GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-01-2022 16:38

Kar Yağışı Seralara Zarar Verdi

İlimizde yağan yoğun kar yağışı sonrasında Adıyaman’ın Kahta ilçesinde yer alan seralar ve ahırlar kullanılamaz hale dönüştü. Sabahın ilk saatleri itibariyle üreticiler ve besiciler ahırlardaki ve seralardaki zararı gördü.

Kar Yağışı Seralara Zarar Verdi

 

Üreticiler ve besiciler ilimiz genelinde yağan karla birlikte yoğun bir şekilde etkilenirken, zararın boyutlarının oldukça büyük olduğu tespit edildi. Mağdur olan vatandaşlar, zararların tespit edilerek karşılanmasını istiyor.

“Üreticilerimiz büyük kayıplar yaşadılar”

Üreticilerin ve besicilerin zararları hakkında açıklamada bulunan Kahta Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü Zorlu Turanlı, “Bölgemizde olduğu gibi Kahta ilçemizde de son yılların en yoğun kar yağışına tanık olduk. Bu yağışlar sonucunda özellikle süt sığırcılığı ve sera üreticileri ile birlikte hayvancılık sektörü ile uğraşan üreticilerimiz büyük kayıplar yaşadılar. Seracılık faaliyetini yürüten üreticilerimizin fiziki zararlarının yanı sıra ürettikleri ürünlerin hasadını yapamayacak olması büyük bir mağduriyet yaşanmasına neden olacaktır. Hayvan işletmelerinde bazı ahırlar büyük oranda zarar gördü. Diğer yandan özellikle süt sığırcılığı yapan üreticilerimizin ulaşımdan dolayı büyük sıkıntılar yaşadıkları tespit edilmiştir. Günlük olarak sağılan sütlerin işletmelerden acilen transfer edilmesi gerekmektedir. Yolu kapanan ahırların ivedilikle yollarının açılması ve önümüzdeki günlerde olası kar yağışına karşı ilave tedbirlerin alınması üreticilerimizin mağdur olmasını engelleyecektir. Bununla birlikte ahırları, seraları zarar gören üreticilerle ilgili olarak hasar tespit çalışmalarının yapılması ve desteklenmesi kesintisiz üretim açısından önem arz etmektedir. Meteorolojinin hava tahmin raporları göz önünde bulundurularak, önümüzdeki birkaç gün için üreticilerimizin ve ilgili kuruluşların daha dikkatli davranması, bu afetten en düşük hasarla çıkmamızı sağlayacaktır. Bu mağduriyetlerle ilgili olarak, bakanlığımızın, ilçemizi en kısa sürede afet bölgesi olarak ilan etmesi üreticilerimizin bir nebze de olsa yaralarının sarılmasına yardımcı olacaktır” dedi.

Haber: Fatma Karakuş

Ömer KarakuşÖmer Karakuş