KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 23-09-2021 11:19   Güncelleme : 10-10-2021 01:29

Yazarımız Mehmet Akar’ın Yeni Kitabı Çıktı

Gazetemiz yazarı Mehmet Akar’ın yeni kitabı, büyük şair Ahmed Arif’ın; “Bir de kuşlar var hakim bey, her şeyin başı onlar, Onlar özgürlüğü koyuyor insanların kafasına” sözü ile başlıyor.

Yazarımız Mehmet Akar’ın Yeni Kitabı Çıktı

 

Kitap, Mehmet Akar’ın Kürtçe hazırladığı bir hayvanlar ansiklopedisidir. Kürt yazım çalışmasında bir ilk olduğu varsayılan eser “Em û Ev- Bi Hev Re” adı ile Pel Yayınevi tarafından yayınlanmış. “Biz ve onlar birlikte” manasına gelen kitapta iki yüzden fazla hayvan hakkında genel bilgileri içermektedir. Kitap, yazarın kitap hakkında verdiği bilgiler ile başlamakta,

Yeni çıkan kitabı hakkında bilgi veren Mehmet Akar; “Adıyamanlı yazar, folklorist Mehmet Öncü’nün kitaba ön söz olarak yazdığı nefis yazısı ile içeriği zenginleştirilmiştir. Kitabım, Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği Başkan Yardımcısı Neşe Mesutoğlu’un hayvan hakları hakkında yazdığı anlamlı yazısı ile günümüzde hayvanları koruma yasa çalışmalarının yürütüldüğü bir zamanda yayınlanmış olması düşünüldüğünde kitabıma ayrı bir mana, hayvan hakların konusuna anlam katmaktadır. Ansiklopedinin resimlerini Adıyamanlı değerli ressamlarımız Habip Yürgüç, Zafer Kıraç ve Mahmut Yıldız hazırlamıştır. Bu değerli çalışmaları ile kitabım faydalı bir eser olma özelliği kazanmaktadır. Kitabım, İranlı yazar Feriddün Attar’ın 1177 yıllarında yazıldığı bilinen Mantiküt Tayra, halkımızın da Teyre Simürg veya Zümrüdü Anka adlarıyla hatırlayacağı hikâyesinin yer almasıyla daha da renklenmektedir. Bilindiği üzere Teyrê Simürg bütün kuşların şahı olduğuna inanılmaktadır. Teyre Simürg’e erişmek için yola çıkan kuşların yedi çetin vadiyi geçen kuşların başından geçenlerin hikâyesi anlatmaktadır. Kitabım çevremizde tanıdığımız, beraber yaşadığımız, kendilerinden yararlandığımız hayvanlar ile henüz evcilleşmemiş, yabanı hayat içinde özgürce yaşayan hayvanların özet halinde tanıtımını yapılmaktadır. Kitabımın bir hayvanlar ansiklopedisi olduğunu düşünerek, sıradan bir çalışma gibi değerlendirmekten çok, kitabın hayvan haklarına dikkat çekmek ve ilk kez Kürtçe ile yazılmış hayvanlar ansiklopedisi olmak gibi bir farkındalığı olduğunu belirtmek lazım” diye konuştu.

Haber: Habibe Uçar