GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-10-2021 00:12   Güncelleme : 31-10-2021 02:17

Yerel Basının Sorunları Masaya Yatırıldı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ile Medya Derneği’nin “Yerel Medya Buluşmaları” adlı programı Şanlıurfa ilinde gerçekleşti. Yerel basın mensuplarının yoğun bir şekilde katılım sağladığı programda basın yayın organlarının son zamanlarda yaşadıkları sorunlar masaya yatırıldı.

Yerel Basının Sorunları Masaya Yatırıldı

 “Çok kanallı yayıncılık” sisteminin anlatıldığı programda basın mensupları son yıllarda yaşadıkları olayları ilgililere aktararak, gazetecilik mesleğinin zorluklarını dile getirdi.

ŞUTSO Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya İletişim Başkanlığı Şanlıurfa Bölge Müdürü Erdoğan Güvel, Basın İlan Şanlıurfa Şube Müdürü Rıza Kara, Medya Derneği Başkanı Ekrem Kızıltaş, Şanlıurfa ile Adıyaman’daki yerel basın yayın organlarının temsilcileri, Adıyaman’da Haber Gazetemiz imtiyaz sahibi Fatih Karakuş, sorumlu yazı işlerimiz Ömer Karakuş, gazetemiz yazarlarından Dr. Ali Tamer, Metin Dost, Yalçın Bilen katıldı.

Daily Sabah Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Osman Bahattin Dirlik, Multimedya Yöneticisi Rahmi Osman Kaçmaz ve SEO Editörü Can Kazancıoğlu programda medya dijital dönüşümün önemine vurgu yaparak, internet medyasının gelişmesi konusunda sunum yaptı.

“Bir şehrin değerlerini, sorunlarını ve çözüm yollarını en iyi yerel gazeteciler bilir”

Programda konuşan Medya Derneği Başkanı Ekrem Kızıltaş, yerel medyanın önemine vurgu yaparak, yerel basının güçlendirmesi gerektiğini ifade ederek; “Burada meslek ve yerel medya açısından iletilen sorunlar rapor haline getirecek. Toplam 19 bölgede icra edilen bu toplantılar, bazı konuların ve sorunların gündeme getirilerek çözüm üretilmesi aşamasından oldukça önemlidir. Yerel medya bir şehir için çok önemlidir. Gazetecilik birçok yönüyle ağır sorumluluk gerektiren bir meslektir. Ve ağır bir sorumluluk gerektirir. Dijital çağ ile birlikte herkesin habere anında ulaşabildiği ve özellikle sosyal medya üzerinden bunu kitlelere anında ulaştırabildiği bir zamanda maalesef yalan ve yönlendirici haberlerde artmıştır. Dolayısıyla doğru ve özgün haber yapan gazetecilerin önemi ve kıymeti aslında günümüzde daha da artmıştır. Bunun yanı sıra dijital dönüşümün yerel medyayı ortandan kaldıracağı veya değerini düşüreceği iddialarına da katılmıyorum. Bilakis bu değişim yerel basının önemini daha da arttırmıştır. Çünkü bir şehirden seçilen siyasetçi, bir şehirde yaşayan girişimci önce kendi şehrine kendisini anlatmak zorundadır. Bir şehrin değerlerini, sorunlarını ve çözüm yollarını en iyi yerel gazeteciler bilir ve dile getirir. Bundan dolayı yerel medya bir şehir için önemli bir görev ifa eder. Şanlıurfa ili önemli aşamalar kaydetti. Genç nüfusu, kadim kültürü ve GAP’ın başkenti olması hesabıyla Şanlıurfa gelecek vaat eden bir şehir” dedi.

“Son bir yıldan bu yana yerel basın çok zor günler geçiriyor”

Konuşmaların ardından gazetemiz sorumlu yazı işleri müdürü Ömer Karakuş söz alarak yerel basının sorunlarına dikkat çekerek; “Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ve Medya Derneği tarafından organize edilen “Yerel Medya Buluşmaları” programına Adıyaman ilinden katılmaktayız. Medya Derneği Başkanı, gazeteci-yazar Ekrem Kızıltaş ile birlikte Daily Sabah Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Osman Bahattin Dirlik’in, Multimedya Yöneticisi Rahmi Osman Kaçmaz’ın ve SEO Editörü Can Kazancıoğlu’nun sunumlarını dinledik. Bu gibi toplantıların yerel basın açısından oldukça önemli olduğunu düşünmekteyiz. Çünkü yerel basının sorunları bu gibi toplantılarda dile getiriliyor. Ve bu sorunları bu toplantılar aracılığıyla ilgililere iletiliyoruz. Son bir yıldan bu yana yerel basın çok zor günler geçiriyor. Günümüz koşullarında pandemi nedeniyle ortaya çıkan sorunlar haliyle yerel basını etkilemiş oldu. Fakat oldukça zor şartlarda ayakta kalma savaşı veren yerel basına sahip çıkma anlamında ne ilgili kurumların nede iş dünyasının bir katkısı olmuştur. Bu zor sürece rağmen yerel basın halkın bilgi alması için yayın hayatına devam etmektedir. Çok zor şartlarda ayakta kalmaya çalışan basın yayın organlarına destek çıkılması, vergilerin düşürülmesi konusunda yetkililerden destek beklenmektedir. Bu konuda destek bekleyen yerel basına en çokta destek vermesi gereken yerel yöneticiler ne yazık ki; basın camiasının bu zor gününde yanlarında olmamaktadır. Bu sorunlara rağmen Adıyaman’da Haber Gazetesi olarak aralıksız bir şekilde yayın hayatımıza devam ediyoruz. Bizim gazetemiz Adıyaman’da etkili haberler yaparak etkin bir şekilde köşe yazarlarımızın yazılarıyla halkın sesi olmaya devam edecektir” diye konuştu.

Sorumlu yazı işleri müdürümüz Ömer Karakuş’un konuşmaları sonrasında Adıyaman’da Haber Gazetesi ailesi Medya Derneği Başkanı Ekrem Kızıltaş’a gazetemizi takdim ederek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Haber: Fatma Karakuş