YEREL
Giriş Tarihi : 07-01-2023 01:33   Güncelleme : 07-01-2023 23:22

TGC Basın Müzesi’ne Avusturya Lisesi’nden Ziyaret

Avusturya Lisesi Ticaret Bölümü öğrencileri TGC Basın Müzesi'ni ziyaret ederek, müze, gazetecilik ve basın tarihi hakkında bilgi aldı.

TGC Basın Müzesi’ne Avusturya Lisesi’nden Ziyaret

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi üniversite ve lise öğrencileri tarafından düzenli olarak ziyaret ediliyor.  Basın Müzesi son olarak Avusturya Lisesi Ticaret Bölümü öğrencilerini konuk etti. Lisenin Ticaret bölümü öğrencileri öğretmenleri Asuman Kuruloğlu ile birlikte 20 Aralık 2022 Salı günü Müzeyi gezerek bilgi aldılar.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi Müdürü Saadet Altay öğrencilere Cemiyet, Basın Müzesi, gazetecilik ve basın tarihi hakkında bilgi verdi.  Müzede yer alan tablolar, anı eşyaları, dokümanlar ve matbaa makineleri hakkında öğrencilerin sorularını yanıtladı. Ziyaret toplu fotoğraf çektirilmesiyle son buldu.

“TGC Basın Müzesi’nin faaliyetleri”

Dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan TGC Basın Müzesi 9 Mayıs 1988 yılında hizmete açıldı. Müzenin harap haldeki binası Nezih Demirkent başkanlığındaki TGC Yönetim Kurulu ile İstanbul Belediye Başkanı Abdullah Tırtıl arasında yapılan anlaşmayla 1983’te Cemiyet’e tahsis edildi.  Bina TGC tarafından 1984-1988 yılları arasında bağışlarla restore edildi. Müze sadece vefat eden gazetecilerin değil, hayatta olan gazetecilerin de eserlerini, kişisel eşyalarını sergiliyor. Şu anda 76 gazetecinin yağlı boya portresi Müze’de yer alıyor. Öldürülen Gazeteciler Galerisi’nde ise her siyasi görüşten 67 gazetecinin resmi ve fotoğrafı bulunuyor. Müze hem basın teknolojisi, hem de bu teknoloji ile üretilen gazetelerle, kitaplarla basın tarihimize ışık tutuyor. Müzenin gazetecilik ve iletişim alanında uzman bir kütüphanesi bulunuyor. Her yıl 5 bin araştırmacı kütüphaneden yararlanıyor. Müzede 35 bine yakın kitap gazetecilerin, öğrencilerin ve İstanbulluların ilgisine sunuluyor. TGC tarafından Müze'de düzenli olarak toplantılar yapılıyor.

Ömer KarakuşÖmer Karakuş