SAĞLIK
Giriş Tarihi : 14-05-2021 01:09   Güncelleme : 21-05-2021 17:00

SMA Hastası 9 Yaşındaki Firdevs’in İlaç Dramı

Adıyaman’da yaşayan Fatma ve Mehmet Koparal’ın 9 yaşındaki SMA hastası çocukları Firdevs Koparal, tedavisi için alacağı ilaç dozunun kendisine verileceği günü bekliyor. Doğuştan SMA hastalı olan küçük Firdevs’in tedavisi için Malatya’daki hastaneye başvuran Mehmet Koparal, karşılaştığı tablo karşısında hayal kırıklığına uğradı.

SMA Hastası 9 Yaşındaki Firdevs’in İlaç Dramı

 

8 dozluk ilaç sonrasında her geçen gün biraz daha iyileşen küçük Firdevs’in Malatya ilindeki tedavisi sonrasında ilaçlardan fayda görmesine rağmen ilaçların fayda sağlamadığını söyleyen doktorların sözlerinin gerçeği yansıtmadığını iddia eden Koparal ailesi ilaçların çocuklarına fayda sağladığını vurguladı.

Çocuğunun sağlığına kavuşması için 8. dozdan sonraki dozu mutlaka alması gerektiğini söyleyen baba Mehmet Koparal, Firdevs’in ilaçlarının rapor dahilinde SGK tarafından karşılandığını ifade etti.

Adıyaman’da yaşanan Firdevs’in ve onun gibi SMA hastalarının sesini duyurmak için Ankara’ya bile giden baba Mehmet Koparal, çocuğunun tedavisinin yarıda bırakıldığını belirterek, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı İsmail Yılmaz’a seslendi.

9 yaşında olan çocuğunun almış olduğu 8. doz sonrasında iyileştiğini belirten baba Mehmet Koparal, ancak yakın bir tarihte Malatya ilinde çocuğunun ilaç dozunun alması için verilen puanlama sisteminde eksik puan verilerek ilaç alınmasının imkansızlaştığını ileri sürdü.

“Bu ilacın bir doz bedeli 600 bin TL’dir”

Yetkililere seslenen acılı baba Mehmet Koparal, şu şekilde iddiada bulundu; “Çocuğum Firdevs Koparal, doğuştan SMA tip 1 hastasıdır. Ülkemize SMA hastalarının tedavisinde kullanılması için gelen Sprinaza isimli ilaç için başvurumuzu yaptık. Yapmış olduğumuz başvurusu sonrasında ilgili kurum tarafından kızımın ilaç alabilmesi için onay geldi. Bu onay işlemi sonrasında 8 doz ilacı kızım kullandı. İlgili kurum tarafından kızımın ilaç kullanması için gerekli olan onay bizlere bildirilmesine rağmen SGK bu ilacın masraflarını karşılamadı. Ve alınan kararı ret etti. Kızım Firdevs’in almış olduğu 8 dozluk ilaç tedavisi sonrasında olumlu yönde ilerlemenin olduğunu gördük. Kızım ilaç kullanmadığı dönemlerde 15 dakika bile solunum cihazından ayrı yaşayamazken, kendisine verilen ilaç dozları sonrasında 18 saate kadar solunum cihazından ayrı yaşamış oldu. İlacın kesilme sebebine gelince kızıma ilacını ilk olarak veren Malatya Turgut Özal Tıp Fakültesi’ndeki hekimin tayinin çıkmasıyla mağdur olduk. Malatya Turgut Özal Tıp Fakültesi’ndeki kızımın tedavisini takip eden fizyoterapistin tayininin çıkmasından sonra skorlama işlemi için Gaziantep Tıp Fakültesi’ne gittik. Gaziantep ilinde gittiğimiz hastanede çocuğum için skorlama işlemi yapıldı. Aradan geçen zamandan sonra Malatya Turgut Özal Tıp Fakültesi’ne yeni bir fizyoterapist atanmıştı. Bu doktora başvurarak yeniden çocuğumun skorlama işleminin yapılmasını talep ettik. Yapmış olduğumuz başvuru sonrasında kızım için skorlama işlemi yapıldı. Bu defa farklı doktorların yapmış olduğu skorlama işlemi sonrasında arada rakamsal fark oluştu. Bu defa arada bir puan farkı çıkınca tedaviyi yapacak olan doktor kızımın ilacını kesti. Kızımın biran önce tedavisine kavuşması için Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı İsmail Yılmaz’dan yardım talep ediyorum. Alınması gereken 9. dozla birlikte kızımın sağlığı daha iyi bir seyre doğru gidecektir. Ancak ilacını alamayan kızımın sağlık durumu şuanda iyi değil. Devlet yetkililerimizden sesimizi duymalarını istiyorum. Bu ilacın bir doz bedeli 600 bin TL’dir. Bu rakamı karşılamamız mümkün değil.”

Haber: Ömer Karakuş