SİYASET
Giriş Tarihi : 23-04-2022 15:13

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Adıyaman’da…

Çeşitli ziyaret, inceleme ve toplantılara katılmak üzere Adıyaman’a gelen Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, ziyaret programı kapsamında ilk olarak Adıyaman Valiliğini ziyaret etti.

 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Adıyaman’da…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı Adıyaman Havalimanında Vali Mahmut Çuhadar, Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut, AK Parti İl Başkanı Mehmet Dağtekin, Merkez İlçe Başkanı Mustafa Alkayış, İl Sağlık Müdürü Dr. Erdoğan Öz ve STK Başkanları karşıladı.     

Adıyaman’daki temaslarına Valilik ziyaretiyle başlayarak, Valilik şeref defterini imzalayan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya Vali Mahmut Çuhadar tarafından sosyal devlet anlayışımızın vazgeçilmez unsuru olan Adıyaman’daki sağlık yatırımları, sağlık alanında devam eden proje ve çalışmalar hakkında bilgi verildi.  

Sağlık Bakanı Dr. Sayın Fahrettin Koca’yı Adıyaman’da ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getiren Vali Mahmut Çuhadar, “Bilindiği gibi, hükümetimizin sağlık alanında hayata geçirdiği değişim ve dönüşüm projeleri kapsamında sağlık alanında devrim niteliğinde çalışmaları oldu. Türkiye’de olduğu gibi Adıyaman’da da sağlık alanında büyük değişim ve dönüşümler yaşandı. Bu değişim ve dönüşümler sonucunda ilimizde vatandaşlarımızın sağlığa erişimi kolaylaşmış, sağlık hizmetlerinden memnuniyeti artmıştır. Sağlık yatırımları ve hizmetleri konusunda Adıyaman’a verdiği destek ve katkılardan dolayı Sağlık Bakanımız Sayın Dr. Fahrettin Koca’ya teşekkür ediyorum”dedi.  

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise, Adıyaman’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek şunları söyledi; Salgının günlük hayatımızdan çıktığını her fırsatta dile getiriyoruz. Artık aşımız var, ilacımızda var. Dünya genelinde belli bir toplumsal bağışıklık olduğunu düşünüyoruz. Nitekim son dönemlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın neredeyse tamamı ileri yaş grubu ve ek hastalığı olan kişiler. Bugün itibariyle yoğun bakımda hasta bulunduğu il sayısı 21'e çıktı. Bunlar arasında Adıyaman'ımızda var. Bugün Adıyaman özelinde baktığımızda ilimizde dün sadece 1 yeni vaka ve 33 gündür de vefat yaşanmadığını söyleyebiliriz. Salgının başından bu yana hastaneye yatış ve yoğun bakıma yatışta en düşük sayıları görüyoruz. Ülkemiz genelinde gidilen olumlu gidişat Adıyaman'da da belirgin olarak hissedilmektedir. Koranavirüs süreci sağlık hizmetinin niteliği ve ulaşılabilirliği sağlık alt yapısının gücü ve sağlamlığı acısından Türkiye'nin dünyanın en iyi ülkelerinden biri olduğunu gösterdi. Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonuyla ulaştığımız bu seviyeyi daha da ileri taşımaya kararlıyız. Ziyaretimizde özellikle sağlık yatırımlarına yönelik çalışmalara ağırlık vereceğiz. İlimizde toplam yatak sayısını 2002'den bu yana 710'dan bin 411'e yani iki katına çıkarttık. 2002'de 1 olan 112 acil istasyon sayısı 37'e ambulans sayısı ise 2'den 59'a çıkartıldı. Şuan 300 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ve Kahta Ağız Diş Sağlığı Merkezi başta olmak üzere toplam 6 yatırımımız inşaat aşamasında 150 yataklı Adıyaman Devlet Hastanesi'nin ihalesini Haziran ayı sonuna kadar tamamlayacağız. Çelikhan Devlet Hastane'mizin uygulama projeleri yapılmakta olup bu yıl içerisinde inşaat ihalesini gerçekleştireceğiz. Bunlara ilaveten planlama aşamasında olan 14 birinci basamak yatırımımız devam ediyor. Bu yatırımlarla Adıyaman bölgenin sağlık üssüne dönüşecektir. Bundan böyle ilimiz başka illere sevk veren değil, çevreden sevk alan bir konuma gelecektir. Adıyaman'daki yatırımlarımıza paralel olarak insan kaynağımıza da çok önem veriyoruz. 2022 itibariyle ilimizde toplam7 bin 542 kişilik hekim ve sağlık çalışanlarımızla vatandaşlarımıza hizmet veriyoruz. Bu sayı 2002'de bin 235 bugün sağlık ordumuzun gücüne güç katacak pırıl pırıl gençler Tıp Fakültesi ve uzmanlık öğrencilerimizle görüşeceğiz. Geleceğin hekimleriyle bir hekim olarak sohbet edeceğiz. Onların dertlerini dinleyip çözüm üretmeye akıllarındaki soru işaretlerini gidermeye çalışacağız. Devamında hastanelerimizi ziyaret ederek şifa bekleyen hastalarımızı göreceğiz. Akşamda meslektaşlarımızla iftarda birlikte olacağız. Yapacağımız toplantıların Ramazan'ın bereketine uygun ve verimli geçmesini diliyorum”dedi.

 Valilik makam ziyaretinin ardından, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Vali Mahmut Çuhadar ve beraberindeki heyetle birlikte Atatürk Caddesi ile Gölbaşı Caddesindeki Adıyamanlı esnaf ve vatandaşları ziyaret etti.

Ömer KarakuşÖmer Karakuş