KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 07-11-2021 23:25   Güncelleme : 09-11-2021 12:50

Usta Sanatçıların Müzik Aletlerini Gözü Gibi Saklıyor

Türk halk müziğine olan sevgisiyle bilinen Adıyamanlı halk ozanı Hüseyin Hanol’un işyerinde muhafaza ettiği müzik aletleri müzik severlerin dikkatini çekiyor.

Usta Sanatçıların Müzik Aletlerini Gözü Gibi Saklıyor

Türk halk müziği sanatçısı Arif Sağ’ın yıllar önce kullandığı bağlamayla birlikte Anadolu lock müziğinin babası olarak bilinen Erkin Koray’ın yıllar önce kullandığı elektro gitarı işyerinde gözü gibi saklayan Hüseyin Hanol, bu her iki müzik aletinin paha biçilmez değerde olduğunu söylüyor.

“Bana ne kadar para verirlerse versinler bu müzik aletlerini asla satmam”

Uzun yıllardan bu yana Adıyaman’da müzik aletlerini satan Hüseyin Hanol, “Müziğe olan sevgim küçük yaşlardan itibaren başladı. Çocuk yaştayken sürekli olarak halk ozanlarını dinlerdim. O günden bugüne Türkülere ve ağıtlara ayrı bir sevgim var. Aynı zamanda gençlerimizin müziğe olan bağlarının kopmaması için uzun yıllarda bu yana işyerimde müzik severlere hizmet etmekteyim. İşyerime gelen ziyaretçilere hem müzik ziyareti sunuyorum hem de sanat adına sohbetimiz oluyor. Genç nesillere ülkemizde yaşamış olan ozanlarımız hakkında bilgiler veriyorum. Bu şekilde gençlerimizde bu ülkenin yetiştirmiş olduğu ozanlar hakkında bilgi sahibi oluyorlar. Ayrıca işyerimde bulunan bağlama usta sanatçı Arif Sağ’a aittir. Bu bağlama Arif Sağ tarafından bana hediye edildi. Bu nedenle bu bağlamanın benim için ayrı bir yeri var. Bu bağlamayı çok iyi bir şekilde muhafaza ediyorum. Çünkü Arif Sağ’a ait olan bu bağlama çok özel bir şekilde yapılmış. Ayrıca bu bağlama 45 yıllık bir bağlamadır. İşyerimde bulunan 35 yıllık elektro gitarda sanatçı Erkin Koray’a aittir. Bu elektro gitarı Erkin Koray uzun yıllar sahnede kullanmış. Erkin Koray’ın öğrencileri de bu elektro gitarı bana hediye ettiler. Bende bu müzik aletini gözüm gibi saklıyorum. Arif Sağ’ın bağlaması gibi Erkin Koray’a ait olan bu elektro gitar için bana ne kadar para verirlerse versinler bu müzik aletlerini asla satmam. Bu müzik aletlerinin benim için çok ayrı bir manevi yanları var. Bu sebeple bu müzik aletlerini yaşadığım sürece işyerimde saklamaya devam edeceğim. Bu müzik aletlerini görmek için işyerime gelenlerde oluyor. Bende misafirlerime bu bağlamayı ve elektro gitarı gösteriyorum. Bazı vatandaşlarımız da bu bağlama ve elektro gitarla fotoğraf çekiyorlar. Müzik adına bir şeyler yapıyorsam ve insanlara faydalı olabiliyorsam ne mutlu bana” dedi.

Haber: Ömer Karakuş