YEREL
Giriş Tarihi : 01-10-2022 14:35   Güncelleme : 04-10-2022 02:01

Türk İş 70 Yaşında

Petrol İş Sendikası Adıyaman Şube Başkanı ve Türk İş Adıyaman Temsilcisi Mehmet Karaman, Türkiye’nin en büyük işçi sendikalarının başında yer alan Türk-İş’in 70. kuruluş yılını kutlamanın gururunu yaşamanın gururunu yaşadığını söyledi.

Türk İş 70 Yaşında

Başkan Mehmet Karaman, yurdumuzun en eski ve en büyük emek örgütü Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk İş’in) 70. yaşını kutladığını söyledi.

“Türk İş 21 Temmuz 1952’de kurulduğu günden bugüne ülkemiz emekçilerine umut; adeta onlara kara deryalarda yol gösteren bir fener oldu. Olmaya da devam ediyor” diyen Başkan Mehmet Karaman, mesajında şu ifadelere yer verdi; “Türk İş’in tarihi Türkiye emek mücadelesinin, Türkiye işçi sınıfı mücadelesinin tarihi haline geldi. Yurdumuzun tüm çalışanları, emeklileri, yaşamını alın tere dökerek kazananları, hakları söz konusu olunca yüzünü Türk-İş’e döner. İşçisi, köylüsü, esnafı, “Türk İş ne diyor, Türk-iş ne yapıyor?” diye sorar. Türk İş emek mücadelesine öncülük eder, yol gösterir. Yani Türk İş bir nevi kar küreyicidir. Ülkemizde, işçi hak ve özgürlükleri adına elde edilen her kazanımda Türk İş başrolü oynar. Türk İş’in verdiği mücadele, ‘kimse geçim sıkıntısı çekmesin, kimse çocuğunun önünde mahcup olmasın’ diyedir. Yani Türk İş’in mücadelesi herkesin insan onuruna yakışır bir yaşam sürmesi için verilen mücadeledir. Türk İş toplumsal huzurun, üretilen refahtan emekçilerin hakça pay almalarıyla mümkün olacağına inanır. Türk İş “işçinin, emekçinin evinde huzur olsun ki toplumun da huzuru olsun” der. Türk İş Sosyal adaleti savunur, birinin yiyip diğerinin bakmadığı, kıyametin kopmadığı yaşanır bir dünya için mücadele verir. Türk İş gerçek anlamda demokrasinin, işçilerin toplu sözleşmeli sendikal örgütlenmesiyle kurulacağını söyler. Onlarca yıla dayanan mücadele birikimiyle Türk İş 70 yılı geride bıraktı. Onlarca yıl içinde buhranlı birçok dönemden geçen Türk İş örgütlü yüz binlerce üyesi ve yurdumuz emekçilerinin güveni sayesinde bugüne kadar geldi. Türk İş yaşamını emeğiyle sürdüren hiç kimsenin başını öne düşürmedi, yüzünü kara çıkarmadı. Bundan sonra da çıkarmayacak. Yaşasın emek barış özgürlük mücadelemiz, yaşasın Türkiye işçi sınıfı, yaşasın Türk İş.”

Haber: Ömer Karakuş

Ömer KarakuşÖmer Karakuş