KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 08-01-2022 23:11

TGC Basın Müzesi’ne Öğrencilerinden Ziyaret

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi, Covid-19 tedbirleri kapsamında öğrencileri konuk etmeye devam ediyor.

TGC Basın Müzesi’ne Öğrencilerinden Ziyaret

 

Aydın Doğan Mesleki ve Teknik Lisesi, Gazetecilik Bölümü Yayın Türüne Göre Gazetecilik dersi öğrencileri, öğretmenleri Ayten Şenkul ve Berna Başkaya ile birlikte 29 Aralık 2021 Çarşamba günü TGC Basın Müzesi’ni ziyaret etti.

Öğretmenleri ve öğrencileri Basın Müzesi Müdürü Saadet Altay ve Müdür Yardımcısı Nedim Kavuk ağırladı.  Öğrenciler ziyaret sırasında TGC ve Basın Müzesi’nin tarihçesi, kütüphanesi ile faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

TGC Basın Müzesi’nin Faaliyetleri

Bünyesinde bulundurduğu eserlerle “Türk basın tarihinin hafızası” olarak nitelendirilen TGC Basın Müzesi, sadece vefat eden gazetecilerin değil, hayatta olan gazetecilerin de eserlerini, hobilerini, kişisel eşyalarını sergiliyor. Şu anda 76 gazetecinin yağlı boya portresi Müze’de sergileniyor. Hem basın teknolojisi hem de bu teknoloji ile üretilen gazeteler ve kitaplarla basın tarihimize ışık tutan Müzede 35 bine yakın kitap bulunuyor. Her yıl 5 bin araştırmacının yararlandığı Basın Müzesi’nin hizmet verdiği bina, 1865 yılında dönemin Maarif Nazırı Safvet Paşa tarafından İtalyan Mimar G. Fosetti’ye Neo Klasik tarzda yaptırıldı. Maarif-i Umumiye Nezareti (Milli Eğitim Bakanlığı) ve İstanbul Darülfünunu hizmetlerinin verildiği bina II. Abdülhamit döneminde Sansür Heyeti tarafından kullanıldı. 1908 yılında Şehrülemaneti’ne (İstanbul Belediyesi) devredildi. Tarihi bina, Nezih Demirkent’in başkanlığındaki Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu ile İstanbul Belediye Başkanı Abdullah Tırtıl arasında yapılan anlaşmayla 1983 yılında Cemiyet’e tahsis edildi. 1984 -1988 yılları arasında restore edilen bina 9 Mayıs 1988 tarihinde hizmete açıldı.

 

Ömer KarakuşÖmer Karakuş