KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 17-10-2021 00:44   Güncelleme : 31-10-2021 02:19

Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi’ne Yoğun İlgi

2019 yılında Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlandıktan sonra hizmete açılan Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi’ne vatandaşlar yoğun bir şekilde ilgi gösteriyor.

Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi’ne Yoğun İlgi

 

Necip Fazıl Kısakürek başta olmak üzere Nuri Pakdil, M. Akif İnan, Rasim Özdenören, Alaeddin Özdenören, Erdem Bayazıt, Ali Kutluay ve Cahit Zarifoğlu gibi önemli değerlerin hayat hikayelerini içerisinde barındıran Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi gençlerin en çok ziyaret ettiği mekanlar arasında yer alıyor.

“Onarım sürecinden sonra edebiyat müzesi ve kütüphane olarak işlevlendirilmiştir”

Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi hakkındaki yazılı açıklamada şu bilgiler yer alıyor; “1882 yılında Amerikan misyonerleri tarafından eğitim kurumu olarak 3 ayrı yapı şeklinde inşa edilen Amerikan Kız Koleji Lozan Anlaşmasıyla kapatılıp, Cumhuriyetin ilanında sonra 1933 yılında, Maraş şehrindeki ilk eğitim kurumu olarak tekrar açılmıştır. 1945 yılından 1965 yılına kadar Maraş Lisesi olarak varlığını sürdüren ve şehrin önde gelen isimlerini yetiştiren, günümüzde ise sadece iki yapısı ayakta kalan okul binası restorasyon ve onarım sürecinden sonra edebiyat müzesi ve kütüphane olarak işlevlendirilmiştir. Anadolu’nun bazı şehirlerinde yer alan bu okullar, Amerikan misyonerleri tarafından tip planlı olarak tasarlanmış ve ayakta kalan yapılan doğu-batı eksenli olarak yerleşmiş. Ayrı olan bu 2 yapının arası yakın dönemde betonarme muhdes bir yapı ile birleştirilmiştir. Bu 2 yapıda; zemin +3 katlı olmak üzere toplam 4 katlı olarak inşa edilmiştir. Kahramanmaraş her dönem kültür, sanat ve edebiyatla iç içe olan medeniyetlere beşiklik etmiştir. Asur, Selçuklu, Dulkadiroğlu ve Osmanlı dönemlerinde âşıkların ve şairlerin merkezi olmuştur. Cumhuriyet döneminde de Kahramanmaraş’ın edebiyatla olan yakın ilişkisi devam etmiş ve her biri Türk edebiyat ve düşünce tarihinde önemli etkiler bırakmış onlarca edebiyatçı yetişmiştir.”

“Büyük bir kütüphane kısmı binayı bütünleyen diğer mekanlardır”

Açıklamanın devamında Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi hakkında şu bilgiler yer alıyor; “Maraş Ekolü” diye adlandırılan başta Nuri Pakdil olmak üzere M. Akif İnan, Rasim Özdenören, Alaeddin Özdenören, Erdem Bayazıt, Ali Kutluay ve Cahit Zarifoğlu’nun Maraş merkezli başlayan ve sonraki yıllarda devam eden birliktelikleri bir neslin yetişmesini sağlamıştır.  Bu isimlerin değerli hatırlarını yaşatmak ve Kahramanmaraş’ın her taşına sinmiş köklü edebiyat geleneğini gözler önüne sermek için “Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi” adıyla uluslararası standartta bir edebiyat müzesi ve çağdaş bir kütüphane olarak kurulmuştur. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi şiirin aşkla yoğrulduğu söz ustası yazarlar ve şairler diyarı Kahramanmaraş’ın hem sosyal, hem kültürel ve sanatsal anlamda hem de UNESCO Dünya Edebiyat Kentleri listesine adını yazdırmasında önder Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi olacaktır.  Müzede edebiyatın tarihi ve bu alanda şehrimizin önde gelen kalem sahiplerinin kiokslar, projeksiyonlar ile diğer seslendirme ve film teknolojileri ile anlatıldığı tasarım ve görsel özeni yüksek bir müze özelliği taşıyacak, ayrıca bunların yanı sıra konferans salonu, sergi alanı, büyük bir kütüphane kısmı binayı bütünleyen diğer mekanlardır.  Bina 1992 yılında tescil edilmiş olup; orijinalliğini önemli ölçüde koruyarak günümüze kadar gelmiştir.  Dulkadiroğlu ilçesinde yer alan bu tarihi yapı “Kara Lise” adı ile anılan eski Kahramanmaraş Lisesi olup 1863 yılında Protestan Okulu olarak açılmış ve daha sonralar 1933 yılında ise Kahramanmaraş’taki ilk eğitim kurumu olarak açılmıştır.”

Haber: Ömer Karakuş