GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-11-2021 23:17   Güncelleme : 09-11-2021 12:48

Sulama Kanalı Mı, Süs Kanalı Mı?

DSİ Genel Müdürlüğü tarafından 2000’li yılların başlarında Adıyaman’da bazı ova köylerinin sulu tarımla buluşması için yapılan sulama kanallarında bir türlü su geçmeyince şimdilerde bu kanalları bulmak için iz sürmek gerekiyor

Sulama Kanalı Mı, Süs Kanalı Mı?

 

Adıyaman merkeze bağlı olan Karıcık Köyü ile Akpınar Köyü’nün Çınar ve Haraba mezraları arasındaki arazilere döşendikten sonra bir türlü suyla buluşmayan kanallar, çürümeye yüz tutmuş bir şekilde bekliyor.

Kimi çiftçilere göre Çamgazi Barajı’ndan gelecek olan suyun yetersiz olması kimi çiftçilere göre ise elektrik bedelinin oldukça yüksek olması nedeniyle başı boş bir şekilde bırakılan sulama kanallarının ne zaman suyla bulacağı üreticiler tarafından en çok merak edilen konular arasında yer alıyor.

“Bu kadar büyük bir milli servetin toprak altında olması hiçte doğru değil”

Köylerindeki arazilerinin sulu tarım ile buluşması için bu kanallardaki toprakların temizlenmesi gerektiğini hatırlatan çiftçiler, “Bu kanallar 2000’li yılların başlarında yapıldı. Ancak aradan geçen zamana rağmen bu sulama kanallarında suyun aktığını hiç görmedik Bu kanalların şekilde bırakılması nedeniyle tarlalardaki topraklar direk olarak su kanallarının kaybolmasına neden oldu. Bu sebeple bu su kanallarının birçoğu ortak altında kalmış durumda. Bu kadar büyük bir milli servetin toprak altında olması hiçte doğru değil. Bu kanallarda suyun akmasıyla birlikte biz çiftçiler belki de yılda birden fazla ürünü kaldırmış olacağız. Bu şekilde ülke ekonomisine katkımız olacak. Fakat bu sulama kanallarında su olmayınca bizlerde kuru tarımı yapmak zorunda kalıyoruz. Şimdiye kadar bu kanalların bu şekilde bırakılması doğru bir uygulama değil. Bir türlü suyun akmadığı bu kanalların büyük bir oranı toprağın altında olduğu için bu kanalları yeniden temizlemekte uzun bir süre alacaktır. Böylesine milli servetlerin korunarak yeniden biz çiftçilerin hizmetine açılması tek beklentimizdir. Yanı başımızda bulunan Şanlıurfa ilinde sulama kanallarında yılın 12 ayında su akarken, bizim sulama kanallarımız ise toprağa gömülmüş vaziyette duruyor. Böylesine bir manzarayı ne zaman görsek üzülüyoruz. Bu kanalların uzun bir zamandır kullanılmamasıyla birlikte çürüme olasılığı da var. Betona su değmediği zaman ya o beton çürür yada çatlar. Böylesine bir durumun yaşanmaması için yetkililerin Adıyaman merkeze bağlı olan Karıcık ve Akpınar köyünün Çınar ve Haraba mezraları arasındaki su kanallarını yeniden temizletmeleri gerekiyor” dediler.

“Bu köylerde yaşayan çoğu insan bu sudan faydalanamıyor”

Adıyaman’da sulama kanalları için kullanılan elektrik bedellerinin oldukça yüksek olmasından şikayetçi olan çiftçiler ise Şanlıurfa ilinde bulunan çiftçilerin Adıyaman ilindeki çiftçilerden daha ucuza elektrik kullandıklarını ileri sürerek; “Adıyaman’ın ova köylerinde sulu tarım tam olarak faaliyete geçmiş değil. Adıyaman iline sınır olan Şanlıurfa ilinde yıllar önce su tarıma geçilirken, ilimizde ise sulu tarım adına gözle görülür bir proje yoktur. Yıllar önce faaliyete geçen Çamgazi Barajı’nın yakınlarında bulunan bazı köyler ancak bu sudan faydalanmaktalar. Bu köylerde yaşayan çoğu insan bu sudan faydalanamıyor. Bunun bir sebebi de sulu tarımda elektrik bedellerinin oldukça yüksek olmasıdır. Bu konuda bir çalışma yapılması gerekiyor. Şanlıurfa ilin de nasıl olurda çiftçilere ucuza elektrik veriliyorsa aynı şekilde Adıyamanlı çiftçilere de bu uygulama uygulanmalıdır. Bu konuda ilgililerden ve siyasilerden yardım bekliyoruz. Sulu tarımla birlikte Adıyaman ilimizde tarıma dayalı sanayi de gelecektir. İşsizlik oranlarında düşüş yaşanacaktır” ifadelerini kullandılar.

Haber: Ömer Karakuş