YEREL
Giriş Tarihi : 05-07-2024 08:53   Güncelleme : 06-07-2024 14:07

Deprem Bölgesinde Kredi Çeken Esnaf Ödemede Sıkıntı Yaşıyor

6 Şubat depremlerini en ağır bir şekilde yaşayan Adıyaman ilinde esnaf kredisi çeken birçok esnaf konteynırlarda iş yapamadığı için çekmiş olduğu kredileri ödemekte sıkıntı yaşıyor.

Deprem Bölgesinde Kredi Çeken Esnaf Ödemede Sıkıntı Yaşıyor

Depremi yaşadıktan sonra ayakta kalma mücadelesi veren esnafın kredilerini ödeyemediğini hatırlatan S.S Yeni Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatif Başkanı Mustafa Salman, Adıyaman iliyle birlikte Malatya, Hatay ve Kahramanmaraş illerinde kredi çeken esnaflara pozitif ayrımcılık yapılmasını talep ediyor.

“Üye kaydını maliyeden silen esnaflarımız KOSGEB’ten faydalanamadı”

6 Şubat depremleri sonrasında Adıyaman’daki esnafın durumu hakkında açıklamada bulunan S.S Yeni Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatif Başkanı Mustafa Salman, “Depremleri Allah kimsenin başına getirmesin. 6 Şubat depremlerinin 11 ili kapsamasıyla birlikte Adıyaman ilimizde bu illerin içerisinde yer alıyor. Bu depremlerde Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Malatya illerinde büyük yıkımlar oldu. 2023 yılı bizim için felaket yılı oldu. 6 Şubat depremleri nedeniyle Adıyaman’da deprem şehitlerimiz oldu. Allah geriye kalanlara sabırlar versin. 2022 ile 2023 yılları arasında kredi sistemine başvuruda Adıyaman ilimizde bir yoğunluk vardı. O dönemlerde faiz oranları düşüktü. Deprem sonrası KOSGEB tarafından verilen kredilerden dolayı bir sistem açıldı. KOSGEB tarafından esnaflarımıza kredi verilince Adıyaman’da 8 bine yakın esnafımız bu krediden faydalandı. Piyasaya göre rakam olarak faiz oranlarımız zaman içerisinde arttı. Bankalarla kıyaslama yaptığımız zaman bizim verdiğimiz kredilerin faiz oranlarını görüyoruz. Yine en uygun krediyi biz veriyoruz. Depremden dolayı işyerleri yıkılan esnafımız yeni işyerini kurmak için kredilere başvuruyor. İki bine yakın esnafımızda üye kaydını sildi. Depremden sonra Adıyaman’dan il dışına giden bazı esnaflarımız tekrardan Adıyaman’a döndü. Üye kaydını maliyeden silen esnaflarımız KOSGEB’ten faydalanamadı. Yeniden kayıtlarını güncelleseler bile tekrardan kredi alabilmeleri için 6 ayın geçmesi gerekiyor. Esnaf kredi kooperatifi olarak 2011 yılından bu yana şu ana kadar dağıttığımız kredi 600 milyon TL’ye yakındır. 6 Şubat depremlerinden bu yana dağıttığımız kredi ise 200 milyon TL’ye yakındır. 2024 yılı yılının ilk iki ayında 50 milyon TL’yi esnafımıza kredi olarak verdik. Depremden dolayı 2023 yılı içerisinde esnaflarımızdan kredi ödemelerini almadık. Çünkü bir erteleme söz konusuydu. 2024 yılı içerisinde bu ödemeleri almaya başladık. Adıyaman’da yaşayan insanlar olarak 6 Şubat depremlerini yaşadık. Temennimiz bir an önce TOKİ konutlarının yapılmasıdır. Şu anda hayat devam ediyor. Önümüzdeki süreçte bizlerde esnaf teşkilatı olarak elimizden geleni yapacağız” dedi.

“Şu anda bu oran yüksek olunca esnafımızda ödemede sıkıntı yaşıyor”

6 Şubat depremlerinin üzerinden 1 yıla aşkın bir sürenin geçtiğini hatırlatan Başkan Mustafa Salman, “Adıyaman’da açılan konteynır çarşılar pek ilgi görmedi. Esnaf burada işinde verim alamıyor. Vatandaş bu konteynır çarşılara gidip alışveriş yapmıyor. Gölbaşı Caddesi, Gölebatmaz Caddesi, Sümer Meydanı gibi yerlerde hareketlilik var. Şu anda Malatya ilindeki sağlı, sollu yapılan konteynır çarşılar çok mantıklı bir projeyle yapılmış. Adıyaman’da Atatürk Bulvarı’nda konteynır çarşıların yapılması gerekirdi. Şu anda rezerv alanlarında çalışma yapılıyor. Bu yapılan inşaatlar tamamlandıktan sonra işyerleri faaliyete geçerse esnafımızda yeni işyerlerini kiralayabilecektir. Bu işyerlerinin kısa sürede yapılmasını temenni ediyoruz. Bu süreç 1 yıl sürmesin ki; esnafın kalkınması ve işyerlerinin açılması hızlı bir şekilde gerçekleşsin. Bu süreçte esnafımız kazanmadığı gibi konteynırlarda iş yapamıyor. Önümüzdeki süreçte esnafımız para kazanamadığı için ödemelerde sıkıntı çekecektir. Günü geldiğinde bu ödemeleri yapamayacaktır. Depremden en çok etkilenen dört ile pozitif ayrımcılık yapılması gerekiyor. Faiz oranları konusunda esnafa yardımcı olunması, esnaf kefaretlerde ödemelerin 2 yıla uzatılması, faiz oranlarının düşürülmesi, 0.75 oranında olması gerekirdi. Şu anda bu oran yüksek olunca esnafımızda ödemede sıkıntı yaşıyor. Deprem bölgesinde yaşadığımız için pozitif ayrımcılık talep ediyoruz. Adıyaman, Malatya, Hatay ve Kahramanmaraş illerindeki esnaflar için daha fazla paranın gelmesi gerekiyor. Böyle bir adım atılmalı ki; bu şekilde esnafta ayakta kalabilsin. Hepimiz Adıyaman ilinde yaşadığımız gibi yakınlarımızı kaybettik. Depremde çok acılar yaşadık” diye konuştu.

Haber: Ömer Karakuş

 

 

Ömer KarakuşÖmer Karakuş