GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-10-2022 01:30   Güncelleme : 17-10-2022 16:57

Tütün Fiyatları Üreticileri Memnun Etmedi

Kahta Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü Zorlu Turanlı, Adıyaman’da “Ege” olarak bilinen İzmir menşeli tütün alımının sancılı başladığını söyleyerek, firma yetkililerine çağrıda bulundu.

Tütün Fiyatları Üreticileri Memnun Etmedi

Tütün alımı yapan firmaların bu yıl açıkladığı rakamın beklenenin altında olduğunu ifade eden Kahta Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü Zorlu Turanlı, “2022 yılı tütün alımları özel firmalar tarafından çiftçi maliyetlerinin altında bir rakamla 42 TL olarak açıklandı. Özel tütün firma temsilcilerine sesleniyorum. Adıyaman ili ve ilçelerinde “Ege” menşeli tütün üretiminin devam etmesi için tatmin edici fiyatın bu yıl en az 50-55 TL bandında açıklanması gerekir” dedi.

Tütün üreticilerinin taleplerine vurgu yapan Başkan Fatin Rüştü Zorlu Turanlı, “Tütün üreticileri bu fiyatlarla tütünlerini firmalara satamayacaklarını ifade etmektedirler. Üreticilerimiz 2021 yılında fiyatların düşük olması nedeniyle emeklerinin karşılığını alamamışlardı. 2022 yılında çiftçi konusunda  %20, tütün rekoltesinde ise %40 düşme yaşanılacağı görülmektedir. “Ege” menşeli tütün fiyatı konusuna gelince önümüzdeki yıllarda da firmalar bu fiyat politikası ile devam ederlerse Adıyaman’da tütün ekicisi bulamayacaklar” diye konuştu.

Maliyetlerin yüksekliğine dikkat çeken Turanlı; “Çiftçimiz gerek mazot, gübre, ilaç, işçilik, gerekse arazi kiraları, fideler gibi önemli kalemlerde artan fiyatlarla üretim yapamaz duruma gelmiştir. Ege bölgesinde üretime başlanmadan çiftçiye girdi katkısı olarak maliyetin %40 tutarında avans ödemeleri firmalarca verilmektedir. Adıyaman ilimizde ise firmaların çiftçimize verdiği böyle bir avans uygulaması bulunmamaktadır. 2022 yılı tütün alımları özel firmalar tarafından çiftçi maliyetlerinin altında bir rakamla 42 TL olarak açıklandı. Özel tütün firma temsilcilerine sesleniyorum. Adıyaman ili ve ilçelerinde “Ege” menşeli tütün üretiminin devam etmesi için tatmin edici fiyatın bu yıl en az 50-55 TL bandında açıklanması gerekir” şeklinde konuştu.

Haber: Ömer Karakuş

Ömer KarakuşÖmer Karakuş