YEREL
Giriş Tarihi : 29-01-2022 21:50

Çiftçiler Zam Konusunda Endişeli!!

Adıyaman Ziraat Odası Başkanı Salih Şahan, 2022 yılının ilk gününde elektrik ve doğalgaza gelen zamlardan sonra çiftçinin üretim yapamaz duruma geleceğini belirtti.

Çiftçiler Zam Konusunda Endişeli!!

 

Başkan Salih Şahan zamlardan sonra sulamada artacak maliyetin aynı zamanda tüketiciyi zor durumda bırakacağını belirterek, “Bu elektrik fiyatlarından sonra elektrikle sulama yapan çiftçimizi elektrik çarpar” dedi.

“Sebze, meyve, mısır, pancar, buğday ve arpa üretimi yapılamaz hale geldi”

Sosyal medya hesabı üzerinden elektriğe ve doğalgaza gelen zamlar hakkında değerlendirmede bulunan Salih Şahan, “Bu elektrik fiyatlarından sonra elektrikle sulama yapan çiftçimizi elektrik çarpar. Dün gece yapılan elektrik, akaryakıt ve doğalgaz zamları, zaten girdi maliyetlerindeki aşırı artışlarında dolayı üretim planlaması yapmakta zorlanan çiftçimiz için çok ağır yük getirecektir. Çiftçi nasıl üretecek? Tüketici ucuz gıdaya nasıl ulaşacak? Enerji, gübre ve akaryakıt girdi maliyetlerindeki artışlarla bu şartlarda artık sulu tarımda, sebze, meyve, mısır, pancar, buğday ve arpa üretimi yapılamaz hale geldi. Elektrik fiyatlarına, meskenler için ilk 150 kWh altına yüzde 52, 150 kWh üstüne ise yüzde 127 zam geldi” dedi.

“Çiftçilerimiz bu konuda zorunlu olarak bir açıklama bekliyor”

Şahan sanayicilerinde bu durumdan etkileneceğini belirterek, “Sanayiciye verilen doğalgaza yüzde 50 zam oranı gübre fiyatlarını da etkileyecektir. Çünkü ÜR ve CAN gübresi doğalgazla üretiliyor. Geldiğimiz noktada ise enerji piyasalarının sürdürülebilirliği, maliyet bazlı fiyatlandırmanın ve öngörülebilirliğin sağlanması için zorunlu hale geldiği belirtilen bir açıklama yapılmıştır. Bunların hepsinin zorunlu olarak zamları yaptığını anladık. Peki çiftçinin üretim yapabilmesi için maliyetlerin her gün yükselmesi ne zaman gündeme alınacak? Bu konuda bir oranın düşürülmesinde hiç kimse açıklama yapmadı. Şuana kadar bir açıklama yapılmışta değil. Çiftçilerimiz bu konuda zorunlu olarak bir açıklama bekliyor” şeklinde konuştu. (İLKHA)

 

 

Ömer KarakuşÖmer Karakuş