YEREL
Giriş Tarihi : 09-11-2021 12:38

Kahta Ziraat Odası’ndan Bir İlk Daha

Kahta Ziraat Odası, İpekyolu Kalkınma Ajansıyla birlikte örnek projelere imza atmaya devam ediyor.

Kahta Ziraat Odası’ndan Bir İlk Daha

 

Çiftçilerin üretimle ilgili sorunlarını yakından takip eden Kahta Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü Turanlı, toprakların verimlilikte sınırlayıcı olan toprak organik maddesi ile su içeriğini arttırmak için atalarımızın mirası olan taş sekileri yeniden hayata geçirmeye başladı.

Başkan Fatin Rüştü Turanlı, sekilerin artık Adıyaman’ının simgesi olan badem bahçelerinde kuraklıkla mücadele ön sırada yer almaya başladığı belirterek, sekilerin çiftçilerin bahçelerinde beton kullanmadan, tarım makinelerinin çalışmasını engellemeyecek şekilde taş ocaklarının atık malzemesi ile yapıldığını söyledi.

Fatin Rüştü Turanlı, İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın dünyanın gündeminde olan onarıcı tarım yaklaşımıyla desteklediği projede küçük taş sekilerin gün geçtikçe azalan yağışın her damlasının akıp gitmeden toprağa nüfuz ederek depolanmasını sağlayacak biçimde düzenlendiğini söyledi.

Turanlı, oda olarak bilimsel projelere her zaman tüm güçleriyle destek verdiklerini ve bu desteğe devam edeceklerini belirterek, Kahta’yı gelecekteki sorunlara hazırlamanın başlıca görevleri olduğunu açıklayarak, İpekyolu Kalkınma Ajansının vermiş olduğu desteğe sonsuz teşekkür ettiklerini iletti.

Projenin bilimsel danışmanı Doç. Dr. Gökhan Büyük sekiler sayesinde tutulan suyun artması ile toprağın kanı olan organik maddenin çok sıcak yaz aylarında toprakta yok olmadan kalarak verime katkı yapacağını ve bu artış ile toprakların başlıca düşmanı olan erozyonun önlenerek verimde en az %15 artış beklediklerini açıklarken, projenin diğer danışmanı Prof. Dr. Erhan Akça ise, projenin sadece Adıyaman için değil %50’ye yakın toprağı çölleşme riski altında olan ülkemiz topraklarının korunması için örnek bir çalışma oluşturduğunu ifade etti.

 Prof. Dr. Erhan Akça, proje kapsamında yıl boyu toprak örnekleri alınarak gelişmelerin bilimsel ölçekte yakından ve hassas olarak izleneceğinin danışmanlar tarafından çiftçilere iletildiğini belirtti.

Haber: Fatma Karakuş

Ömer KarakuşÖmer Karakuş