DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Dr.Ali Tamer
Dr.Ali Tamer
Giriş Tarihi : 13-05-2022 00:56

Açlık Nimettir…

4.Ne zaman almalı?

Günde bir öğün. Günde üç öğün yemek bize tazminattan sonra eklenmiş bir fazlalıktır. Ashab’ın ve sonrasında gelenlerin böyle bir âdeti yoktur. Asıl olan akşam öğünüdür. Evet, ezber bozacak bir cümle olarak tekrar söylüyorum. Eğer Nebevi beslenmeye sırtınızı yaslayacaksanız hakikat günde bir öğündür. O da akşam öğünüdür. Ama akşam öğünü dediğimiz takriben kışın akşam-yatsı arası yazın ise ikindi-akşam arası olmak üzere yatmadan en az 4 saat önce olmalıdır. Uyumaktan en az 2 saat önce atıştırmalık da olsa yeme-içmeyi kesmiş olmalıyız. Yani gece yemekleri, hele bir çiğ köfte yapıp yemeler maalesef zararlı birer alışkanlık olarak önümüzde durmaktadır. 

Sabah ve Öğle öğünü ne olacak dediğinizi duyar gibiyim. Hani krallar gibi kahvaltı sofrasına oturacaktık. Dostlarımızla da öğle yemeği yiyecektik.

Sabah hiçbir şey yememekten bahsetmiyorum aslında. Mevsimin kahvaltıda yenilebilecek sebze ve meyveleri ile birkaç lokma kaymaklı yoğurt yeterli olacaktır. Ama asla ekmekle yenilen tıka basa değerlendirilen bir öğün olarak değerlendirilmemelidir. Öğle için ise sadece üzüm, fındık, ceviz ve bademden oluşan benzeri kuruyemiş o da bir avuç yenebilir. Bu kadar daha fazlası yok…

Efendimiz; “Akşam yemeğini terk ihtiyarlığa alamettir” buyuruyor. Ayrıca “Akşam hiçbir şey olmazsa bir avuç hurma yiyiniz” tavsiyesi de bilinmektedir.

Neden akşam öğünü bu kadar önemli?

Çünkü akşam yemeği gece uykuda çocuklar için büyüme-gelişme, yetişkinler için de hücre yenilenmesi hususunda gerekli enerjiyi kazandıracaktır.

Sizleri şaşırttığımı biliyorum. Ama anlaşılan o ki Resulullah’ın (sas) hayatında günde tek öğünden başkası yok! Bu hem kıtlık hem de bolluk yıllarında böyle olmuştur.

Neden akşama kadar aç kalmak önemli?

Sahip olduğumuz Sirtuin geninden dolayı. Bu geni Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Biyoloji Profesörü Dr. Lernard Guarente keşfetti. Özellikle açlık durumunda aktif olarak protein üretiyor ve hücreler üzerinde gençleştirici bir etki oluşturuyor. Bu sebeple daima tok olan bir bedenin bu geni aktifleştirmeyeceği açık olduğuna göre açlık nimeti üzerinden bu geni aktifleştirmeliyiz. [Daha fazla bilgi için bk. Japonların Kadim Beslenme Sırrı | Yoshinori Nagumo]

Açlık bir nimettir derken yetersiz beslenmeyi kastetmediğimi bilmelisiniz ki bu cümlenin altını çizmek istiyorum. Yetersiz beslenmek bizi nasıl güçsüz ve savunmasız bırakıp hasta edecekse aşırı yemek yemek de başta savunmamız olmak üzere canlılığımızı güçlendiren genlerin pasif kalmasına yol açacaktır. Mesela kanser, kalp hastalıkları, diyabet gibi hastalıkların temel ortak özellikleri aşırı ve dengesiz beslenmektir.

Bu konuda son bir şey söylemek isterim, son dönemde yapılan araştırmalarda kesinlikle tekrar üretilmesi mümkün olmayan beyin- sinir hücrelerinin açlık ve soğuğun etkisi ile yeniden üretilebildiği gösterilmiştir. Bilinç kontrolünde önemli bir görevi olan hipokampusun açlık ve soğukta yeniden beyin hücrelerini ürettiği görülmüştür. 

5.Nasıl almalı?

Yemekten önce eller yıkanmalıdır. Büyükler başlamadan yemeğe başlanmamalıdır. Sağ elle yemek yenmelidir. Yemeklere biraz tuz ile başlamalıdır. Zira hem tükrük bezlerini aktive ederek hem mide motilitesini arttırarak hazmı kolaylaştırır hem de ağız ve diş sağlığı için gerekli olan ve parotis bezinden salgılanan pityalin enzimin de salgılanması sağlanır. Yemekten önce kesinlikle su içilmemelidir. Yemek arasında kararında içilebilinir. Yemekten sonra biraz tuz alınmalı ama kesinlikle su içilmemelidir. Gerekirse iki saat sonra su içilebilinir.

Yemek lokma-lokma, su ise yudum-yudum alınmalıdır. Ayakta su içmemeli, imkan varsa yemek yerde yenmelidir. [Ayrıntılı bilgi için bk., Tıbbın Büyük Lideri Hz. Muhammed (asm) ve Tıbbın Özü, s. 28 | Prof. Dr. Zeki Çıkman]

Gelelim şimdi son safhaya…

En başta şuna değinelim beslenmeye bizi iten saikler başta yaşamın devamlılığı gibi görünse de bugün obezitenin pençesinde kıvranan insanlığın haz ve hız çağının getirdikleridir. Şu geride bırakmaya hazırlandığımız korona salgını bize yeniden daha dingin daha yavaş daha duru bir yaşama -ki bunun şu an karşılığı köy hayatıdır- sevk etmeli ve organik denilen fıtri beslenmeye geçilmelidir.

Tavsiyelerim…

1.Acıkmadan sofraya oturmayın, doymadan kalkın.

2.Tane tane yiyecek yiyin, yudum-yudum su için.

3.Sabah hafif atıştırmakla ve öğleni kuruyemiş ile geçirmekle beraber günde bir öğün yani akşam yemek yiyin.

4.Akşam yemeğini yatmadan en az 4-5 saat önce yiyin. Gece yemeklerini unutun.

5.Uykudan önceki son 2 saat atıştırmalık da olsa yeme ve içmeyi bırakın.

6.Yağlı, şeker ve tuz oranı yüksek yiyeceklerden uzak durun. Dengeli ve doğal beslenin.

7.Gazlı içeceklerden, hazır yemeklerden, dondurulmuş gıdalardan, koruyucu, kollayıcı maddeleri içeren besinlerden şeytandan kaçar gibi kaçın.

Son Söz…

Size yemek için yaşamak yerine yaşamak için yemeyi tavsiye ediyorum. Ve sağlıkla Allah’a bir ömür kulluk edin diye de dua ediyorum.

Ailecek sağlıcakla kalın…

dralitamer@gmail.com

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Adana Demirspor00
 • 2Alanyaspor00
 • 3Antalyaspor00
 • 4Başakşehir FK00
 • 5Beşiktaş00
 • 6Fatih Karagümrük00
 • 7Fenerbahçe00
 • 8Galatasaray00
 • 9Gaziantep FK00
 • 10Giresunspor00
 • 11Hatayspor00
 • 12İstanbulspor00
 • 13Kasımpaşa00
 • 14Kayserispor00
 • 15Konyaspor00
 • 16MKE Ankaragücü00
 • 17Sivasspor00
 • 18Trabzonspor00
 • 19Ümraniyespor00
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA