DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Dr.Ali Tamer
Dr.Ali Tamer
Giriş Tarihi : 08-01-2022 00:58

Evlilik Şirketi Mi, Şirketin Evliliği Mi?

 

Kıymetli Okuyucularım, sizlere bir soru sorarak cümlelerime başlamak istiyorum. Hayatınızla alakalı herhangi bir anda yaptığınız herhangi bir işlemi niçin, hangi saikle yaparsınız? Bilmem bu soruyu kendinize kaç defa sordunuz. Elbette bu sorunun gündelik iş ve işlemler için farklı cevapları olabilir. Bunun farkındayım. Ancak ben soruyu en temel zaviyeden hareketle sormak arzusundayım. O sebeple daha net bir soruyla devam edeyim.

Niçin yaşarsınız?

Abdullah yani Allah’a kul olmak için öyle değil mi! Peki, bu sabah işe giderken, evde işe koyulurken ya da okula giderken hangi amaçla, saikle hareket ettiniz? Gün içinde açtığınız telefonları, sosyal medyadaki sörflerinizi, muhataplarınızla geçirdiğiniz vakitleri hangi amaçla, saikle yaptınız? Ne kadarını her şeyi yaratan ve varlıkta tutan Allah için yaptınız ne kadarını kendiniz, anne-babanız, eşiniz, çocuklarınız, yakınlarınız için yaptınız, bir düşünün bakalım.

Cevabınız nedir?

Ne oldu? Bir çırpıda Abdullah yani Allah’a kul olmak için deyişiniz biraz örselendi mi yoksa. Başkaca şeyler için yaşama durumları mı söz konusu oldu? Ne dersiniz?

Mesela düşünün ki telefonunuz çalıyor, ne kadar sıklıkla karşıdakinin mutlaka sizinle bir işi vardır düşüncesiyle açarsınız! Sizleri itham etmiyorum hatta şu satırları okuyan birisi olarak sizi tenzih ederek söylüyorum ama bireysel hayatların bu tabloyu yansıttığına dair çok net verilerle cümlelerimi ifade etmek istiyorum.

Kanımca hayatlarımız, Allah için yapılan işlerden Allah’ı unutarak kendimiz için yaptığımız işlere dönüşen oportünistik bir zemine dönüştü.

Allah Resulü (sas) buyuruyor ki; “İnsanlar helâk oldu; âlimler müstesna. Âlimler de helâk oldu; ilmiyle amel edenler müstesna. Amel edenler de helâk oldu; ihlâs sahipleri müstesna. İhlâs sahiplerine gelince, onlar da pek büyük bir tehlike ile karşı karşıyadırlar.” [Gazzâlî, İhyâu ulûmi’d-dîn, 3/414, 4/179, 362]

Efendimiz’in (sas) mübarek sözlerinden anladığımız üzere Allah için yapma meselesi yani ihlâs üzere olmak hayatımızda yapıp ettiklerimizi razı olunmuş amellere çevirme noktasında çok kilit bir kavram olarak karşımızda arzı endam etmektedir.

İhlâs, hulûs ya da halâs kökünden türetilmiş bir nesnenin ya da olgunun özüne bulaşmış tüm arızalardan koparılması, temizlenmesi anlamına gelir. Bu manada ıstılahı boyutuyla amellerin, her şeyi gören, bilen Allah’ın daimi huzurunda olma şuuru ile riya, menfaat, beklenti gibi arızalardan kurtarılıp saflaştırılmasına denir.

İhlâs, Hak ile arana halkı koymamaktır.

İhlâs, ruhsuz beden nasıl ki bir cenaze ise ihlassız amelin de aynen o cenaze hükmünde olduğunu bilmektir.

İhlâs, büyük bir cevherdir, aynı zamanda büyük bir sırdır. Cüneyd-i Bağdâdî hazretleri ihlâsın öyle gizli bir sır olduğunu söyler ki; “O sırrı melek bilmez ki yazsın, şeytan bilmez ki bozsun, nefis bilmez ki şımarsın.” buyurur. [Serrâc, s. 290; Kuşeyrî, s. 446]

Demek ki ihlâsı konuştuğumuzda aslında bir yönüyle riyayı bir yönüyle de ihsanı konuşmuş oluyoruz. Riya ihlâsı bitiren, ihsan ise ihlası yeşerten, sulayan, boy vermesine zemin hazırlayan önemli bir kavramdır.

Allah’a hasretmek, başkalarına aldırış etmemek ya da onların söylemine ve eylemine göre şekillenmemek ihlâsın en temel bileşenleridir.

İhlâs kavramına kısaca bu şekilde baktıktan sonra dilerseniz yazımızın başlığı olan “Evlilik Şirketi mi, Şirketin Evliliği mi?” üzerinden kurduğumuz ya da kuracağımız aile kurumlarını niçin ve hangi saikle kurduğumuza projeksiyon tutalım.

Evlilik şirketi mi yoksa şirketin evliliğini mi kurduğumuzu nasıl anlayacağız?

Bunu üç temel başlık altında inceleyebiliriz.

1.Beşere karşı beklentisiz olmak

2.Bedelsiz verene karşı bedelli olmak

3.Bila fasıla bitimsiz gayrette olmak

1.Beşere karşı beklentisiz olmak

Yapılan amel Allah için ise eğer kuldan bir beklentiye girilmez. Kulun alkışına, iltifatına ihtiyaç duyulmaz. Düşünün ki, beklentiye girdiğin beşer sana ne verebilir ki! Cenneti verebilir mi? Cemalullah’ı verebilir mi?

Evlilik şirketini kurduğunda kişi eşinden, nişanlısından, damadından, gelininden ne bekler? Bir şeyler beklememektir esas olan ama durum öyle mi?

Neden evlendin ya da evleneceksin?  Haydi, bu önemli soruya cevap bulalım.

Sıcak sudan soğuk suya elini değdirmesin diye mi?

Eşinin mirasına konup rahatça yaşamak için mi?

Çift maaş sahibi olmak için mi?

Allah'tan korkan bir damadın mı yoksa varlıklı ama varlığın sahibini tanımayan bir damadın olsun diye mi?

Edebi güzel bir gelinin mi yoksa edepten yoksun ama endamı güzel bir gelinin olsun diye mi?

Düşünelim! Bizler evlilik şirketi kurarak aile kurumunu mu kuvvetlendiriyoruz yoksa iki kişinin sözleşme imzalar, teknik şartnamelere onay verir tarzda karşılıklı menfaatlerini gözettikleri bir şirket evliliği mi gerçekleştiriyoruz ya da gerçekleştirmek amacında mıyız?

Kıymetli Okuyucularım,

Amelde ihlas yoksa iflas vardır. Bunu sakın unutmayalım. Kaldı ki bu çağda ameller hiç olmadığı kadar ihlastan uzak iflasa sürüklenmektedir. Mesele aile olunca da bu durum çok daha yıkıcı bir durum arz etmektedir.

En basit örneği ile düğünlerde takı merasimlerine gidin orada görürsünüz ihlasın yokluğunu aynı zamanda riyanın da varlığını. Tek başına yapmadıklarımızı herkesin önünde hele ki kameralar olsun bakın bakalım amelleri nasıl da süslüyor ve abartıyoruz.

Sahi neden takatleri zorlayan düğünler yaparız? Neden çarşaf çarşaf düğün alışverişi listeleri yaparız, ihaleye mi çıkıyoruz? Ev 4+1 olacak, kaynanaya uzak olacak, eşyalar şu marka olacak diye diye neden uzar gider listeler?

Sormazlar mı insana! Sen aile mi kuruyorsun yoksa şirket mi kuruyorsun?

Eşine, ailesine bir tanecik iyilik yapıyor onu da başına kakıyor. En ufak bir sıkıntıda ben sana neler verdim sen ise nasıl davrandın diyebiliyor.

Kim için yaptın? Allah için mi yoksa Abdullah için mi?

2.Bedelsiz verene karşı bedelli olmak

Beklentin olacaksa makamı bellidir. Yoktan var edenden bekleyecek ve gerekirse bunun için de bir bedel ödeyeceksin. Zaten temel sorun bedelsiz elde etme isteyişimizde değil mi?

Külfetine katlanmadığın, zahmetini göze almadığın aile kurumundan ne bekliyorsun? Neden katlanmıyor ilk sıkıntıda aile şirketini fes ediyor insanlar? Mübadele yani geçici yuva mı kurdular da bu şekilde davranırlar?

Hanımın iki nazını çekmek, beyin iki afrasını göze almak çok mu zor? Eğer her şeyi sana bedelsiz veren Allah için yaptınsa seve seve bedeline de katlanırsın. Katlanmıyor musun, demek ki senin derdin başka.

3.Bila fasıla bitimsiz gayrette olmak

İhlâs selim bir niyetin sadakat elbisesidir. En geçimsiz eşle bile geçinmenin yollarını bulacaksın. Bulacaksın ki, İslam’ın evlatlarını yetiştirebilesin. Eğer Allah içinse katlanır son nefese kadar gayret edersin.

En sorunlu çocukta bile pes etmeyip 21 yıl oğlunun iman etmesini bekleyen Hz. Ebu Bekir (ra) hassasiyetiyle, ıstırabıyla yürüyeceksin.

Eğer amel Allah için ise hangi sıkıntı seni durdurabilir ki! Efendimiz’i (sas) Taif’te, Uhud’da, Hendek’te yaşadıkları durdurabildi mi, yürüyüşüne ket vurabildi mi?

Üstat Necip Fazıl Kısakürek’in dediği gibi;

Tohum saç, bitmezse toprak utansın!

Hedefe varmayan mızrak utansın!

Hey gidi Küheylan, koşmana bak sen!

Çatlarsan, doğuran kısrak utansın!

Aile kalemizi Allah’ı razı etmek için inşa ettik. Öyleyse o kaleyi hiçbir Abdullah’a kurban vermeyelim. Sahip çıkıp son nefese kadar şeref sancağımız olarak taşıyalım.

Ailecek Sağlıcakla Kalın…

dralitamer@gmail.com


 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper Lig Ahmet Çalık SezonuOP
 • 1Trabzonspor3881
 • 2Fenerbahçe3873
 • 3Konyaspor3868
 • 4Başakşehir FK3865
 • 5Alanyaspor3864
 • 6Beşiktaş3859
 • 7Antalyaspor3859
 • 8Fatih Karagümrük3857
 • 9Adana Demirspor3855
 • 10Sivasspor3854
 • 11Kasımpaşa3853
 • 12Hatayspor3853
 • 13Galatasaray3852
 • 14Kayserispor3847
 • 15Gaziantep FK3846
 • 16Giresunspor3845
 • 17Çaykur Rizespor3836
 • 18Altay3834
 • 19Göztepe3828
 • 20Yeni Malatyaspor3820
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA