YEREL
Giriş Tarihi : 07-01-2023 01:24   Güncelleme : 07-01-2023 23:10

TGC Önceki Yönetim Kurulu Üyelerinden Ergin Konuksever Toprağa Verildi

Oğlu Timuçin Konuksever, ailesi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyeleri, dostları ve gazeteci arkadaşları Ergin Konuksever'i son yolculuğuna uğurladı. Ergin Konuksever TGC Sosyal İşler Komisyonu'nun yaptığı ziyarette genç gazetecilere “dik durmalarını" tavsiye etmişti.

TGC Önceki Yönetim Kurulu Üyelerinden Ergin Konuksever Toprağa Verildi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Önceki Yönetim Kurulu üyelerinden, Onur Kurulu Başkanlarından, Sürekli Basın Kartı ve Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü (2008) sahibi Ergin Konuksever Levent Camisi'nde kılınan namazın ardından Feriköy Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Ergin Konuksever'in cenaze törenine TGC adına Başkan Vekili Vahap Munyar, Genel Sekreter Sibel Güneş, Genel Sekreter Yardımcısı Hakan Güldağ, Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Aktaş ve çok sayıda gazeteci katıldı. Törende aile adına başsağlığı dileklerini Ergin Konuksever'in oğlu Timuçin Konuksever kabul etti.

Türkiye'nin ilk savaş muhabirlerinden olan Ergin Konuksever, Arap İsrail Savaşlarını, Irak-İran Savaşını, Irak-Amerika Savaşı'nı ve Ortadoğu'da birçok çatışmayı izledi. 1968 kuşağının öğrenci eylemlerini, kanlı pazarı, Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve arkadaşlarını, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nı fotoğrafladı.

TGC Sosyal İşler Komisyonu'nun evine yaptığı ziyarette savaş muhabirliğinin, foto muhabirliğinin çok zor, emek gerektiren bir meslek olduğuna dikkat çeken Ergin Konuksever, “Üniversitedeki işgal döneminde zaman zaman linç edilme tehlikesi atlattık. Deniz Gezmiş'e üzerindeki parkayı ben verdim. Cumhuriyet Gazetesinde çalışıyordum. Deniz Gezmiş'e babası benim masamda bir mektup yazdı” demişti.

Evinde fotoğraf, kılıç, kamçı, baston, silah koleksiyonu yapan Ergin Konuksever, meslektaşlarına da meslekle ilgili şu öğüdü vermişti: “Genç gazeteciler kendilerini ezdirmesinler, siyasetçilerin ve patronların önünde dik dursunlar. Kendi haklarına ve halkın haber alma hakkına sahip çıksınlar. Gazeteci her zaman halkın yanında olan bir meslektir. Yalnızca halka hizmet etmekle yükümlüdür.”

Harbiye’deki Askeri Müze’de Ergin Konuksever’e ayrılmış bir köşe bulunuyor. Kıbrıs Barış Harekatı’nda kullandığı fotoğraf makinesi ve savaştan getirdiği eşyalar bu köşede yer alıyor. Beşiktaş’taki Deniz Müzesi’nde de Ergin Konuksever’in Kıbrıs ile ilgili anı eşyaları bulunuyor.

Ergin Konuksever kimdir?

1937 yılında Samsun’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü'nü bitirdi. Mesleğe 1956 yılında Vatan Gazetesi’nde başladı. Daha sonra Yeni Sabah, Hürriyet, Günaydın, Cumhuriyet, Milliyet, Akşam, Tercüman, Bulvar, Gazete Gazetesi, Hayat Mecmuası ile BRT TV’de görev yaptı. Arap İsrail Savaşlarını, Irak-İran Savaşını, Irak Amerika Savaşı'nı ve Ortadoğu'da birçok çatışmayı izledi. 1968 kuşağının öğrenci eylemlerini, kanlı pazarı, Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve arkadaşlarını, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nı fotoğrafladı. Kıbrıs Barış Harekatı’na katıldı. Kıbrıs’ta İkinci Harekatı’n birinci günü ağır yaralanarak Rumların eline düştü. Bir ay esir kaldı. Yanında bulunan arkadaşı Adem Yavuz tedaviye getirildiği hastanenin bahçesinde askerler tarafından karnından vurularak şehit edildi. 27 Mayıs Hareketi, 22 Şubat ve 21 Mayıs olaylarının içinde yedek subay olarak bulundu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulunda bir dönem görev yaptı daha sonra TGC Onur Kurulu Sekreterliğini ve Başkanlığını üstlendi. İki çocuk sahibiydi. Sürekli Basın Kartı taşıyordu. “Talat Aydemir Hatıratım”, “Bir Darbeci Subayın Anıları-Adnan Çelikoğlu’nun Anıları”, “Çoban Sülü” isimli kitapları bulunuyor.

Ömer KarakuşÖmer Karakuş