GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-08-2021 01:44   Güncelleme : 19-08-2021 15:07

Projelerin Tabelası Var Kendisi Yok!

Eski otogarın yıkılması sonrası bir önceki belediye başkanlığı döneminde projelendirilen, son seçimlerle birlikte yeni belediye yönetiminin proje üzerinde bazı değişikliklere gitmesiyle Kongre ve Kültür Merkezi inşaatının başlayacağını umut eden vatandaşlar aradan geçen bunca zamana rağmen şuanda projeyle ilgili somut bir adım atılmamasıyla hayal kırıklığına uğradı.

Projelerin Tabelası Var Kendisi Yok!

 

Yerel seçimlerin en popüler projelerinden biri olan Adıyaman Kongre ve Kültür Merkezi ile ilgili şuana kadar bir çalışma yapılmaması popülist söylemlerin yanı sıra diğer projeler gibi bir tabela projesi olmaktan öteye gidemedi. Adıyaman’ın değişim ve dönüşümüne önemli katkı sağlayacağı düşünülen ve bölgenin sosyo-kültürel yaşamına büyük etkisi olacağı ifade edilen Kongre ve Kültür Merkezi’nin uzun yıllardır otopark olarak hizmet vermesi kamuoyunda ciddi eleştirilere neden oluyor. Öte yandan her yıkılan yapının derme çat yöntemlerle otopark olarak hizmet vermesi büyük şaşkınlığa neden oluyor. İlk olarak 56 evler olarak bilenen ikiz binanın yıkılması sonrası iş merkezi olarak düşünülen alanın otoparka çevrilmesi, daha sonra yıkılan eski otogarın kongre ve kültür merkezi olarak projelendirmesine karşın bu alanın da otopark olarak hizmet vermesi ve son olarak ta uzun  yıllar Adıyaman’a hizmet veren Valilik binasının yıkılması sonrası ise bu alanın altı çift kat otopark ve üst yapının da kent  meydanı  olarak projelendirilmesi  her ne kadar vizyon projeler olarak adlandırılsa da bu alanların otopark olarak hizmet vermesi yerel yönetimlerin vizyonsuzluğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Yerel seçimler öncesinde seçim propagandalarının başında yer alan kongre ve kültür merkezinin akıbeti halk arasında en çok merak edilen konular arasında yer alırken, mevcut alan otopark olarak kullanılıyor. Nüfusu hızla artan Adıyaman’ın şehir merkezinde kongre ve kültür merkezinin olmayışının sebebi bir türlü çözüme kavuşmazken, Adıyaman’dan nüfusu az olan ilçelerde dahi bu gibi hizmetlerin yıllar öncesinden hizmet vermesi dikkatlerden kaçmıyor. Şehir merkezinde kongre kültür merkezinin olmaması nedeniyle Adıyaman’da kültürel etkinliklerin olmamasına da etki eden bu durum karşısında yetkililerin hiçbir şekilde çalışma başlatmaması da halkın en çok tepki gösterdiği konular arasında yer alıyor. Kültür etkinliklerinin, kongrelerin ve sanatçıların davet edildiği yerlerin başlarında gelen kongre kültür merkezleri ülkemizin hemen hemen bütün illerinde yer alırken, Adıyaman ise insanların bu tür etkinlikler için tercih edeceği bir mekan bile olmaması “bu kadar da olmaz” dedirtiyor. Hızla nüfusu artan birçok şehirde birden fazla kongre ve kültür merkezi bulurken, Adıyaman’da ise siyasilerin seçim çalışmaları arasında yer alan bu proje raflarda yerini koruyor. Her seçim döneminde siyasilerin vaat ettikleri birçok proje olduğu gibi Adıyaman ilimizde ise seçim meydanlarında dahi konuşulan ancak tabelası takıldıktan sonra yapım aşamasına geçilmeyen bu projenin hizmete açılıp, açılmayacağı da pekte bilinmiyor.

Bir dönem kongre ve kültür merkezi için Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan destek alınarak kurumlar arasında imzalanan protokole rağmen mevcut projenin otopark olarak hizmet verilmesi kamuoyunda şaşkınlığa neden olmuştu.

Adıyaman halkı hayata geçecek olan projeyi beklerken 24.12.2019 tarihinde Adıyaman Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Belediyemiz, şehir içindeki trafik yoğunluğunu minimuma indirmek için yeni uygulamaları hayata geçirmeye devam ediyor. Belediyemiz, şehir merkezindeki trafik yoğunluğuna çare bulmak amacıyla gerçekleştirdiği çalışmalara bir yenisini daha ekledi. Şehir merkezindeki araç parklarından kaynaklanan sorunları azaltmak için eski otogarın olduğu alanı geçici süreliğine otopark olarak düzenleyip, günlüğü 1 TL’den halkın hizmetine açan belediyemizin bu uygulaması araç sahipleri tarafından memnuniyetle karşılandı. Konu ile ilgili bilgi veren yetkililerimiz, “Şehir trafiğini bir nebze de olsa rahatlatmak için geçici süreliğine eski otogar alanını otopark olarak hizmete açtık. Halkımızın gün boyunca 1 TL olarak yararlanabileceği bu hizmetimiz hayırlı olsun” dedi” şeklinde ifadeler yer alırken, bu ifadeler kamuoyunu şoke etmişti.

Haber: Ömer Karakuş