karıncık-ventrikül). Kalp ritmimiz normalde sağ atriyumda bulunan doğal özelleşmiş hücre yumağı (sinüs düğümü) tarafından kontrol edilir. Sinüs düğümü, normalde her kalp atışını başlatan elektriksel uyarılar üretir. Bu uyarılar, öncelikle atriyum kaslarının uyarılmasına ve ardından özelleşmiş bir sinir ağı sayesinde ventriküllere ulaşır. Bunun sayesinde kalpten vücuda kan gönderilmesi ve dolaşım sağlanmış olur.

Bradikardi ve taşikardi nedir?

Bradikardi, dakikada 60 atıştan daha düşük bir kalp atış hızıdır. Taşikardi de ise dakikada 100 atıştan fazladır. Kalbin normal ritminin yavaşlaması veya hızlanması sonucu oluşabileceği gibi ciddi ritim bozuklukları sonucunda da oluşabilir. Bu ayrımın yapılması için bir uzman tarafından değerlendirilmesi ve tedavinin planlanması gerekir.

Kalpte ritim bozuklukları (aritmi) nedir?

Kalp ritminin düzensizleşmesi olarak da tanımlanabilen aritmi, kalbin çok hızlı, çok yavaş veya düzensiz atması gibi sorunlara verilen genel bir addır. Genel olarak ikiye ayrılabilir hızlı aritmiler ve yavaş aritmiler olarak.

Kalp ritim bozukluğu belirtileri nelerdir?

En sık belirtileri çarpıntı, nefes darlığı ve bayılmadır. Çarpıntı kalp atımlarının hissedilmesi durumudur. Kalbin hızlı atması, arada teklemesi veya düzensiz atışlar şeklinde kendini gösterir. Bayılmalar ise çoğunlukla kalp hızının çok düştüğü veya aşırı yüksek hızlı attığı durumlarda görülen bilinç kayıplarıdır. Bazen hiç şikayet yokken çekilen bir kalp grafisinde (EKG) ritim bozukluğu tespit edilebilir.