EKONOMİ
Giriş Tarihi : 06-11-2022 20:10   Güncelleme : 22-11-2022 00:09

Erdemoğlu Holding’in Sahibi Olduğu SASA Borsa İstanbul’da Zirvede

Borsada son aylarda yaşanan rekor yükselişlere rağmen Erdemoğlu Holding’in sadece 7 şirketinin piyasa değeri 100 milyar liranın üzerinde. Borsa İstanbul son bir yılda yüzde 174 yükselmesine rağmen şirketlerin tamamına yakınının piyasa değeri halen 100 milyar doların altında. Son kapanışa göre, piyasa değeri 100 milyar üstünde olan şirket sayısı sadece 7 oldu.

Erdemoğlu Holding’in Sahibi Olduğu SASA Borsa İstanbul’da Zirvede

Borsa İstanbul XU100 endeksi bu ay yüzde 23, ilk 10 ayda yüzde 111 ve son bir yılda ise yüzde 174 oranında yükseldi. Bu yükselişte piyasa değeri 100 milyar lirayı geçen şirketler, SASA, Koç Holding, Türk Hava Yolları, Fort Otosan, ENKA, TÜPRAŞ ve Ereğli Demir Çelik oldu.

“SASA katladı”

Piyasa değeri en yüksek şirket 208 milyar lira ile SASA bulunuyor.  Bu şirketi en yakın yüksek piyasa değeri ile takip eden şirket ise Koç Holding oldu. Koç Holding’in piyasa değeri 144 milyar lira. Dünyanın en büyük ve en karlı hava yolu şirketleri arasında gösterilen Türk Hava Yolları’nın piyasa değeri ise 135 milyar lira.

“Bankalarda sadece garanti”

Borsada bankalar arasında piyasa değeri 100 milyar lirayı geçen tek banka Garanti Bankası oldu. Bu bankanın piyasa değeri 104 milyar lira olurken, Türkiye’nin en büyük özel bankası İş Bankası’nın piyasa değeri sadece 98 milyar lira. Akbank piyasa değeri 80 milyar lira olurken, Yapı Kredi Bankası’nın piyasa değeri ise 80 milyar liraya bu hafta ulaştı.

İbrahim Erdemoğlu kimdir?

Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, baba mesleği olan halı ticaretine üniversite yıllarında başladı. Üniversite eğitimini Karadeniz Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü’nde tamamladı. Hem çalışıp hem okuyan İbrahim Erdemoğlu babası Mehmet Erdemoğlu’nun ilke ve değerleri doğrultusunda iş hayatına yön verdi. Mehmet Erdemoğlu, ahilik kültüründen geliyordu ve asla yalan söylememeyi, dürüstlükten şaşmamayı, ödemelerini zamanında yapmayı, çalışanlarının ücretini alın teri kurumadan ödemeyi, kazandığını paylaşmayı ve hoşgörüyü benimsiyordu.

İbrahim Erdemoğlu 1962 yılında Besni’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Gaziantep’te bitirdi. Aktif iş hayatına 1983 yılında başladı. 1998 yılında, bugün parça halı sektöründe dünya lideri olan Merinos Halı’yı kurdu. Parça halı ve iplik üretimindeki başarısının ardından 2005 yılında köklü bir duvardan duvara halı markası olan Dinarsu’yu Akkök Grup’tan devraldı. 2015 yılında polyester elyaf, filament, polyester bazlı polimerler konusunda dünyanın önde gelen üreticilerinden olan Sasa Polyester A.Ş. şirketinin hisselerinin %51’ini Sabancı Holding’den satın aldı. Zorunlu pay alım teklifi sonrası Ağustos 2015 tarihi itibariyle Erdemoğlu Holding’in Sasa Polyester A.Ş’deki hisse oranı %84,80’e ulaştı.

Evli ve üç çocuk babası olan İbrahim Erdemoğlu doğduğu, büyüdüğü, gönülden bağlı olduğu şehirler ve insanları için çeşitli kurumsal sosyal sorumluluk projeleri hayata geçirdi. Kazandıklarını paylaşmayı ilke edindi. Camilerden, taziye evlerine, okullardan müzeye, polis merkezinden öğrenci yurtlarına, parklardan sağlık ocağına kadar pek çok yapıyı yurdumuz insanına hediye etti. Son olarak da Mehmet Erdemoğlu Mühendislik ve Mimarlık Fakültesini hayata geçirdi.

İbrahim Erdemoğlu, gurur duyduğu çalışanları, dünya çapındaki son teknolojiyle donattığı üretim alanları, ihracat şampiyonu olduğu firmaları ile kariyer hayatına yeni hayalleri ve hedefleri doğrultusunda devam etmektedir.

Kaynak: www.olaymedya.com

Ömer KarakuşÖmer Karakuş