YEREL
Giriş Tarihi : 28-05-2022 13:21

“Türk Mutfağı Haftası” Adıyaman Üniversitesinde Kutlanıyor

T.C. Cumhurbaşkanlığı ve Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayelerinde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının desteği ile hazırlanan “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” kitabından hareketle hayata geçirilen “Türk Mutfağı Haftası” Adıyaman’da çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlandı.

“Türk Mutfağı Haftası” Adıyaman Üniversitesinde Kutlanıyor

Etkinlikler kapsamında “Türk Mutfağında Güncel Gelişmeler” adlı panel Adıyaman Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu’nda yapıldı.

Konferansa Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut ile eşi Aysun Turgut hanımefendi, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Fatih Doğanoğlu ile Prof. Dr. Cumhur Kırılmış, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Günaydın,  , Üniversite Genel Sekreteri Doç. Dr. Aykut Dündar, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Zuhal Karagöz Genç, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çiğdem Sabbağ, Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Saliha Diler, Baro Başkanı Av. Bilal Doğan, Esnaf Odaları Birliği Başkanı Ziya Duranay, Üniversite akademik ve idari çalışanları ile öğrenciler katıldı.

Panel öncesi konuşan Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut, Türk, Güneydoğu ve özellikle de Adıyaman mutfağının dünya üzerinde önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, “Toplumların sahip olduğu kültürel değerler, yaşam biçimleri ve yeme-içme alışkanlıkları üzerinde etkilidir. Toplumların yeme ve beslenme alışkanlıkları yaşadıkları coğrafyaya bağlı olarak şekillenmekte ve zaman içerisinde bir kültür olarak yerleşmektedir. Anadolu’muzun yemek kültürü de bulunduğu coğrafya ile yakından ilişkili olup, kadim bir medeniyetin süregelen hikayesini adeta resmetmektedir. Bu zengin mutfak, her biri asırları aşan bilgi ve birikimin yansıması olan dillere destan tatlarını sunarken geleneklerin ve bu alandaki kültürün de gelecek kuşaklara aktarımını sağlamaktadır. Bu kapsamda 21-27 Mayıs tarihleri arasında tüm dünyadaki Türkiye büyük elçiliklerinde ve ülkemiz genelinde Türk Mutfağı Haftası ile Türk mutfağının hikayesi tüm çeşitliliği ile uluslararası ölçekte tanıtılmaya çalışılmaktadır. Son olarak zengin bir geçmişe sahip Adıyaman’ın mutfak kültüründe de elbette ikliminin, suyunun, toprağının ve geçmişten günümüze uzanan kültürel birikimin etkisi yadsınamaz bir gerçektir. Adıyaman mutfağı gerek çiğ köftesi, gerek yarpuzlu köftesi gerekse de kendisine has nice yemekleri ile Anadolu gastronomisine güneydoğudan göz kırpmaktadır. Nitekim şu anda gerçekleştirdiğimiz etkinlikler de yerelde Adıyaman mutfağının tanıtılması, genelde ise Türk mutfağının daha iyi algılanması adına güzel bir adım olmaktadır” dedi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Günaydın ise, "Turizm sektörünün vazgeçilmez bütünleyicisi yiyecek-içecek faaliyetleridir. Bugün Türkiye'nin çeşitli yörelerinde Türk halkının mutfağında pişirilen ve sofralarına sunulan yemekler arasında çok eski tarihe dayalı geleneksel örnekler yanında Türk toplumundaki sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmelerin etkisiyle şekillenmiş ve ülkemize özgü bir duruma gelmiş yemeklerde bulunmaktadır. Türk mutfağı dünya üzerinde çok önemli bir yere sahiptir. Adıyaman mutfağının da Ülkemizde büyük öneme sahip olduğu su götürmez bir gerçektir." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından moderatörlüğünü Adıyaman Üniversitesi Turizm Fakültesinden Dr. Gökhan Yıldız’ın yaptığı panelde; “Bölge Mutfağının Türk Mutfağındaki Yeri” konusunda Adıyaman Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mehmet Bereket, “Türk Mutfağında Küreselleşme” konusunda İşletmeci Mehmet Hanifi Aksu, “Turizm Endüstrisinde Türk Mutfağının Yeri” konusunda Şef Kadir Sever, “Türk Mutfağında Sıfır Atık” konusunda Şef Musa Genç ve “Türk Mutfağında Otantizm ve Modernizm” konusunda İşletmeci İmam Taki Sağ panelist olarak sunumlarını gerçekleştirdiler.

Panelin ardından panelistlere teşekkür belgesi ve çeşitli hediyeler takdim edilirken, misafirlere Adıyaman, bölge ve Türk mutfaklarından çeşitli ikramlar sunuldu.

Ömer KarakuşÖmer Karakuş